Raport Białoruś

Wiceszefowa dyplomacji UE w Mińsku. Łukaszenka: pomagamy budować bezpieczną Europę

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 13:00
Unia Europejska zamierza budować z Białorusią dobre stosunki - oświadczyła we wtorek w Mińsku zastępczyni szefowej unijnej dyplomacji Helga Schmid.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): wiceszefowa unijnej dyplomacji w Mińsku
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Parlament Europejski

Aleksander Łukaszenka ocenił zaś, że Białoruś może odegrać ważną rolę w budowaniu bezpiecznej Europy.

Schmid zaznaczyła, że UE chciałaby budować dobre stosunki z Białorusią. - Jestem bardzo szczęśliwa, że mamy dziś możliwość omówić naszą współpracę - oświadczyła na spotkaniu z Łukaszenką.

Łukaszenka: Białoruś buduje bezpieczną Europę

Łukaszenka oznajmił, że wobec kwestii wojny i pokoju wszystko pozostałe blednie, a w świetle ostatnich wydarzeń w Europie "Białoruś jest jednym z państw, jednym z ogniw, które mogą odegrać ważną rolę w budowaniu bezpiecznej Europy".

- W związku z tym kraj, który znajduje się w geograficznym centrum Europy, nie może nie mieć znaczenia i nie może wpływać na te sprawy - powiedział białoruski autorytarny przywódca.

Schmid podziękowała Białorusi za "wkład w rozwiązanie bardzo skomplikowanego kryzysu w europejskim regionie".

Łukaszenka o Partnerstwie Wschodnim

Łukaszenka nawiązał też do programu Partnerstwa Wschodniego (PW), w którym Białoruś uczestniczy. Zaznaczył, że jego kraj podjął decyzję o przyłączeniu się do programu w nadziei, że pomoże to zacieśnić więzy między Wschodem i Zachodem.

- Tak powinno być. Ostatnie wydarzenia świadczą o tym, że nie powinniśmy tworzyć dodatkowych linii podziału. A Partnerstwo Wschodnie powinno kraje łączyć i jednoczyć, a nie dzielić. Trzeba szukać punktów stycznych w ramach Partnerstwa Wschodniego i jednoczyć te państwa. One się jeszcze przydadzą UE, całej Europie i całej planecie - oznajmił.

Schmid zgodziła się z tezą, że PW nie powinno tworzyć nowych linii podziału w Europie.
- Było ono tworzone po to, by zapewnić dobry rozwój stron, które uczestniczą w tej inicjatywie, oraz stabilność w całym regionie. Wszystkie państwa należące do Wschodniego Partnerstwa są niepodległe i równoprawne - zaznaczyła. Łukaszenka podkreślił ze swej strony: "Mam nadzieję, że to początek dobrego dialogu z Unia Europejską".

Aleksander Łukaszenka podkreśla znaczenie Białorusi w budowaniu bezpieczeństwa europejskiego. Po spotkaniu z wiceszefową unijnej dyplomacji Helgą Schmid szef białoruskiego państwa powiedział, że stosunki Białorusi z Unią Europejską nie są już tak mgliste jak wcześniej.
Niezależni białoruscy eksperci zwracają uwagę, że odkąd Mińsk stał się miejscem gdzie zawierane są porozumienia pokojowe w sprawie Ukrainy, relacje Białorusi z Zachodem ulegają ociepleniu. Media poinformowały, że w najbliższych dniach do Mińska przyjadą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Departamentu Stanu USA.

Aleksander Łukaszenka, autorytarny przywódca Białorusi, objęty jest sankcjami UE, ze względu na fałszowanie wyborów, łamanie praw człowieka, represjonowanie opozycji. Na Białorusi nie ma wolności słowa, mediów, działalności politycznej. Za kratami są więźniowie polityczni. Rozbudowany aparat represji nęka niezależne środowiska, działaczy opozycyjnych.

PAP/IAR/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś sformowała oddział do ochrony granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:26
Ma ochraniać odcinek 377 km, w tym fragment granicy wodnej. Oddział przystąpił do pracy w poniedziałek wieczorem - poinformował we wtorek przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Szef MSZ Białorusi chce "równych praw"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 23:59
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej w wywiadzie dla mińskiej telewizji ONT oznajmił, że białoruska delegacja powinna być zaproszona do udziału w szczycie Partnerstwa Wschodniego na takich samych zasadach, jak inne delegacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś otwarta na konstruktywną współpracę z NATO

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 23:59
Aleksander Łukaszenka podkreślił, że Białoruś chciałaby nadal polegać na sile "bratniej Rosji", ale nie chce rezygnować ze współpracy z innymi organizacjami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka liczy na wsparcie Łotwy w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 19:32
Zachód ma technologie i potencjał, a te są Białorusi potrzebne - mówił Aleksander Łukaszenka. W Mińsku był szef MSZ Łotwy, Edgars Rinkeviczs. W maju w Rydze będzie szczyt Partnerstwa Wschodniego, otwarte jest pytanie, kto będzie reprezentował na nim Białoruś. Łukaszenka jest objęty sankcjami UE.
rozwiń zwiń