Polkowski: człowiek składa się z wody, języka i pamięci

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:00
- Czułem, że życie moich rodziców i po części moje, to są czasy, które są źle opowiedziane – tłumaczy potrzebę napisania swojej powieści "Ślady krwi" Jan Kazimierz Polkowski, poeta, dziennikarz i działacz NSZZ Solidarność.
Audio
  • Jan Kazimierz Polkowski o swojej książce "Ślady krwi" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Jan Kazimierz Polkowski
Jan Kazimierz PolkowskiFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

Gość "Rozmów po zmroku” podkreślał, że tak naprawdę to dobra pamięć, czyli taka która rozumie, czyni z nas ludzi. – Ona czyni z czegoś, co jest potencjalnym człowiekiem, z kogoś, kto używa języka nie do końca świadomie, człowieka – tłumaczy autor "Śladów krwi".

>>>"Ślady krwi" na antenie Dwójki czyta Leon Charewicz >>>

W audycji Polkowski ubolewał nad tym, że choć od ponad dwóch dekad żyjemy w niepodległym kraju, to przeszłość nadal spychana jest na dalszy plan. I, co gorsze, dzieje się to w sposób instytucjonalny. – Ze szkół ruguje się polską literaturę, próbuje się rugować także naukę historii – wyjaśnia. - Nie bardzo rozumiem dlaczego, bo jeśli są to technokratyczne pomysły, to są chybione. Wszyscy na całym świecie już wiedzą, że to kultura jest siłą napędową.

Jego zdaniem istotą kultury jest pamięć, ciągłość. - Objęcie tych kilkudziesięciu lat moim opowiadaniem jest sięgnięciem po taką pamięć, która może się człowiekowi przydać w przyszłości, gdyż daje ona szansę na mądrzejszą przyszłość – tłumaczy.

/

Zdaniem autora "Śladów krwi" Polska historia jest bardzo unikatowa i ciekawa, tyle że jak do tej pory nie została dobrze opowiedziana. - A jeśli się nie opowie sobie samemu dobrze swojej historii, to nie sposób oczywiście opowiedzieć jej innym - wyjaśnia.

Według Polkowskiego we współczesnej, polskiej literaturze mało jest książek, powieści opowiadających ludziom historię. Jego zdaniem, to dlatego, że wśród tzw. elit istnieje rodzaj mody na zapominanie. - Amnezja jest czymś niezwykle chlubnym – zauważa.  - Ludzie, którzy uważają się za elitę tego narodu i mówią, że walczenie z polskością jest czymś potrzebnym, raczej nie są zbyt dobrze wykształceni gdyż nawet nie wiedzą, że cytują Jakuba Bermana – dodaje.

Jan Kazimierz Polkowski - dziennikarz i działacz NSZZ Solidarność, znany polski poeta (Nagroda Kościelskich) zdecydował się na debiut prozatorski w wieku 60 lat.

"Ślady krwi" to niemal sensacyjnie rozwijająca się opowieść o czterech kolejnych pokoleniach rodziny, której koleje poznajemy podczas odzyskiwania pamięci historycznej przez głównego bohatera. Polkowski opisał zmagania z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, doświadczenie absurdalnej rzeczywistości PRL, walkę o niepodległość, dramat kolaboracji, pamięć Kresów, dylematy wiary w Boga, ale i bogatą tradycję kulturową – jak choćby opisy Wołynia odsyłające do "Pana Tadeusza".

Mimo opisywania ciężkich dla ludzi czasów, Janowi Kazimierzowi Polkowskiemu zależało, by być daleko od stereotypowego rozmiłowywania się w martyrologii. Chciał pozostać ironicznym i niezależnym obserwatorem.
"Ślady krwi" na antenie Dwójki.

Z autorem "Śladów krwi" porozmawiała Joanna Szwedowska.

Leon
Leon Charewicz w Polskim Radiu czyta powieść "Ślad krwi", fot. Grzegorz Śledź/PR2

(mb)

>>>Historia - dzieje Polski i Europy

Zobacz więcej na temat: historia Polski KSIĄŻKA
Czytaj także

Jak Grecy w Bielawie zamieszkali...

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 15:30
Śledząc losy greckich uchodźców Klimko-Dobrzaniecki snuje opowieść o wygnaniu z raju. - Eleni pochodzi z mojej Bielawy - opowiadał autor książki "Grecy umierają w domu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zadaj powstańcowi pytanie na Facebooku

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 09:40
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do udziału w akcji edukacyjnej "Pytanie o Powstanie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie styczniowe w stylistyce horroru

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 10:10
Na deski Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy wchodzi spektakl opowiadający o powstaniu styczniowym w konwencji horroru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przegląd filmów poświęconych zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 12:00
Przegląd filmowy "Echa Wołynia" przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej będzie można obejrzeć w Kinie Kinematograf w Łodzi. Został on zorganizowany w związku 70. rocznicą zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co stało się z "Portretem Młodzieńca"?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 23:00
"Bezcenny" to międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W Dwójce rozmawialiśmy z autorem książki.
rozwiń zwiń