Raport Białoruś

Łukaszenka liczy na wsparcie Łotwy w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 19:32
Zachód ma technologie i potencjał, a te są Białorusi potrzebne - mówił Aleksander Łukaszenka. W Mińsku był szef MSZ Łotwy, Edgars Rinkeviczs. W maju w Rydze będzie szczyt Partnerstwa Wschodniego, otwarte jest pytanie, kto będzie reprezentował na nim Białoruś. Łukaszenka jest objęty sankcjami UE.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Aleksander Łukaszenka liczy na pomoc Łotwy w zbliżeniu Białorusi do Unii Europejskiej
Aleksander Łukaszenka i minister spraw zagranicznych Łotwy, Edgars Rinkeviczs, podczas spotkania w Mińsku
Aleksander Łukaszenka i minister spraw zagranicznych Łotwy, Edgars Rinkeviczs, podczas spotkania w MińskuFoto: mfa.gov.lv

Białoruś oczekuje na wsparcie Łotwy w budowie relacji z Unią Europejską. Aleksander Łukaszenka mówił o tym w Mińsku podczas spotkania z Edgarsem Rinkeviczsem - ministrem spraw zagranicznych Łotwy.

Łotwa sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w Unii Europejskiej. Aleksander Łukaszenka powiedział, że Zachód ma rozwinięte technologie i potencjał, który jest Białorusi bardzo potrzebny. - Jeżeli Łotwa pomoże nam jeszcze bardziej zbliżyć się do UE w okresie swojego przewodnictwa, to będziemy jej niezwykle wdzięczni - stwierdził Łukaszenka.

- Zawsze deklarowaliśmy i mówiliśmy, że niezależnie od tego, iż mamy bardzo przyjazne stosunki z sąsiadami - Rosją, Łotwą, Litwą, Polską i Ukrainą - widzimy też Zachód technologiczny, który jest nam bardzo potrzebny, Zachód dysponujący zasobami.(…) Dlatego jeśli Łotwa pomoże nam jeszcze bardziej zbliżyć się do UE w okresie swojego przewodnictwa i nie tylko, to będziemy bardzo wdzięczni - oznajmił Łukaszenka w Mińsku, na spotkaniu z Rinkeviczsem.

Białoruski przywódca zauważył przy tym, że białorusko-łotewskie stosunki polityczne i dyplomatyczne nie dorównują współpracy handlowo-gospodarczej. - Mam nadzieję, że pana wizyta przyczyni się do tego, by podnieść nasze stosunki polityczne na najwyższy poziom - powiedział.

mfa.gov.lv
mfa.gov.lv

Szef MSZ Łotwy o szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze i wizach

Minister Rinkeviczs powiedział, że Łotwa liczy na dalszy rozwój Partnerstwa Wschodniego. Zwrócił uwagę, że w maju w Rydze odbędzie się szczyt Partnerstwa i Łotwa chce zrobić wszystko co możliwe ”by nadać nowy impuls relacjom między Unią Europejską i Białorusią”.

Rinkeviczs podkreślił, że widzi możliwość "pogłębienia i poszerzenia współpracy między UE i Białorusią, oczywiście z uwzględnieniem interesów Białorusi". - To nie oznacza, że obecnie w jakiś sposób zmienia się wektor polityki Białorusi. Bierzemy pod uwagę interesy Białorusi, nie będziemy nikogo nigdzie przeciągać, jak to czasem się sądzi. Będziemy po prostu rozwijać normalne stosunki oparte na wzajemnych interesach - powiedział.

Jak napisano na stronie MSZ Łotwy, łotewski minister stwierdził, iż wzmocnienie rzadów prawa i przestrzeganie praw człowieka, łącznie ze zwolnieniem więźniów politycznych, umożliwiłoby umocnienie relacji Białorusi z UE. Wezwał Mińsk do wysiłków na rzecz relacji z UE, tak by na szczycie w Rydze zainicjowano porozumienia o ułatwieniu ruchu wizowego i umowę o readmisji. Łotwa wyraziła też poparcie dla starań Białorusi na rzecz wejścia do Światowej Organizacji Handlu

Kto pojedzie na szczyt w Rydze?

Szef MSZ Łotwy wyraził nadzieję, że państwa Partnerstwa Wschodniego oraz Unia Europejska będą reprezentowane na najwyższym szczeblu podczas majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.

- Łotwa ma nadzieję, że na ryskim szczycie zarówno Unia Europejska, jak i państwa uczestniczące we Partnerstwie Wschodnim będą reprezentowane na wysokim szczeblu. Na razie nikomu nie wysyłaliśmy zaproszeń. Będzie to robić za jakiś przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wspólnie z rządem łotewskim, gdzieś pod koniec marca, na początku kwietnia - powiedział.

W tym kontekście mińskie media zastanawiają si,ę czy Aleksander Łukaszenka uda się osobiście na szczyt Partnerstwa Wschodniego.

Łukaszenka nie może wjechać na teren Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenka jest objęty sankcjami Unii Europejskiej, ze względu na łamanie praw człowieka i tłumienie swobód na Białorusi. Sankcje wobec Białorusi wprowadzono po wyborach prezydenckich w 2010 roku - zostały one sfałszowane, a po nich nastąpiły represje wobec dziesiątek działaczy opozycyjnych i setek uczestników protestu na placu Niezależności w Mińsku.

W grudniu 2010 r. doszło do brutalnego zdławienia protestów przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Aleksandrowi Łukaszence, zajmującemu to stanowisko już od 1994 r. Jeden z kandydatów opozycji, Mikoła Statkiewicz, nadal odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności, sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek.

Łukaszenka jest u władzy ponad 20 lat. Objął urząd legalnie w 1994 roku, ale potem na Białorusi żadne z wyborów nie zostały uznane za uczciwe. W autorytarnym systemie Białorusi nie można mówić o rzeczywistym procesie wyborczym. Opozycja podkreśla, że nie ma w związku z tym niemal żadnych szans na zmianę władzy poprzez wybory, głosy obywateli nie mają żadnego znaczenia.

Na Białorusi nie ma wolnych mediów, nie można uprawiać niezależnej działalności politycznej, niemożliwa jest swobodna działalność polityczna i społeczna. Działalność naukowa i artystyczna podlega cenzurze, utrudniane są m.in. występy artystów uznanych za niewygodnych dla władz (mówi się o nieoficjalnej czarnej liście).

W ostatnich tygodniach problemy ma księgarnia i dom wydawniczy Łohvinau, który wydawał m.in. literaturę białoruskojęzyczną, organizował spotkania z niezależnymi autorami. Księgarnia została obłożona olbrzymią karą pieniężną z tytułu - z tego tytułu grozi jej bankructwo. Trwa zbiórka pieniędzy na rzecz tej księgarni.

Szef MSZ Łotwy spotkał się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego

Na stronie łotewskiego resortu spraw zagranicznych poinformowano także, że Edgars Rinkeviczs spotkał się z reprezentantami białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i niezależnymi ekspertami. Rozmawiano o kwestiach praw człowieka i demokracji. Według komunikatu, szef MSZ Łotwy podkreślił, iż sytuacja praw człowieka na Białorusi, łącznie z kwestią więźniów politycznych, pozostaje w agendzie relacji między UE i Białorusią.

Białorusini, którzy brali udział w spotkaniu wyrazili zaniepokojenie trudną sytuacją na Ukrainie i jej potencjalnym oddziaływaniem na Białoruś. Podkreślono, że ważna jes sprawa uproszczenia reżimu wizowego między Białorusią i strefą Schengen.

Spotkanie
Spotkanie szefa MSZ Łotwy z przedstawcielami społeczeństwa obywatelskiego w Mińsku; fot. mfa.gov.lv

 

PAP/IAR/mfa.gov.lvinne/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś chce włączenia Rosji do działań Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:30
Białoruś opowiada się za udziałem w dialogu z krajami Partnerstwa Wschodniego państw trzecich, w tym Federacji Rosyjskiej. Białoruskie MSZ twierdzi, że ma to służyć zmniejszeniu napięcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: Tusk powinien podjąć temat Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:10
Stan stosunków UE z Białorusią po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej będzie zależeć od tego, czy podejmie on temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego - powiedział analityk Białoruskiego Instytutu Badań Strategicznych (BISS) Andrej Jelisiejeu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś sformowała oddział do ochrony granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:26
Ma ochraniać odcinek 377 km, w tym fragment granicy wodnej. Oddział przystąpił do pracy w poniedziałek wieczorem - poinformował we wtorek przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Szef MSZ Białorusi chce "równych praw"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 23:59
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej w wywiadzie dla mińskiej telewizji ONT oznajmił, że białoruska delegacja powinna być zaproszona do udziału w szczycie Partnerstwa Wschodniego na takich samych zasadach, jak inne delegacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka proponował, że może przyjąć ukraińską broń na swoje terytorium

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 19:00
Aleksander Łukaszenka oświadczył rano że Białoruś mogłaby odegrać dużą rolę w uregulowaniu sytuacji w Debalcewem ”jeśli strony zaangażowane w konflikt by tego chciały”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś otwarta na konstruktywną współpracę z NATO

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 23:59
Aleksander Łukaszenka podkreślił, że Białoruś chciałaby nadal polegać na sile "bratniej Rosji", ale nie chce rezygnować ze współpracy z innymi organizacjami.
rozwiń zwiń