Raport Białoruś

Uwięzieni w sprawie pluszaków więźniami sumienia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 20:00
Amnesty International wezwała do uwolnienia 20-letniego dziennikarza Antona Surapina i agenta nieruchomości Siergieja Baszarymaua.
Anton Surapin
Anton SurapinFoto: sur.by

Obaj mężczyźni przebywają w areszcie KGB, a służby nie przekazują informacji na ich temat. Prawdopodobnie obu zarzuca się pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy przez zorganizowaną grupę, za co grozi do siedmiu lat więzienia.

25 lutego organizacja Amnesty International uznała ich obu za więźniów sumienia. Obrońcy praw człowieka żądają uwolnienia obu więźniów i wycofania wszystkich zarzutów.

Anton Surapin został zatrzymany przez KGB 13 lipca. 20-latek zamieścił zdjęcia pluszaków zrzuconych przez Szwedów na Białoruś. Z kolei Siergiej Baszarymau miał wynająć mieszkanie Szwedom, którzy zwrócili się do niego jako pośrednika w branży nieruchomości.

27 lipca adwokat Surapina przyznał, że od dwóch dni nie miał kontaktu z klientem. Jego matce powiedział, że dużo prawników czeka na możliwość spotkania. A w izolatorze KGB, tzw. amerykance, nie ma wystarczającej liczby pokoi – tłumaczył. Nie wiadomo więc, czy 20-latkowi przedstawiono jakiekolwiek zarzuty.  

4 lipca rano Szwedzi przekroczyli granicę białorusko-litewską, po czym niewykryci przez obronę przeciwlotniczą zrzucili pluszowe misie na Iwieniec i na obrzeża Mińska. Do zabawek przyszyte były transparenty, wzywające do wolności słowa na Białorusi.

 

AI/Karta 97/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szwedzcy piloci: lot nad Białorusią trwał półtorej godziny

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 21:40
Chcieliśmy uświadomić białoruskiej opozycji, że świat o niej pamięta – mówi szwedzki pilot Tomas Mazetti, który nad Białorusią zrzucił setki pluszaków, wzywających do wolności słowa w tym kraju. - Wiemy, że opozycja ryzykuje codziennie – podkreśliła jego partnerka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za lot misiów żołnierzom grozi trybunał

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 13:00
Wojskowi, którzy pełnili dyżur podczas przelotu szwedzkiej awionetki z pluszakami, mogą stanąć przed sądem wojskowym – piszą białoruskie media, powołując się na źródło w armii. Dochodzenie już trwa, choć lotu według białoruskich władz nie było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zniknął dziennikarz, u którego KGB szukało misiów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 22:42
Telefon Antona Surapina nie odpowiada od czasu, kiedy do jego mieszkania przyszli funkcjonariusze KGB. Strona bnp.by, którą kieruje Surapin, jako pierwsza opublikowała zdjęcia misiów, które zrzucili na Białoruś z awionetki szwedzcy piloci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarz nadal w areszcie KGB. Grozi mu 7 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 14:38
20-letniego Antona Surapina KGB oskarża o to, że pomógł Szwedom, którzy zrzucili na Białoruś pluszaki z transparentami wzywającymi do wolności słowa - poinformował Andrej Bastuniec z Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

List do Łukaszenki: "jesteś uzbrojonym klaunem"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 23:00
Szef szwedzkiej agencji PR, która zorganizowała nielegalny lot awionetki na Białoruś, pyta dlaczego Aleksander Łukaszenka więzi niewinne osoby zamiast zaprosić do siebie organizatorów akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa misiów: KGB przesłuchało 16-latkę

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 16:00
Kataryna Skurat nie została aresztowana przez KGB, jednak specsłużby przesłuchały ją w obecności jej rodziców – piszą białoruskie media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: był samolot, będą kary

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 16:30
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka potwierdził, że 4 lipca doszło do przekroczenia przestrzeni powietrznej kraju przez mały samolot. Stwierdził, że osoby, które nie zapobiegły tej akcji, powinny ponieść karę. Decyzja ma zapaść najpóźniej w poniedziałek.
rozwiń zwiń