"Afera Penelope" obnaża wady francuskiej polityki

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 18:33
Kandydatowi prawicy w wyborach prezydenckich we Francji Francois Fillonowi postawiono formalne zarzuty w sprawie nadużyć finansowych. Chodzi o fikcyjną pracę dla jego rodziny opłacaną z budżetu parlamentu.
Audio
  • "Afera Penelope" obnaża wady francuskiej polityki (Puls świata/Dwójka)
Francois Fillon i jego żona Penelope, główni aktorzy afery Penelopegate
Francois Fillon i jego żona Penelope, główni aktorzy afery "Penelopegate"Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Informację o otwarciu śledztwa potwierdziła francuska prokuratura oraz adwokat Fillona. Sprawa okrzyknięta przez media mianem "Penelopegate" dotyczy fikcyjnych etatów żony i dzieci polityka, za którą mieli oni otrzymać łącznie około miliona euro.

– Postawienie zarzutów kandydatowi prawicy tak naprawdę niewiele zmienia. Spadek intencji wyborczych w stosunku do Fillona jest notowany od początku lutego, gdy wybuchła ta afera. Jego poparcie utrzymuje się wciąż na poziomie 20 procent, a musiałby mieć przynajmniej 25, by wejść do drugiej tury i w efekcie zostać prezydentem Francji. Do pierwsze tury pozostało jednak jeszcze 40 dni i wiele może się zdarzyć – mówił dziennikarz Jerzy Szygiel.

"Penelopegate" to zresztą nie jedyny problem Francois Fillona - afer jest znacznie więcej. Zdaniem gościa Dwójki ma to związek nie tylko z plagą korupcji wśród francuskich polityków, lecz także ze swoistym nawiązywaniem tamtejszych elit do wzorców arystokracji sprzed dwóch wieków.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Jerzy Szygiel (wieloletni korespondent polskich mediów we Francji)

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 17.45 

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Brexit. Co przyniesie debata w parlamencie?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 18:39
Brytyjski parlament rozpoczął debatę w sprawie negocjacji o wyjściu z Unii Europejskiej. Na ile dyskusja brytyjskich posłów i lordów może wpłynąć na kształt Brexitu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francois Fillon. Symbol przedwyborczego chaosu?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 18:45
- W obrębie prawicowych Republikanów próbowano zmusić Fillona do ustąpienia, ale on skutecznie przystępuje do kontrataku, mówiąc, że nie ma lepszej od niego kandydatury – powiedział dr hab. Bartłomiej Zdaniuk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO, UE i USA. Ciepłe słowa i twarde warunki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 18:32
Po 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa oraz brukselskim spotkaniu wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a z Donaldem Tuskiem pytaliśmy w Dwójce o m.in. o przyszłe relacje Ameryki i Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega fenomen Martina Schulza?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:43
- Mimo że od prawie 30 lat działa w partii socjaldemokratycznej, Niemcy nie definiują go jako część establishmentu partyjnego - mówił Cornelius Ochmann o Martinie Schulzu, coraz popularniejszym niemieckim polityku.
rozwiń zwiń