Raport Białoruś

Polacy na Białorusi uczcili pamięć obrońców Grodna z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 12:00
Na mogiłach obrońców Grodna złożono kwiaty i zapalano znicze. 20 września minęła 74. rocznica trzydniowej obrony miasta przez polskich żołnierzy i ochotników przed nacierającymi żołnierzami Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Polacy na Białorusi upamiętnili obronę Grodna w 1939 roku
Polacy z Białorusi przy symbolicznej mogile najmłodszego z obrońców Grodna, trzynastoletniego Tadka Jasińskiego
Polacy z Białorusi przy symbolicznej mogile najmłodszego z obrońców Grodna, trzynastoletniego Tadka JasińskiegoFoto: znadniemna.pl: portal Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez białoruskie władze

20 września minęła 74. rocznica trzydniowej obrony miasta przez polskich żołnierzy i ochotników przed nacierającymi żołnierzami Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.

Uroczystości rozpoczęły się od apelu poległych obrońców Grodna na cmentarzu Pobernardyńskim. Potem kilkadziesiąt osób złożyło kwiaty i zapaliło znicze na grobach obrońców, w tym na symbolicznej mogile najmłodszego z nich trzynastoletniego Tadka Jasińskiego.

Mieczysław Jaśkiewicz - prezes Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze, podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że obrońcom Grodna należy się szacunek. Dodał, że do dziś żyją ludzie, którzy pamiętają obronę Grodna.

- Związek Polaków tradycyjnie organizuje apel poległych podczas obrony Grodna - harcerzy, ludności cywilnej i żołnierzy. Dla Polaków na Białorusi to wydarzenie historyczne jest bardzo ważne, bo tak się złożyło, że ze wszystkich większych miast kresowych właśnie Grodno najdłużej się opierało nawale bolszewickiej - powiedział rzecznik nieuznawanego przez władze białoruskie ZPB Andrzej Pisalnik.

W piątkowych uroczystościach w rocznicę wtargnięcia do Grodna Armii Czerwonej wzięło udział kilkadziesiąt osób - głównie działaczy ZBP z Grodna, ale też z terenu, a także przedstawiciele Konsulatu Generalnego w Grodnie.

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Obchody zaczęły się od apelu poległych na cmentarzu pobernardyńskim w Grodnie, gdzie znajduje się kwatera obrońców i symboliczny grób najmłodszego obrońcy miasta, 13-letniego harcerza Tadka Jasińskiego. Zapalono tam znicze i złożono wieńce. Uczestnicy obchodów wzięli następnie udział w modlitwie na cmentarzu garnizonowym w miejscu, gdzie złożono szczątki ponad 80 obrońców Grodna, oraz na cmentarzu franciszkańskim w tym mieście.

- Potem pojechano do kościoła w podgrodzieńskich Adamowiczach. Proboszczem jest tam kapelan Związku Polaków na Białorusi ks. Aleksander Szemet, który odprawił uroczystą mszę w intencji obrońców Grodna, przypominając wiernym o tej ofierze za ojczyznę. Kilka osób udało się jeszcze na miejscowy cmentarz, gdzie znajduje się grób nieznanego żołnierza 1939 r. - powiedział Pisalnik.

ZPB uczcił też we wtorek 74. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Zapalono wówczas znicze i złożono wieniec przy tablicy poświęconej ofiarom, umieszczonej na Domu Polskim w Grodnie.
W niedzielę natomiast członkowie ZPB odwiedzą wspólnie z przedstawicielami polskiego Konsulatu Generalnego w Grodnie miejsca pamięci żołnierzy 1939 r.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"17 września diabelstwo do nas przyszło. Dwa dni potem chcieli zabić ojca"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 14:12
- Brudni, oberwani, w dziwnych czapkach. Pomyślałam: to diabelstwo do nas przyszło. Dwa dni potem chcieli zabić mojego ojca - wspominała w rozmowie z portalem Polskiego Radia Weronika Sebastianowicz z Grodzieńszczyzny, zesłana potem do łagrów w tajdze. Anna Lewicka ze Lwowa mówiła, że wkrótce potem zaczęły się zsyłki - dobrze utkwiło to w jej pamięci. Obie mówią, że nikt nie spodziewał się napaści, natarcia Armii Czerwonej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski biznesmen ufundował pomnik zamordowanych Polaków i Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 16:00
W miejscowości Lenin na południu Białorusi odsłonięto i poświęcono pomnik upamiętniający 1200 Polaków i Białorusinów zamordowanych w 1943 roku przez hitlerowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: obchody napaści Niemiec na ZSRR w twierdzy brzeskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 14:00
Na Białorusi w sobotę odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki, czyli rocznicę tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 16:50
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - pisze prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi i dyplomaci odwiedzili groby żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 13:00
Trzy dni trwał objazd kwater i grobów polskich żołnierzy, znajdujących się na Grodzieńszczyźnie, zorganizowany z okazji Święta Wojska Polskiego. Groby odwiedzili Polacy z Białorusi i delegacja z grodzieńskiego konsulatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek roku w polskiej szkole w Grodnie. Rekordowa liczba uczniów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 12:44
Pierwszy dzwonek zabrzmiał dziś również dla uczniów Szkoły Polskiej w Grodnie. Patronat nad nią sprawuje Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atak Sowietów na Polskę. Nota ZSRR: "państwo polskie przestało istnieć"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 08:14
17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na tyły polskich wojsk. ZSRR zajął olbrzymie tereny Polski, zaczęły się masowe represje. Polski ambasador dostał notę, że „państwo polskie przestało istnieć” – odmówił jej przyjęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi upamiętnili 17 września

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 23:00
Polacy z Białorusi uczcili pamięć ofiar agresji wojsk Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku. Uroczystość w Grodnie zorganizował nieuznawany przez białoruskie władze Związek Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń