Co czwarty Polak jest otyły. Co zrobić, by nie przybierać na wadze?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 10:00
Jak wynika z danych, nadwagę ma już 3 na 5 dorosłych Polaków. Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Podstawą jej zapobiegania jest prawidłowa dieta. Ważną rolę odgrywa ruch. 
Znając swój wzrost i masę ciała można obliczyć tzw. wskaźnik masy ciała - Body Mass Index
Znając swój wzrost i masę ciała można obliczyć tzw. wskaźnik masy ciała - Body Mass IndexFoto: shutterstock/kurhan
  • Wedle badań na otyłość cierpi dziś co czwarty Polak.
  • Aby utrzymać odpowiednią wagę, warto zacząć od regularnego kontrolowania masy ciała. 
  • Podstawą zapobiegania otyłości jest prawidłowa dieta. 
  • W zapobieganiu nadwadze i otyłości bardzo ważna jest też codzienna aktywność fizyczna. 

Co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15+) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły, jak wynika z danych NFZ i GUS. Aby utrzymać odpowiednią wagę, warto zacząć od regularnego kontrolowania masy ciała. - Nadwaga to nadmiarowe kilogramy ponad prawidłową masę ciała. Otyłość to jeszcze więcej nadmiarowych kilogramów, co już nazywamy chorobą - tłumaczy prof. Marta Mańczuk z Narodowego Instytutu Onkologii. - Żeby stwierdzić, gdzie jesteśmy z naszą masą ciała, przede wszystkim musimy wiedzieć, ile kilogramów ważymy, i obliczyć tzw. wskaźnik masy ciała z angielskiego Body Mass Index. BMI między 25 a 30 mówi o nadwadze. Jest to sygnał alarmowy, żeby zastanowić się, co się dzieje z moim ciałem, co mogę zrobić, żeby kilogramy nie przyrastały, bo w konsekwencji może to doprowadzić do otyłości - mówi gość radiowej Jedynki.

[Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia – dieta i ruch; źródło: YouTube, kanał: Ministerstwo Zdrowia]

Co jeść, by nie tyć?

Podstawą zapobiegania otyłości jest prawidłowa dieta. Co i jak należy jeść, by utrzymać prawidłową wagę? - Zaleca się spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia z zachowaniem od 3 do 4 godzin przerwy pomiędzy nimi - podpowiada dietetyk Aleksandra Oleksiak. - Posiłek można uznać za pełnowartościowy, gdy spełnia kilka warunków. Podstawę powinny stanowić warzywa oraz owoce. Kolejnym niezbędnym elementem są produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste. W każdym zdrowym posiłku należy uwzględnić również białko, którego dobrym źródłem jest chude mięso, ryby jaja czy nasiona roślin strączkowych. Nie może zabraknąć źródła tłuszczów. Może to być np. olej rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek, orzechy. Dopełnieniem pełnowartościowego posiłku powinna być woda - dodaje gość Programu 1 Polskiego Radia.


Posłuchaj
04:02 _PR1_AAC 2022_06_29-06-46-26-otylosc.mp3 Prof. Marta Mańczuk z Narodowego Instytutu Onkologii i dietetyk Aleksandra Oleksiak o nadwadze i otyłości Polaków

 

Rola aktywności fizycznej

Jeśli uda nam się obniżyć masę ciała, poprawia się komfort naszego życia. Mamy więcej energii. Starajmy się prawidłowo odżywiać, zwracajmy uwagę na to, jakiej jakości jest nasze pożywienie i w jakiej ilości je przyjmujemy. Ale w zapobieganiu nadwadze i otyłości bardzo ważna jest też codzienna aktywność fizyczna. - Starajmy się osiągnąć co najmniej 10 tysięcy kroków dziennie - mówi prof. Marta Mańczuk. - Wiem, że to dużo, ale to może również być motywator. Pamiętajmy również o tym, że gdy mówimy o codziennej aktywności fizycznej, nie chodzi tu o bardzo intensywny wysiłek na siłowni czy bieganie, tylko o codzienną dawkę zdrowego ruchu, każdego dnia spacer, rower, schody zamiast windy, spacery z kijkami, zabawa z wnukami, ogródek. Trzeba ograniczać czas spędzony na siedząco i właśnie to, łącznie z prawidłowym sposobem żywienia, pomoże nam utrzymać prawidłową masę ciała i będzie zapobiegać odkładaniu się nadmiarowych kilogramów - wyjaśnia ekspert. 

Na stronie ncez.pzh.gov.pl można skorzystać z darmowych porad dietetycznych, które ułatwią odchudzanie i pomogą poprawić samopoczucie.

Kampania społeczna "Planuję długie życie", realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, finansowana jest ze środków ministra zdrowia.

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 29.06.2022 

Godzina emisji: 6.47

djr

Czytaj także

Dieta, aktywność fizyczna. Jak wytrwać w zdrowotnych postanowieniach?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 14:51
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, a wraz z nim plany i postanowienia, w tym także te zdrowotne. Czy odpowiednia dieta i święta są do pogodzenia? Czy otyłość i brak ruchu zwiększają ryzyko zachorowania na raka? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aronia, żurawina, siemię lniane. Poznaj polskie superfoodsy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 10:22
Cudze chwalimy, swego nie znamy? Produkty spożywcze określane mianem superfoods kojarzą nam się z nasionami chia, jagodami goji czy korzeniem maca. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiele tych zagranicznych produktów można zastąpić naszymi, polskimi. 
rozwiń zwiń