Tadeusz Nowakowski. Pisarz i gawędziarz w Wolnej Europie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 10:23
- Dziennikarz wyrobił sobie pozycję w Radiu Wolna Europa, zanim powstała jej polska rozgłośnia w Monachium – powiedział Lechosław Gawlikowski, wspominając słynnego pisarza i radiowca, który słynął z niezwykłej umiejętności opowiadania i improwizacji na antenie.
Audio
  • Prof. Wioletta Weiss-Milewska, Krzysztof Nowakowski i Lechosław Gawlikowski wspominają Tadeusza Nowakowskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Tadeusz Nowakowski
Tadeusz NowakowskiFoto: PAP/Adam Urbanek

Książka rozłożona [StockSnap Pixabay.com] 1200.jpg
"Obóz Wszystkich Świętych". Nowakowskiego opowieść o ludziach niechcianych

- Artysta współpracował z rozgłośnią, która początkowo istniała tylko w Nowym Jorku. Trzy razy w tygodniu przesyłał do USA swoje komentarze kulturalne i korespondencję do biuletynu Wolnej Europy. O pozycji Nowakowskiego świadczył fakt, że gdy powstała polska sekcja radia w Monachium, to właśnie jemu powierzono przygotowanie inauguracyjnej audycji. To było duże wyróżnienie – dodał gość Dwójki.

W audycji posłuchamy również o karierze pisarskiej Tadeusz Nowakowskiego, który zasłynął dzięki takim powieściom, jak "Szopa za jaśminami" czy "Obóz Wszystkich Świętych".

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowała: Anna Lisiecka

Goście: prof. Wioletta Weiss-Milewska (pisarka), Lechosław Gawlikowski (dziennikarz Wolnej Europy), Krzysztof Nowakowski (syn Tadeusza Nowakowskiego)

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/bch

Czytaj także

Salon Walendowskich. Enklawa wolności w PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 11:44
- Myśmy się tam czuli razem. Opresyjna rzeczywistość państwa polskiego nas zupełnie nie interesowała - podkreślił poeta Antoni Pawlak opowiadając o miejscu, które przez 33 miesiące swego istnienia wpłynęło na kształt opozycji antykomunistycznej, a później III RP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pelikan", który przechytrzył Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 11:26
- Gdyby Jerzy Giedroyc wiedział, że to teksty Zbigniewa Florczaka, to prawdopodobnie nie opublikowałby ich, tylko wyrzucił do kosza - mówił o publicyście paryskiej "Kultury" prof. Andrzej Romanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

80 lat Dwójki. Ludzie, którzy tworzyli to radio

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 12:00
- Zawsze mieliśmy szczęście do wspaniałych współpracowników. Oprócz Jana Webera pracowali dla nas inni wybitni muzykolodzy, którzy prowadzili swoje audycje tematyczne – opowiadała Elżbieta Markowska, która dwukrotnie pełniła funkcję dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Osiecka: tylko pisaniem umiem się utulić

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 11:36
- Pisanie spełnia taką funkcję, jakbym sama siebie głaskała po głowie - mówiła w archiwalnym radiowym nagraniu znakomita poetka i autorka piosenek. 7 marca przypada 20. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń