Jarosław Sokół: podstawowa lekcja historii jest taka, że wszystko przemija

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 18:00
- Do historii trzeba sięgać bezwględnie dlatego, że potrafi nam pokazać mechanizmy i motywy, które w stosunku do współczesności wielokrotnie są przed nami jeszcze zakryte - mówił w Dwójce Jarosław Sokół, pisarz i scenarzysta.
Jarosław Sokół
Jarosław SokółFoto: Forum

Posłuchaj
29:09 Dwójka 2021_03_12 O wszystkim z kulturą.mp3 Rozmowa z Jarosławem Sokołem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

"Jeśli nie ma przeszłości, to teraźniejszość traci jakiekolwiek znaczenie" – twierdzi Jarosław Sokół, scenarzysta głośnego, popularnego i cenionego serialu telewizyjnego "Czas honoru", a także cyklu książek o tym samym tytule, scenarzysta filmów Jerzego Hoffmana i Juliusza Machulskiego, a ostatnio autor dwóch powieści kryminalnych. Spotkaliśmy się z nim w audycji "O wszystkim z kulturą".

maja.JPG
Twórca "Czasu honoru” zdradza sekrety scenarzystów

Powieść kryminalna

- Powieść kryminalna przejęła rolę dawnej powieści realistycznej. Potrzeba historii, które dzieją się w naszym świecie nadal jest silna i ona chyba najbardziej przetrwała w powieści kryminalnej - mówił Jarosław Sokół. 

Pierwsza z powieści naszego gościa nosi tytuł "Wyspa zero" i ukazała się w ub. roku. Druga – "Czerwona zaraza, czarna śmierć" pojawiła się w księgarniach niedawno. Akcja obu rozgrywa się w Świnoujściu w 1945 roku, czyli tuż po zakończeniu wojny.

Główny bohater Adam Kostrzewa, przedwojenny warszawski policjant właśnie przez Świnoujście próbuje uciec na Zachód. Jednak gdy trafia do tego miasta, podejmuje się wyjaśnienia serii zagadkowych zbrodni. Musi mierzyć się nie tylko z zagadką kryminalną, ale także z sytuacją w której się znalazł - używając tytułu powieści - pomiędzy czerwoną zarazą ze Wschodu a wspomnieniami czarnej śmierci, która przez pięć lat panowała w Polsce.

Świnoujście - miasto dzieciństwa

- Świnoujście było dla nas w dzieciństwie centrum wszechświata. Mieliśmy tam barwne postacie, ludzi różnych ras, mieszaninę języków - wspominał Jarosław Sokół. - Część mojej rodziny przyjechała do Świnoujścia z Warszawy i do końca życia żyli wspomnieniami z tego miasta. Więc ja też tym nasiąkłem i w jakimś sensie miałem poczucie, że jestem z Warszawy, a w tym Świnoujściu przebywam na wczasach. Jestem związany z Świnoujściem, bo ta otwarta przestrzeń i krajobrazy morskie na zawsze w człowieku pozostają - mówił Jarosław Sokół. 

Ekstremalny czas

- Żyjemy w czasach ekstremalnych. Wysyp przepowiedni apokaliptycznych jako żywo przypomina to, co działo się po II wojnie światowej. Powszechnie wierzono, że zaraz wybuchnie III wojna. Ludzie nie robili dalekich planów, tylko próbowali przeżyć kilka najbliższych godzin - mówił. - W czasach, kiedy dzieją się moje powieści trwała jeszcze wojna z Japonią. Próbowałem wejść w psychikę ludzi z tamtego czasu, czytając różne wspomnienia i książki, ogłoszenia drobne z tamtych lat - dodał. 

Bohater książki, Adam Kostrzewa, stara się podnieść mimo przegranej. - Mój Kostrzewa jest przedstawicielem gasnącego świata, który jednak nie jest do końca skazany na porażkę - mówił Jarosław Sokół. 

Czytaj także:

Wszystko przemija

Jarosław Sokół podkreślił, że trzeba sięgać do historii, bo można się wiele nauczyć, a podstawowa lekcja jest taka, że wszystko przemija. - Nawet ta nasza pandemia, która od roku nas męczy. Ta chwila też przeminie - mówił gość Dwójki. - Zarazy i choroby należały do codzienności po wojnie. Strach przed zarażeniem się był powszechny. Doskoczyliśmy do tych czasów - mówił. 

- Pisząc o historii, tak naprawdę piszę o współczesności - mówił Jarosław Sokół.

Praca scenarzysty

Jarosław Sokół opowiedział też o pracy scenarzysty, która wcale nie jest tak kolorowa, jak się wydaje odbiorcom. Podkreślił, że często nie ma się wpływu na to, w jaki sposób scenariusz zostanie przełożony na obraz. - Film może być fantastyczną przygodą, jeśli ma się wpływ na całość tego procesu. Praca scenarzysty często wygląda inaczej. Scenarzysta to zawód, a pisarz to pasja - podsumował gość Dwójki.

Opublikowany przez Jarosława Sokół Piątek, 19 lutego 2021

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Jarosław Sokół (pisarz i scenarzysta)

Data emisji: 12.03.2021

Godzina emisji: 17.30

nk

Czytaj także

Kazimierz Kaczor: nagle ktoś popchnął mnie na scenę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 05:53
Jako aktora zawdzięczamy go dwóm osobom. Pierwsza to Zygmunt Hübner, dyrektor Starego Teatru w Krakowie, druga zaś to bezimienny inspicjent, który niespodziewanie odegrał decydującą rolę w życiu zawodowym młodego Kazimierza Kaczora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Do następnego odcinka" - gratka dla miłośników seriali

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 13:50
Seriale biją rekordy popularności, spędzamy długie godziny, oglądając historie naszych ulubionych bohaterów. Warto więc serialom przyjrzeć się z bliska. Czym różni się sitcom od proceduralu i serialu analogowego? Kim jest showrunner i co to jest bottle episode? O tym wszystkim można się dowiedzieć z książki "Do następnego odcinka" Katarzyny Czajki-Kominiarczuk. 
rozwiń zwiń