Raport Białoruś

Najbardziej absurdalny areszt roku: za pluszowe misie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 10:00
Białoruski student dziennikarstwa Anton Suriapin został aresztowany przez KGB, gdyż opublikował zdjęcia pluszowych misiów, które Szwedzi z awionetki zrzucili na Białoruś.
 Najbardziej absurdalny areszt roku: za pluszowe misie
Foto: mynewsdesk.com/Studio Total

Białoruś zajęła niechlubne pierwsze miejsce na świecie w kategorii „absurdalny areszt roku” w tegorocznym zestawieniu Amnesty International. Do więzienia KGB w lipcu trafił student Anton Suriapin, który na swojej stronie internetowej pokazał zdjęcia misiów zrzuconych na Białoruś ze szwedzkiej awionetki. Pluszaki miały przytwierdzone do łapek małe transparenty wzywające do wolności słowa na Białorusi.
Szwedzka agencja PR Studio Total zorganizowała po długich przygotowaniach przelot awionetką nad Białorusią 4 lipca 2012 roku. Samolot wystartował z terytorium Litwy. Następnego dnia Szwedzi opublikowali również film z przelotu nad Mińskiem i Iwieńcem. Mimo tego, władze Białorusi przez kilka tygodni zaprzeczały, że do przelotu doszło. Białoruski MON stwierdził nawet, że film dokumentujący przelot to "ordynarna manipulacja" z użyciem Photoshopa i programów do edytowania wideo.


Anton Suriapin jako jeden z pierwszych dotarł do zdjęć pluszaków, znalezionych przez mieszkańców Białorusi i opublikował je na stworzonej przez siebie stronie. W efekcie do jego domu przyjechało KGB, przeszukano jego mieszkanie, a jego samego umieszczono w areszcie śledczym Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB). Przez kilka tygodni nie było wiadomo, jakie zarzuty są mu stawiane. Obrońcy praw człowieka informowali, że zarzucono mu „pomoc w przekroczeniu granicy przez zorganizowaną grupę osób”. Dopiero w sierpniu oficjalnie ogłoszono zarzuty. Miesiąc po aresztowaniu Suriapin został zwolniony z aresztu, ale nie cofnięto oskarżeń, a student musiał podpisać oświadczenie, że nie będzie opuszczał kraju.
Amnesty International uznali Suriapina za więźnia sumienia. Na drugim miejscu w spisie AI jest areszt blogerów w Bachrajnie za „zniesławienie króla”, a na trzecim aresztowanie imama z Gambii, który krytykował karę śmierci.

 

Karta 97/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: był samolot, będą kary

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 16:30
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka potwierdził, że 4 lipca doszło do przekroczenia przestrzeni powietrznej kraju przez mały samolot. Stwierdził, że osoby, które nie zapobiegły tej akcji, powinny ponieść karę. Decyzja ma zapaść najpóźniej w poniedziałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwięzieni w sprawie pluszaków więźniami sumienia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 20:00
Amnesty International wezwała do uwolnienia 20-letniego dziennikarza Antona Surapina i agenta nieruchomości Siergieja Baszarymaua.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGB zaprasza Szwedów w sprawie desantu misiów

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 19:00
Białoruski Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) chce, by Szwedzi którzy zrzucili na Białoruś pluszaki, stawili się w Mińsku w charakterze podejrzanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGB ogłasza zarzuty za desant pluszowych misiów

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 19:10
KGB przyznało się oficjalnie po kilku tygodniach, że zatrzymało dziennikarza i agenta nieruchomości. Usłyszeli zarzuty. Co do tego, że są kozłami ofiarnymi, w śledztwie, zgadzają się wszyscy niezależni obserwatorzy tej sprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: badamy związki ambasady Szwecji z misiami

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 19:10
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że są dowody na współpracę organizatorów pluszowego desantu z ambasadą Szwecji. Jednocześnie stwierdził, że sprawa awionetki i wydalenie ambasadora Szwecji nie są ze sobą powiązane,
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGB wysłało pozwy Szwedom i zapewnia "przestrzeganie ich praw"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 19:00
Białoruskie KGB przesłało oficjalne wezwania do stawienia się trojgu Szwedom w związku ze śledztwem w sprawie naruszenia białoruskiej granicy powietrznej 4 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski MON już nie zaprzecza desantowi misiów

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 13:30
Białoruskie Ministerstwo Obrony po sześciu tygodniach potwierdziło przelot szwedzkiej awionetki nad Białorusią. Dwa tygodnie wcześniej Aleksander Łukaszenka zdymisjonował dwóch generałów w związku z lotem samolotu z pluszakami, po blisko miesiącu milczenia w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa też wszczęła śledztwo w sprawie misiów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 17:00
Litewska Służba Ochrony Granicy Państwowej wszczęła dochodzenie w sprawie nielegalnego przekroczenia 4 lipca przez szwedzką awionetkę granicy litewsko-białoruskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGB zwolniło z aresztu oskarżonych w sprawie misiów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 08:10
20-letni dziennikarz Anton Surapin i agent nieruchomości Siarhej Baszarymau zostali zwolnieni, ale mają status oskarżonych. KGB oświadczyło, że powodem jest brak możliwości przeprowadzenia wszystkich czynności, na Białoruś nie przyjechali bowiem Szwedzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litewski generał rozeźlił tubę Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 18:22
Wywiad dowódcy litewskich wojsk obrony powietrznej wywołał surową krytykę największej białoruskiej gazety państwowej. Poszło o przelot szwedzkiej awionetki, która zrzuciła nad terytorium Białorusi kilkaset pluszowych misiów z hasłami obrony wolności słowa.
rozwiń zwiń