Raport Białoruś

Białoruś: milicjanci i wojskowi nie będą mogli mieć Karty Polaka

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 13:30
Białoruski parlament nakłada na mundurowych ograniczenia dotyczące posiadania Karty Polaka. Półtora roku temu takim zakazem objęto urzędników.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Białoruś: milicjanci i wojskowi nie będą mogli mieć Karty Polaka
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: KPRM

Ograniczenia wynikają z poprawek do ustawy o służbie wojskowej, przyjętych w pierwszym czytaniu przez Izbę Reprezentantów, izbę niższą białoruskiego parlamentu.

Poprawki dotyczą osób pracujących zawodowo w armii, organach spraw wewnętrznych i dochodzeń finansowych oraz w Ministerstwie do Spraw Nadzwyczajnych. Mają oni ”zakaz otrzymywania od innych państw dokumentów, które dają ulgi i przywileje, w związku z poglądami politycznymi, religijnymi i przynależnością narodową” .

Podobny zakaz już od półtora roku obowiązuje białoruskich urzędników. Przedstawiając nowy projekt w Izbie Reprezentantów minister obrony Jury Żadobin oświadczył, że wyżej wymienione kategorie obywateli to także urzędnicy państwowi.
Przyjęty projekt przewiduje, że przy podpisywaniu umów o pracę obywatele ze wspomnianych grup będą musieli w ciągu pięciu dni zdać otrzymane od państw obcych dokumenty uprawniające do ulg i przywilejów, jeśli takowe posiadają.

Według ”Radia Swaboda”, w kuluarach deputowani przyznali, iż znowelizowana ustawa mundurowa dotyczy przede wszystkim posiadaczy Karty Polaka.

Wcześniej zakazano Karty Polaka urzędnikom

Pół roku temu na Białorusi weszły w życie przepisy zakazujące urzędnikom posiadania ”dokumentów dających im ulgi od obcych państw”. Obywatele Białorusi podejmując służbę państwową, muszą złożyć takie dokumenty w wydziale personalnym. Jeśli tego nie uczynią, jest to podstawa do zwolnienia ze stanowiska.
Informując w lutym 2012 roku o wprowadzeniu analogicznego zakazu dla urzędników BiełTA podawała, że powodem jest rozpowszechnienie na Białorusi Karty Polaka. Jej wydanie obywatelowi Białorusi "jest związane z koniecznością określonego zachowania wobec Polski" - pisała agencja.

Karta Polaka weszła w życie w 2008 roku. Dokument ten potwierdzająca przynależność do narodu polskiego. Jednocześnie przyznaje posiadaczowi pewne przywileje dotyczące m.in. uzyskania wizy do Polski, podjęcia w naszym kraju pracy czy działalności gospodarczej. O Kartę Polaka mogą ubiegać się obywatele państw byłego ZSRR. Jak wyjaśnia ustawa, stanowi to spełnienie "moralnego obowiązku wobec Polaków na Wschodzie, którzy na skutek zmiennych losów naszej Ojczyzny utracili obywatelstwo polskie".

IAR/PAP//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polacy na Białorusi uczcili pamięć obrońców Grodna z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 12:00
Na mogiłach obrońców Grodna złożono kwiaty i zapalano znicze. 20 września minęła 74. rocznica trzydniowej obrony miasta przez polskich żołnierzy i ochotników przed nacierającymi żołnierzami Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: na Białorusi śruba jest przykręcona mocno

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 05:00
Dziennikarz Andrzej Poczobut uważa, że sytuacja na Białorusi zmienia się na gorsze. Jego zdaniem „śruba jest przykręcona tak mocno”, że kilka gestów niczego nie zmieni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór pamięci poety, korespondenta Polskiego Radia w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 12:00
Przyjaciele poety i dziennikarza Juryja Humianiuka wydali tom jego poezji, "Nazwij mnie geniuszem”. Zbierają teraz środki na pomnik na jego grobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Putin i Łukaszenka wspólnie oglądali manewry wojskowe u granic Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 20:49
Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka obserwowali finałową operację ćwiczeń wojskowych Zapad 2013. Wbrew oczekiwaniom nie wygłosili wspólnego oświadczenia podsumowującego manewry.
rozwiń zwiń