Raport Białoruś

"Kuropaty to efekt rosyjskiej okupacji"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 15:00
Białorusini przeszli z Mińska do Kuropat, w dorocznym obrzędzie Dziadów. W Kuropatach, jak dowodzą badania archeologiczne, NKWD zamordowało 250 tysięcy osób.
Audio
Kuropaty to efekt rosyjskiej okupacji
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Kilkaset osób uczestniczyło w stolicy Białorusi w obchodach Dziadów, czyli dnia pamięci przodków. Zwolennicy opozycji przeszli ulicami Mińska do podstołecznego uroczyska Kuropaty, miejsca kaźni tysięcy ofiar represji stalinowskich w latach 1937-41, gdzie odbył się wiec.
Juraś Bieleńki, wiceprzewodniczący Konserwatywno-Chrześcijańskiej Partii BNF powiedział Polskiemu Radiu, że obchody dnia pamięci przodków właśnie w Kuropatach nie są przypadkowe. -  Na Dziady chodzimy do Kuropat, aby przypomnieć ludziom do czego prowadzą odstępstwa od wartości ludzkich - stwierdził Bieleńki.  Podkreślił, że w historii zdarzają się różne okresy, ale wszystko zależy od tego, jaką ideologię niosą w sobie ludzie. - My, Białorusini, powstaliśmy jako naród europejski, o europejskich tradycjach i europejskiej mentalności. Tego, co się działo w Kuropatach, nie dopuścili się Białorusini, tylko rosyjscy okupanci - powiedział.
Uczestnicy pochodu nieśli historyczne, białoruskie biało-czerwono-białe flagi, portrety polityków opozycyjnych przebywających w więzieniach oraz skandowali "Niech żyje Białoruś”.

Włodzimierz
Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Politycy wypowiadali się przeciwko budowie w pobliżu Kuropat centrum rozrywki o nazwie Bulbasz- Hall.  - Jesteśmy przeciwko budowie restauracji, dyskotek czy saun na tym terenie gdzie zginęli nasi przodkowie - powiedział Aleh Korban ze stowarzyszenia społecznego Alternatywa.
W Kuropatach, w obecności zebranych, odczytany został okolicznościowy list Zenona Paźniaka przebywającego na emigracji współtwórcy białoruskiej opozycji i przewodniczącego partii organizującej marsz kuropacki, KChP-BNF.  Zenon Paźniak przypomniał, że w przyszłym roku minie 25 lat od odkrycia Kuropat. Podkreślił, że to wydarzenie, odkrycie miejsca kaźni 250 tysięcy ludzi, zmobilizowało społeczeństwo białoruskie do walki o niepodległość. Zaznaczył, że obecne władze białoruskie i Rosja chciałyby zniszczyć pamięć o tym miejscu, które jest niezbitym dowodem zbrodni.
Inny polityk KChP-BNF Walerij Bujwał przypomniał, że od Kuropat rozpoczęło się honorowanie pamięci ofiar reżimu komunistycznego na Białorusi. Zastępca przewodniczącego KChP-BNF Jurij Bielenki powiedział, że zbrodnia w Kuropatach była możliwa po okupacji tego kraju przez rosyjskich bolszewików. Mówiąc o wyborach parlamentarnych, ocenił, że oficjalne dane były mocno zawyżone, a w prywatnych rozmowach współpracownicy komisji wyborczych mówią o frekwencji 12-procentowej.

Włodzimierz
Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Wśród zebranych w Kuropatach zgromadzono podpisy pod petycją przeciw budowie ośrodka rozrywki w pobliżu tego cmentarzyska. Po zakończeniu mityngu w Kuropatach ustawiono nowe drewniane krzyże, które przynieśli ze sobą uczestnicy akcji. W Kuropatach nie ma bowiem oficjalnego pomnika, obecne władze białoruskie nie uhonorowały tego miejsca. Kwiaty położone zostały również pod krzyżem polskim symbolicznie upamiętniającym Polaków pomordowanych w czasie represji stalinowskich.
Przemarsz przez Mińsk do Kuropat przebiegał tradycyjną trasą: prospektem Niezaleźności, ulicą Kalinowskiego, ulicą Siedych, Karbyszewa, Gamarnika i Miroszinczenko. Funkcjonariusze specsłużb przez całą drogę robili uczestnikom akcji zdjęcia.

Na czele kolumny szedł były więzień polityczny Siarhiej Kawalenka. Uczestnicy marszu nieśli portrety więźniów politycznych, m.in. Źmiciera Daszkiewicza i Eduarda Lobaua. Władze miasta pozwoliły na przemarsz, ale ocenzurowały niektóre transparenty, kazały usunąć je jako „niewiążące się z tematyką marszu”.

Społeczeństwo białoruskie dowiedziało się o Kuropatach dzięki pracom archeologicznym Zenona Paźniaka w 1988 roku.


IAR/svaboda.org/PAP/narodnaja-partyja.org (KChP-BNF)agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl: Katyń >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Dziady na grobie tysięcy ofiar Stalina w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 07:52
Na Białorusi obchodzone są Dziady - dzień pamięci przodków. W tym dniu Białorusini zorganizowali wiec w Kuropatach, gdzie może spoczywać nawet ćwierć miliona osób. Wśród nich są również Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

200 tysięcy bezimiennych ofiar Stalina w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 14:00
Lawon Barszczeuski: za rządów Aleksandra Łukaszenki postawiono kilka pomników Stalina na Białorusi, ale nie wybudowano memoriału w Kuropatach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obok Kuropat powstaje centrum rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 16:21
Olbrzymia restauracja, plac zabaw dla dzieci, ruska bania, sala bankietowa z widokiem na miejsce spoczynku ofiar zbrodni stalinowskiej – taki kompleks powstaje tuż przy Kuropatach, pisze niezależny białoruski portal "Narodnaja Wola”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Na Białorusi rozstrzelano ponad 16 tys. Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 18:09
Od września 1939 r. do czerwca 1941 r. zabito na Białorusi co najmniej 8,6 tys. polskich oficerów i 8 tys. polskich cywilów – powiedział białoruski historyk Ihar Kuzniacou na polsko-białoruskiej konferencji naukowej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja przeciw budowie restauracji koło Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 15:00
W internecie rozpoczęto akcję zbierania podpisów przeciw budowie wielkiej restauracji w bezpośrednim sąsiedztwie Kuropat pod Mińskiem, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar NKWD z lat 1937-1941.
rozwiń zwiń