X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Rotblat. Nie budował bomby, by wzniecić wojnę

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 13:32
- Był zwolennikiem łacińskiego przysłowia "chcesz mieć pokój, gotuj się do wojny". To dlatego na wieść, że Hitler może mieć bombę atomową postanowił, że zrobi wszystko, by alianci mieli ją pierwsi i zakończyli wojnę – mówił w Dwójce Marek Górlikowski.
Audio
  • Historia Józefa Rotblata, noblisty z Nowolipek (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Noblista z Nowolipek
Okładka książki "Noblista z Nowolipek"Foto: materiały prasowe

Bohaterem audycji był współtwórca bomb atomowych zrzuconych na Hiroshimę i Nagasaki, i laureat Pokojowej Nagrody Nobla w jednej osobie. O jego powikłanych losach rozmawialiśmy z Markiem Górlikowskim, autorem książki "Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój".

- Rotblat był jedynym naukowcem w Los Alamos, który miał obywatelstwo polskie i nie chciał przyjąć amerykańskiego. Zmienił stanowisko dopiero wtedy, gdy okazało się, że łatwiej mu będzie ściągnąć z komunistycznej Polski do Wielkiej Brytanii ocalałych z zagłady członków rodziny, jeśli przyjmie brytyjskie obywatelstwo - przypomniał gość audycji.

Historia życia Józefa Rotblata jest niezwykła. Urodzony i wykształcony w Polsce fizyk, który podjął się udziału w pracy nad zbudowaniem bomby atomowej, nie tylko wycofał się z Projektu Manhattan, ale też większość swojego zawodowego życia poświęcił medycynie nuklearnej i działalności w międzynarodowym ruchu pacyfistycznym Pugwash, dążącym do  likwidacji broni masowej zagłady.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której znalazł się archiwalny zapis wypowiedzi Jozefa Rotblata z 1995 roku, gdy otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Marek Górlikowski (autor książki "Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój")

Data emisji: 8.08.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister kultury: chcemy przyciągnąć światowych producentów filmowych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 20:39
- Ta ustawa jest po to, by zwiększyć konkurencyjność Polski. Prawie wszystkie kraje europejskie mają już tego typu rozwiązania i wiele produkcji, nawet dotyczących historii Polski, powstaje w krajach, które udają np. Warszawę czy Kraków - mówił w Dwójce Paweł Lewandowski, wiceminister kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fakty, tajemnice i mity Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 18:15
- Co do samej istoty wydarzenia, nie zmienimy jego oceny. Z całą pewnością jednak, pomijając nawet zawartość sowieckich archiwów, istnieją nieznane dotąd dokumenty, które mogą wiele aspektów powstania wyjaśnić – mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 16:03
- Hanna Świda-Ziemba współpracowała z podziemną "Kartą". Po publikacji, która jmogła już ukazać się pod jej prawdziwym nazwiskiem zaproponowałem, by opowiedziała o swoim życiu. Zgodziła się i dzięki temu mogła powstać ta książka – mówił w Dwójce dr Dominik Czapigo.
rozwiń zwiń