Gowin: Zjednoczona Prawica nie może wycofać się z ustawy reformującej sądownictwo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 07:30
- Stan wymiaru sprawiedliwości, sposób funkcjonowania sędziów, od wielu lat oceniany jest fatalnie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jarosław Gowin. - W czwartek politycy Zjednoczonej Prawicy odrzucą "weto senackie". Spodziewam się, że prezydent Andrzej Duda złoży pod ustawą podpis - dodał.
Audio
  • Jarosław Gowin o ustawie reformującej sądownictwo (Sygnały Dnia)

gowin pap 1200.jpg
"Trzeba rozmawiać". Jarosław Gowin o okrągłym stole w sprawie sądownictwa

Według poniedziałkowej "Rzeczpospolitej", w końcu stycznia ma odbyć się sądowy okrągły stół, do którego zasiądą przeciwnicy i zwolennicy kontrowersyjnych ustaw. Jednym z inicjatorów spotkania jest były minister nauki i cyfryzacji, obecny prezes PAN prof. Michał Kleiber. 

Jarosław Gowin podkreślał, że "obóz Zjednoczonej Prawicy absolutnie nie może zrezygnować z dwóch rzeczy". - Po pierwsze nie możemy zgodzić się na to, aby jedni sędziowie kwestionowali legalność wyboru innych sędziów. Jest to zarówno ograniczenie prerogatyw konstytucyjnych, jak i oznaczałoby to konieczność rozpatrywania na nowo blisko stu tysięcy spraw - wskazywał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Prezydent: trzeba sędziom jasno i mocno powiedzieć jaka jest ich rola

- Jestem zdumiony, że są sędziowie, którzy uważają, że ot tak można te wyroki uchylić i rozpatrywać ponownie - dodał.

unia europejska ue flaga 1200 free
Podwójne standardy "praworządności". Sądownictwo w Polsce i w krajach UE

"Konflikt zagraża bezpieczeństwu Polaków"

Wicepremier tłumaczył, że nie można akceptować sytuacji, w której próbuje się sparaliżować wybór Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

- Większość Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że powrót do status quo sprzed zmian wprowadzonych przez Zjednoczoną Prawicę po 2015 roku byłby powrotem do sytuacji nieakceptowalnej dla nich samych. Stan wymiaru sprawiedliwości, sposób funkcjonowania sędziów od wielu, wielu lat oceniany jest fatalnie. Ale jeżeli okrągły stół ma mieć sens, to do rozmów trzeba siadać bezwarunkowo - powiedział.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Los ustaw sądowych w rękach Sejmu. Znamy termin głosowania ws. nowelizacji

Szef Porozumienia dodał, że w tej sprawie "doszliśmy do ściany". - Eskalacja konfliktu zagrażałaby bezpieczeństwu prawnemu Polaków - wyjaśnił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Jarosław Gowin (Porozumienie)

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 7.15

kstar/kh

Czytaj także

Wolność słowa i badań na uczelniach. Gowin zapowiada projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 03:21
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział, że przedstawi projekt ustawy chroniącej wolność słowa i badań na polskich uczelniach. Poinformował też, że w sprawie profesor Ewy Budzyńskiej pozostaje w kontakcie z władzami Uniwersytetu Śląskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prowadzi kampanię nienawiści". Iustitia o wypowiedziach Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 10:39
Jak czytamy w komunikacie organizacji, "Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia wyraża stanowczy sprzeciw wobec kampanii nienawiści skierowanej przeciwko sędziom, realizowanej przez urzędującego prezydenta RP Andrzeja Dudę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaradkiewicz ograniczył kompetencje sędziom SN powołanym w PRL

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:25
Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz wydał postanowienie zabezpieczające, które ma uniemożliwić odbycie 23 stycznia posiedzenia trzech Izb SN na wniosek Pierwszej Prezes Małgorzaty Gersdorf.
rozwiń zwiń