Izrael Joszua Singer i "Towarzysz Nachman". Wybitny pisarz w cieniu brata

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 19:00
- Jak to ktoś powiedział, tam jest nieszczęście na każdej stronie i katastrofa co kilka stron - tak Krzysztof Modelski mówił w Dwójce o przetłumaczonej przez siebie książce "Towarzysz Nachman", której autorem jest Izrael Joszua Singer, starszy brat Isaaca Bashevisa Singera.
Towarzysz Nachman to przejmująca opowieść o losie człowieka, który porzuca własną religię i tradycję, uwiedziony rewolucyjnymi ideami i marzeniami o sprawiedliwości społecznej.
"Towarzysz Nachman" to przejmująca opowieść o losie człowieka, który porzuca własną religię i tradycję, uwiedziony rewolucyjnymi ideami i marzeniami o sprawiedliwości społecznej. Foto: Polona.pl

Niedoceniony Izrael Joszua Singer

"Towarzysz Nachman" to pierwsza powieść Izraela Joszuy Singera w tłumaczeniu Krzysztofa Modelskiego, która trafia do rąk polskich czytelników. Wcześniej ukazały się dwa tomy opowiadań tego autora również przetłumaczone przez Krzysztofa Modelskiego "Na obcej ziemi" oraz "Perły".

POSŁUCHAJ fragmentów opowiadań zbioru "Perły" Izraela Joszuy Singera >>>>

- Prawda jest taka, że osób, które robią przekłady z jidysz, za wiele w Polsce nie ma. Ja postanowiłem umożliwić polskiemu czytelnikowi czytanie tej literatury, zwłaszcza Izraela Singera, który jest zapomniany w cieniu swojego brata, ale nie da się wszystkiego zrobić od razu - mówił tłumacz.

Jak opowiadał Krzysztof Modelski, decyzja o przetłumaczeniu na język polski właśnie powieści "Towarzysz Nachman" została przez niego podjęta wspólnie z wydawczynią Natalią Moskal.

- To książka, która w moim przekonaniu jest po prostu powieścią wybitną - podkreślał Krzysztof Modelski.

Obraz przedwojennej żydowskiej społeczności

Tytułowy Nachman pochodzi z rodziny wielodzietnej, to jedyny, wyczekany syn. Akcja toczy się w czasach przedwojennych, bohaterowie książki są członkami biednej żydowskiej społeczności. Fabuła obfituje w trudne doświadczenia, które na zawsze naznaczają głównego bohatera.

- Jak to ktoś powiedział, tam jest nieszczęście na każdej stronie i katastrofa co kilka stron - zaznaczał Krzysztof Modelski.

Ostatecznie Nachman porzuca własną religię i tradycję, uwiedziony rewolucyjnymi ideami i marzeniami o sprawiedliwości społecznej.

Posłuchaj
28:51 PR2_AAC 2022_05_11-17-30-45.mp3 Izrael Joszua Singer i "Towarzysz Nachman" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

"Towarzysz Nachman" to przejmująca opowieść o losie człowieka (...). To także do bólu prawdziwy, wręcz reporterski opis życia przedwojennej żydowskiej społeczności. Świadectwo najgorszych cech systemów totalitarnych, w których – w myśl wersu Majakowskiego: "jednostka – zerem, jednostka – bzdurą", oraz Wielkiej Historii niosącej za sobą społeczne zmiany, od których nie ma ucieczki. To historia szeregowego idealisty, który nie uniknął rozczarowań i bólu, a także jego bliskich, szukających schronienia w tradycji, miłości, rodzinie…

(opis pochodzi od wydawcy)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Krzysztof Modelski (tłumacz)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Katyń 1940. Józef Czapski wspomina poszukiwanie zaginionych polskich oficerów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 05:57
3 kwietnia 1940 roku wyruszył pierwszy transport polskich oficerów, więźniów z obozu w Kozielsku do stacji Gniazdowo. Stamtąd jeńcy byli przewożeni autobusami więziennymi do lasu katyńskiego, gdzie byli mordowani strzałem w tył głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie chciał mówić wprost". Stanisław Lem i trauma wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 05:55
– Wszystko wskazuje na to, że Lem spędził we lwowskim getcie wiele miesięcy – podkreślała prof. Agnieszka Gajewska w jednym z wywiadów opublikowanych w serwisie specjalnym Portalu Polskiego Radia galaktykalema.pl. O tym dramatycznym, dotychczas mało znanym, etapie biografii Stanisława Lema - o czasie II wojny światowej - dziś wiemy już znacznie więcej.  
rozwiń zwiń