REKLAMA

Białoruskie i irańskie billboardy w Toruniu!

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 11:49
W piątek w Toruniu rozpoczął się 5. Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach "Art Moves", na którym zostaną zaprezentowane prace artystów z całego świata.
Audio
Białoruskie i irańskie billboardy w Toruniu
Foto: Darya Zaichanka/mat.pras.

W ramach imprezy odbędzie się również konkurs, na który nadesłano olbrzymią liczbę prac. - Otrzymaliśmy prawie 1500 propozycji z całego świata i ze wszystkich kontynentów, więc jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak wiele osób chce w tym uczestniczyć. Z roku na rok dostajemy coraz więcej zgłoszeń - mówiła Joanna Górska, współorganizatorka toruńskiego festiwalu. Takie wyniki świadczą o dużej renomie imprezy na świecie.

- Spośród wszystkich nadesłanych prac międzynarodowe jury wybrało 10, więc selekcja była niezwykle ostra. One właśnie zostaną zaprezentowane na billboardach w centrum Torunia. Wyróżnieni zostali m.in. artyści z Węgier, Kanady, Iranu. Zaskoczyło nas i ogromnie ucieszyło to, że z Iranu dostaliśmy ponad 40 prac - mówiła Górska.

- W tym roku mamy po raz pierwszy polskich laureatów konkursu. Główna nagroda trafi do pary nasyzch artystów. Ich praca przedstawia cztery osoby, które idą po linie, a ta lina staje się jednocześnie drążkiem do trzymania równowagi dla kolejnej osoby. Ci ludzie są połączeni ze sobą, a równowaga każdej z osób wpływa na kolejne. Pokazuje to, w jaki sposób jesteśmy powiązani ze sobą, jak na siebie oddziałujemy i jak jesteśmy pozytywnie współzależni, bo możemy nawzajem o sobie dbać - opowiadała współorganizatorka.

Zwycięska
Zwycięska praca polskich artystów: Michała Leśniczaka i Marii Wawrzyniak/mat.pras.

W ramach festiwalu pokazywane są często prace zaangażowane społecznie. Pojawiają się materiały, które dotyczą spraw istotnych dla życia,myślenia o sobie samym. Takie właśnie prace zostały wybrane i od piątku będzie można je oglądać w Toruniu. Twórcom festiwalu zależy na tym, by zmienić funkcję billboardu z nośnika reklamy na nośnik sztuki.

W tym roku nowością na festiwalu będzie duży blok kobiecy. W pokazie głównym zaprezentowane zostaną prace aż czterech artystek. Plakaty kobiet skupiają się przede wszystkim na jaśniejszej stronie życia i samego człowieka. Dzieła Christine Wong Yap są inspirowane psychologią pozytywną, a praca Joanny Górskiej to pytanie, czy jesteśmy twórcami własnego szczęścia.

Większość propozycji będzie można oglądać na Placu Rapackiego i przy ulicy Chopina (blok główny i konkursowy). Nowością jest pokaz prac w formie mobilnej wystawy. Artyści Galerii Rusz postanowili przenieść do Torunia swoje doświadczenia wyniesione z mobilnych projektów w Wielkiej Brytanii i przybliżyć część prac wszystkim mieszkańcom. Objazdowa wystawa odwiedzi wiele dzielnic Torunia, również jego lewobrzeżną część (Podgórz i Stawki). W tym roku zaprezentowany zostanie poszerzony pokaz na ulicznych ekranach LED. Będzie go można zobaczyć wzdłuż ciągu komunikacyjnego – od skrzyżowania Kraszewskiego/Matejki, poprzez Czerwoną Drogę, do Odrodzenia/Szosy Chełmińskiej.
W tegorocznej edycji zostną zaprezentowane prace 20 artystów z 9 państw.
Blok  główny:
Rirkrit Tiravanija / USA
Peter Liversidge / Wielka Brytania   
Susan O'Malley / USA     
Alicia Eggert / USA
Christine Wong Yap / USA  
Joanna Górska /Polska
Anatol Knotek / Austria  
Rafał Góralski / Polska
Egor Kraft / Rosja

Blok  konkursowy:
Michał Leśniczak, Maria Wawrzyniak / Polska
Przemysław Bukowski / Polska
Radosław Żubrycki / Wielka Brytania
Roy Meuwissen / Kanada
Darya Zaichanka / Białoruś / Austria  
Kevin Duff / Wielka Brytania
Taber Calderon / USA
Jerzy Skakun / Polska
Benjamin Bor / Węgry
Sayyed Mehran Zare / Iran

 

Dwójka, mat.pras./ sm

Czytaj także

Reklama Józefa Stalina. "Będziemy go chronić w dzień i w nocy"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 06:50
W Sewastopolu na Krymie odsłonięto billboard z wizerunkiem Stalina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ulica zbryzgana krwią, czyli wszystkie chwyty dozwolone

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 11:23
Reklama billboardowa jest tworzona by przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jak to się robi? Przekonaj się sam. Oto najdziwniejsze billboardy na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krucjata różańcowa na miejskich billboardach

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 09:29
Na ulicach największych miast pojawiły się plakaty z hasłem "Maryjo, Królowo Polski, ratuj nas, bo giniemy!" - podaje "Gazeta Polska codziennie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińska policja szuka autora ulicznej reklamy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 17:56
Reklama jednej z informacyjnych stron internetowych uderza w rządzącą Ukrainą Partię Regionów.
rozwiń zwiń