#MojaPamiątka. Niezwykła wystawa Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 09:15
Każdy może się włączyć do tworzenia unikatowej wystawy. #MojaPamiątka jest akcją społeczną, która polega na udostępnianiu swoich domowych archiwów i pamiątek rodzinnych z czasów II wojny światowej i PRL wraz z opowieściami splatającymi się również z historią zbiorową.
Audio
  • Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski o wystawie #MojaPamiatka (Poranek Dwójki)
Dzieci przygotowują dla ojców będących na froncie prezenty świąteczne
Dzieci przygotowują dla ojców będących na froncie prezenty świąteczneFoto: NAC

Muzeum Historii Polski zachęca do poszukiwań w domowych zakamarkach pamiątek z przeszłości. "Rodzinna pamiątka, fotografia, kadr z amatorskiego filmu, są świetnym pretekstem do spisania wspomnień" - przekonują organizatorzy. Projekt znalazł się pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Patronatem medialnym objęło akcję również Polskie Radio.

W rozmowie z Dwójką dr Robert Kostro przybliżył cel akcji i zachęcał do wzięcia w niej udziału. - Zależy nam na tym, żeby te opowieści tworzyły ciekawą historię, w której historia losów konkretnej osoby czy rodziny, łączyła się z historią Polski - mówił dyrektor Muzeum Historii Polski.

Osobiste pamiątki

Dr Kostro przekonywał, że wraz z rozwojem technologii wzrosła możliwość rejestrowania indywidualnych wspomnień, które mogły nie zapisać się inaczej w zbiorowej pamięci. - Pamiątki rodzinne, zdjęcia, dokumenty pokazują, że historia ma wymiar nie tylko wielkich aktów politycznych, wydarzeń, bitew, dowódców, polityków, ale historia to jesteśmy my. My tworzymy historię, ale także ta historia odbija się w losach każdego człowieka, każdej rodziny - mówił Gość audycji.

Do dnia 30 czerwca 2020 r. prace powinny być przekazane do organizatora w następujący sposób:

  • prace opisowe (album i esej) mailem na adres mojapamiatka@muzhp.pl
  • rejestracja video mailem (najlepiej wykorzystać specjalne program taki jak np. wetransfer.com) adres mojapamiatka@muzhp.pl
  • wpisy internetowe poprzez zgłoszenie linku na adres mojapamiatka@muzhp.pl
  • prace mogą być również dostarczane w formie materialnej na adres Muzeum Historii Polski: Muzeum Historii Polski, Mokotowska 35, 00-560 Warszawa
  • prace powinny być opatrzone dopiskiem #MojaPamiątka

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możliwy jest kontakt z koordynatorami projektu pod adresem mojapamiatka@muzhp.pl oraz pod numerem telefonu 693 606 368.

Harmonogram projektu:

  • 25 kwietnia 2020 r. - inauguracja projektu
  • 30 czerwca 2020 r. - termin nadsyłania prac
  • październik 2020 - prezentacja wyników akcji w internecie i w mediach. Przedstawienie wybranych prac i ich autorów
  • 2021 r. - wystawa MHP zrealizowana na podstawie prac konkursowych

Więcej szczegółów na stronie mojapamiatka.pl


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski) ​

Data emisji: 27.04.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Finał konkursu „Polskie serce pękło – Katyń 1940”

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 12:55
Opowiadanie „Katyńczyk” Kacpra Burzyńskiego z I LO im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach oraz pocztówka z białymi puzzlami na twarzach ofiar Zbrodni Katyńskiej Zuzanny Pijewskiej z I LO im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowej - to pierwsze miejsca w kategoriach literackiej i plastycznej ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży zorganizowanego przez Kancelarię Sejmu RP. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. Zachęcamy do obejrzenia relacji z ogłoszenia wyników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W tle naszego życia dzieje się wielka historia". Akcja społeczna #MojaPamiątka

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 10:59
Muzeum Historii Polski organizuje akcję społeczną #MojaPamiątka. Ma ona na celu rozpowszechnienie historii i wspomnień z czasów II wojny światowej i PRL. "Rodzinna pamiątka, fotografia, kadr z amatorskiego filmu, są świetnym pretekstem do spisania wspomnień" - przekonują organizatorzy. Projekt znalazł się pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Kuratelą objęło akcję również Polskie Radio.
rozwiń zwiń