Bez Milenium 1966 roku nie byłoby Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 12:50
Obchody 1000-lecia chrztu Polski stały się tak ważnym wydarzeniem, że władze PRL postanowiły przeciwstawić się religijnemu wymiarowi rocznicy. Ale nie miały na to pomysłu...
Audio
  • O Milenium 1966 roku opowiadają historycy i świadkowie (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Ksiądz infułat Władysław Padacz i prymas Polski Stefan Wyszyński podczas mszy milenijnej w Piekarach Śląskich w 1966 r.
Ksiądz infułat Władysław Padacz i prymas Polski Stefan Wyszyński podczas mszy milenijnej w Piekarach Śląskich w 1966 r.Foto: PAP/Andrzej Kossobudzki Orłowski

– Ks. prof. Zygmunt Zieliński powiedział kiedyś, że nie byłoby takiej Solidarności, jaka wybuchła w sierpniu 1980 r., gdyby nie pokolenie wielkiej nowenny i roku milenijnego – powiedział historyk prof. Jan Żaryn.

Komunistyczne władze zdawały sobie sprawę ze znaczenia Milenium, więc PRL-owska propaganda już na kilka lat przed 1966 r. zaczęła atakować Kościół i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Partia przygotowała własne obchody 1000-lecia państwa, choć ich założenie, jak zauważyli goście Dwójki, było "naiwną historyczną fikcją". Zauważyli zarazem, że aby zrozumieć ten konflikt, trzeba cofnąć się o 10 lat wcześniej...

W audycji wysłuchaliśmy także nagrań z archiwów Polskiego Radia, Radia Wolna Europa oraz Instytutu Prymasowskiego.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: prof. Jan Żaryn (historyk), prof. Jerzy Wiatr (socjolog i politolog, działacz komunistyczny w okresie PRL), o. Melchior Królik (paulin), Antoni Zambrowski (publicysta, społecznik, członek PZPR, od 1966 r. działacz opozycji), Tadeusz Krawczak (historyk, dyrektor Archiwum Akt Nowych)

Data emisji: 11.04.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

Mieszko I. Dobry chrześcijanin czy zabijaka?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 19:40
– Naukowe spojrzenie na Mieszka i na problem chrztu wymaga sięgnięcia do świadectw, a nie domysłów poza nimi – mówił mediewista prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrzest - cezura w życiu każdego chrześcijanina

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 16:03
- Obrzęd włączający do wspólnoty kościoła jest manifestacją uwolnienia od grzechów, od starej natury, od profanum. Po nim w życiu chrześcijanina następuje jakby nowa era - mówi religioznawca prof. Wojciech Gajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjazd Gnieźnieński na magicznym Wzgórzu Lecha

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 11:00
- Wzniesienie to miało znaczenie o charakterze państwowotwórczym - mówił w Dwójce Tomasz Janiak, kurator wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
rozwiń zwiń