NATO, UE i USA. Ciepłe słowa i twarde warunki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 18:32
Po 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa oraz brukselskim spotkaniu wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a z Donaldem Tuskiem pytaliśmy w Dwójce o m.in. o przyszłe relacje Ameryki i Europy.
Audio
  • NATO, UE i USA. Ciepłe słowa i twarde warunki (Puls świata/Dwójka)
Mike Pence i Donald Tusk podczas spotkania w Brukseli
Mike Pence i Donald Tusk podczas spotkania w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W rozmowie z szefem rady europejskiej Mike Pence zapewnił, że Stany Zjednoczone będą dalej współpracować z Unią Europejską. – To słowa kojące i uspokajające, bo Ameryka, tak samo jak my, nie wie, co się stanie z UE, czy ona przetrwa, a jeśli tak, to w jakim kształcie. Rozpoczynanie teraz np. wojny handlowej z Unią byłoby wysoce nieroztropne z powodów geopolitycznych – mówił Andrzej Talaga, analityk Warsaw Enterprise Institute.

Gość Dwójki zwracał też uwagę na stanowcze słowa wiceprezydenta USA wypowiedziane w Kwaterze Głównej NATO, w których mowa była o nowych zobowiązaniach, jakie zdaniem Amerykanów powinni podjąć członkowie Sojuszu, a także zastanawiał się, czy w pewnych warunkach politycznych Polska mogłaby stać się najważniejszym graczem NATO w Europie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Andrzej Talaga (analityk Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/jp

Czytaj także

Tydzień prezydentury Trumpa, pięć minut Izraela?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 18:30
- Po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta Izraelczycy wykorzystują okazję. Efektem tej strategii jest decyzja o wybudowaniu 2,5 tysięcy domów na Zachodnim Brzegu – powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antyimigracyjny dekret. Miecz obosieczny Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 18:00
- W USA panuje obecnie chaos. Firmy amerykańskie zakazują wycieczek zagranicznych pracownikom, którzy pochodzą z określonych w dekrecie krajów. Nawet największe firmy z Doliny Krzemowej nakazały swoim pracownikom natychmiastowy powrót, bo nie wiadomo, czy niebawem uda im się ponownie wjechać do Stanów Zjednoczonych – mówił w Dwójce Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna na Ukrainie. Putin testuje Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 18:45
- Rosjanie bardzo wnikliwie obserwują to, co dzieje się teraz w Europie Zachodniej i w USA - podkreślała Olena Babakowa, komentując nasilenie się w ostatnim czasie walk w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dziś łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 18:37
W 26. rocznicę powołania nieformalnego zrzeszenia między Polską, Węgrami i ówczesną Czechosłowacją w "Pulsie świata" omawialiśmy perspektywy dla dalszej współpracy tych krajów.
rozwiń zwiń