X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Uładzimir Niaklajeu wśród finalistów Nagrody im. Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 16:00
Listę nominowanych ogłoszono w poniedziałek w Mińsku. Pomysłodawcą nagrody jest polska ambasada.
Uładzimir Niaklajeu wśród finalistów Nagrody im. Giedroycia
Foto: Glow Images/East News

Białoruski pisarz i opozycjonista Uładzimir Niaklajeu znalazł się wśród sześciu finalistów tegorocznej literackiej Nagrody im. Jerzego Giedroycia, której pomysłodawcą była polska ambasada.

Niaklajeu kandyduje do nagrody za swoją drugą powieść, "Saturator z wodą gazowaną z sokiem i bez (mińska powieść)".

Nagroda, której patron - twórca paryskiej "Kultury" - urodził się w Mińsku, przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską w języku białoruskim.

Oprócz Niaklajeua szansę na zdobycie tegorocznej nagrody mają także m.in.: Alhierd Bacharewicz, którego opowiadania były publikowane również w Polsce i który w pierwszej edycji nagrody zajął drugie miejsce ze swą poprzednią powieścią, a także Jury Stankiewicz za zbiór opowiadań "Szał".

Nagrodę im. Gieroycia ustanowiły ambasada Polski oraz Instytut Polski w Mińsku, a także Białoruski PEN-Centr i Związek Pisarzy Białoruskich. Jej głównym celem jest popularyzowanie białoruskiej literatury w Polsce i na Białorusi.

- Chcę podkreślić, że zgodnie z naszym zamysłem nagroda literacka im. Jerzego Giedroycia nie ma odcienia politycznego, choć dobrze wiemy, że są kraje, gdzie wszystko ma podtekst polityczny - oznajmił na uroczystości ogłoszenia finalistów w polskiej placówce ambasador Leszek Szerepka, który jest honorowym przewodniczącym jury.

Sekretarz nagrody Pawieł Ancipau zaznaczył, że w tym roku zgłoszono do niej 43 książki, czyli dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Zdaniem członka jury, prezesa Związku Pisarzy Białoruskich Barysa Piatrowicza świadczy to o tym, że "udało się obudzić twórczość literacką na Białorusi".

- Mam wielką nadzieję, że kiedyś w przyszłości będziemy razem z władzami oficjalnie wręczać tę nagrodę - powiedział Szerepka.

Zapytany, czy spełnił swą obietnicę, że przeczyta książki wszystkich ubiegłorocznych finalistów nagrody, odparł: "Jestem w drodze. Przeczytałem trzy". Dodał, że szczególnie podobała mu się książka szefa niezależnego Radia Swaboda Alaksandra Łukaszuka o mińskich śladach zabójcy prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, Lee Harveya Oswalda "Ślad motyla. Oswald w Mińsku".

W jury nagrody zasiada 10 osób z Polski i Białorusi, w tym prezes polskiego PEN-Klubu Adam Pomorski oraz szef białoruskiego PEN-Centru Andrej Chadanowicz.

Niaklajeu był jednym z kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 r. W wieczór wyborczy został pobity przez nieznanych sprawców, według opozycji - przez struktury siłowe. Trafił do szpitala i nie brał udziału w wielotysięcznej demonstracji opozycji, która po zakończeniu wyborów odbyła się w Mińsku.

Ze szpitala Niaklajeu został uprowadzony i przeniesiony do aresztu śledczego KGB. Później nałożono na niego areszt domowy, w którym przebywał do procesu. W maju 2011 r. otrzymał karę dwóch lat w zawieszeniu na dwa lata za "przygotowywanie działań poważnie naruszających porządek publiczny". Amnesty International uznała go za więźnia sumienia.

W ubiegłym roku laureatem nagrody im. Jerzego Giedroycia został Pawał Kaściukiewicz za opowiadania "Reprezentacja Republiki Białoruś w pobocznych dyscyplinach sportu".

PAP/agkm

Serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl: Jerzy Giedroyc >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uładzimir Niaklajeu ma być zgłoszony do nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 10:45
Białoruski PEN-Club postanowił, że zaproponuje byłego kandydata na prezydenta, poetę i pisarza.do literackiego Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwie książki z Białorusi walczą o Angelusa

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 21:01
Siedem książek zostało zakwalifikowanych do finału szóstej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pińsk Kapuścińskiego powoli odchodzi w niepamięć

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 14:42
Wiele miejsc w Pińsku na Białorusi pamięta jeszcze czasy dzieciństwa Ryszarda Kapuścińskiego, który urodził się tu w 1932 roku. Wkrótce jednak grozi im zupełne zniszczenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cannes: nagroda za obraz okupowanej Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 10:23
Film oparty na powieści słynnego białoruskiego pisarza, Wasila Bykaua otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska pisarka "mocną kandydatką do Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 11:00
Szwedzki dziennik pisze o typowaniach przed ogłoszeniem nazwiska laureata. Według jednej z osób znających już wybór jury, poważną kandydatką w przyszłości jest białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptaki bez gniazd - poezja Łarysy Geniusz na audiobooku

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 20:32
W Grodnie i Mińsku odbyła się prezentacja audiobooka "Ptaki bez gniazd” ze wspomnieniami Łarysy Geniusz, białoruskiej poetki i działaczki politycznej.
rozwiń zwiń