Saakaszwili aresztowany i... uwolniony. Ukraina wrze

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 08:00
– Ta akcja była przygotowana od dłuższego czasu. Zatrzymanie Saakaszwilego to silne uderzenie w opozycję – mówił Tomasz Piechal z Ośrodka Studiów Wschodnich o wydarzeniach, które rozegrały się w Kijowie 5 grudnia.
Audio
  • Saakaszwili aresztowany i... uwolniony. Ukraina wrze (Puls świata/Dwójka)
Aresztowanie Micheila Saakaszwilego
Aresztowanie Micheila Saakaszwilego Foto: STEPAN FRANKO/PAP/ARCH/EPA

Po zatrzymaniu Micheila Saakaszwilego w stolicy Ukrainy jego zwolennicy otoczyli samochód policyjny, którym był przewożony do aresztu, rozbili szyby i uwolnili polityka. Po oswobodzeniu były prezydent Gruzji nawoływał do protestu i pochodu do Rady Najwyższej, ukraińskiego parlamentu. – Wzywam wszystkich do przyjścia na Majdan (Niepodległości, główny plac Kijowa) i rozpoczęcia procesu uwolnienia kraju od Poroszenki i jego bandy! Nie mamy się czego obawiać - niech oni boją się nas! – mówił Micheil Saakaszwili.

Dlaczego właśnie teraz doszło do zatrzymania polityka? Tomasz Piechal tłumaczył zawiłości sytuacji politycznej na Ukrainie, przypominając kontrowersje związane z działalnością Micheila Saakaszwilego na terenie tego kraju oraz jego konflikt z prezydentem Petrem Poroszenką.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Gość: Tomasz Piechal (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 17.45

IAR/PAP/mc/bch

Czytaj także

Ukraina w NATO? "Zmieniło się podejście społeczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 08:00
- Rosja jawi się jako kraj agresywny wobec Ukrainy i to zmienia nastawienie Ukraińców – podkreślał Janusz Onyszkiewicz, komentując sprawę ewentualnego ubiegania się Ukrainy o członkostwo w NATO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy USA uderzy sankcjami w budowę gazociągu Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 08:00
- Rosyjski Gazprom dąży do osiągnięcia monopolistycznej pozycji w dostawach gazu do Europy i wyeliminowaniu Ukrainy jako kraju tranzytowego, przez który przebiega gazociąg - mówił w Dwójce Piotr Stępiński z portalu biznesalert.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Donbas, Putin i gra pozorów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 14:45
- Ta misja będzie niemożliwa, bo istnieje diametralna sprzeczność, jeśli chodzi o to, jak ona miałaby wyglądać i gdzie mieliby w jej ramach stacjonować żołnierze – podkreślił Grzegorz Gromadzki, mówiąc o pomyśle Rosji na stacjonowanie sił pokojowych ONZ w Donbasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejna fala represji na Krymie? Tatarzy protestują

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 18:30
- Atakowani są głównie wierzący, członkowie zdelegalizowanej w Rosji organizacji Hizb at-Tahrir – tłumaczy Lenur Kerymov, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina cztery lata po Euromajdanie. "To zupełnie inny kraj"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 08:00
- Choć Ukraina nadal nie jest krajem marzeń, który wyobrażaliśmy sobie, wychodząc na Majdan, to jednak jest to już zupełnie inne państwo niż cztery lata temu – powiedziała Natalia Panchenko.
rozwiń zwiń