Raport Białoruś

Mińsk świętuje 945 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 08:26
Minęło 945 lat od czasu pierwszej wzmianki o Mińsku w kronice „Powieść lat minionych”.
Audio
Górne Miasto w Mińsku
Górne Miasto w MińskuFoto: Wikipedia/CC/Monk - Ihar Mahaniok

Koncerty, wystawy i bazary uliczne kuszą mieszkańców białoruskiej stolicy do opuszczenia domów i wzięcia udziału w świętowaniu 945-lecia istnienia Mińska.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od złożenia w sobotę w południe wieńca przez mera Mińska Mikołaja Ładućkę pod pomnikiem „Mińsk -miasto bohater”. Następnie ludzie udali się na place miejskie, do parków i skwerów. W ratuszu miejskim została otwarta wystawa książek, przed ratuszem zorganizowano natomiast koncert muzyki klasycznej. Kilka centralnych ulic zostało wyłączonych z ruchu ulicznego i przekazanych we władanie artystom ulicznym.

Mieszkańcy białoruskiej stolicy nie kryją zadowolenia ze świętowania. - Życzyłabym sobie, aby takich imprez było jak najwięcej - mówi jedna z mieszkanek. Z kolei starszy pan, przebrany za dziewiętnastowiecznego arystokratę dodaje: „trzeba pamiętać naszą historię - tam kryją się nasze korzenie”.

Pierwszy dzień świętowania zakończył się późno wieczorem pokazem fajerwerków. W niedzielę dalszy ciąg ulicznych zabaw.
IAR

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamiast Lenina pomnik premiera pierwszego białoruskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 22:00
W białoruskim miasteczku Hłybokaje (Głębokie), powstała aleja pomników upamiętniających osoby urodzone w tym rejonie, m.in. premiera pierwszego niepodległego białoruskiego państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto piśmiennictwa na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 20:00
Na Białorusi w pierwszą niedzielę września obchodzone jest święto piśmiennictwa i druku. W tym roku zorganizowano je w miasteczku Hłybokaje (Głębokie) w obwodzie witebskim, gdzie na straganach można nawet kupić torty w formie książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski podręcznik o opozycji: ”zezwierzęcone twarze”

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 14:30
Opozycyjne protesty w Mińsku z 19 grudnia 2010 r. trafiły do szkolnego podręcznika na Białorusi. Mowa w nim m.in. o "zezwierzęconych twarzach podpitych junaków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera filmu ”Żywie Biełaruś” w listopadzie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 13:00
Premiera filmu o opozycyjnej Białorusi zapowiadana na wrzesień, odbędzie się dwa miesiące później. Termin przesunięto, żeby film miał szansę wziąć udział w międzynarodowym festiwalu. Czytaj więcej na blogu Franaka Wiaczorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Pana Tadeusza” tłumaczył w łagrach, na worku od cementu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 01:00
Na Białorusi odbywają się obchody 100-lecia urodzin Piotra Bitela, poety i autora tłumaczenia polskiej epopei na język białoruski. Przetłumaczył on cały poemat z pamięci.
rozwiń zwiń