Tymon Tymański: Totart był jedną z ostatnich awangard XX wieku w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 19:15
- Totart na pewno nie był dojrzały. Jak myślimy o różnych nurtach awangardowych XX wieku, są to z reguły jednak ruchy młodzieżowe, które polegają na tym, że jest jakaś prawda talentu tej grupy, jest jakiś "spin" energetyczny, natomiast nie zawsze taka grupa ma szansę udokumentować swoją wielkość. I tak też stało się trochę w przypadku Totartu - mówił w Dwójce Tymon Tymański, autor książki "Sclavus".
Tymon Tymański
Tymon TymańskiFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Tymon Tymański i PRL-owski bunt

Byli młodzi i zdesperowani. Buntowali się nie tylko przeciw PRL-owskiej władzy, ale także - skostniałej ich zdaniem kulturze. W swoich akcjach łączyli powagę z blagą, szyderczym śmiechem i prowokacją. Nie oszczędzali nikogo, włączając w to samych siebie i publiczność.

"Sclavus" to po części niekompletna historia trójmiejskiej Tranzytoryjnej Formacji Totart, a po części pamiętnik z okresu dojrzewania wrażliwego, zbuntowanego i niedostosowanego młodzieńca - Ryszarda Tymona Tymańskiego.

- Totart to byli wspaniali artyści, przynajmniej potencjalnie, była energia, zderzenie, ten "spin". Natomiast czasy nie sprzyjały dokumentacji, tym bardziej że myśmy byli bardzo obrazoburczy. Totart na pewno nie był dojrzały, ale był moim zdaniem jedną z ostatnich awangard XX wieku w polskiej kulturze i sztuce. Przedstawiam zresztą taką tezę w pierwszym rozdziale - opowiadał w audycji autor książki nominowanej do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.

Posłuchaj
28:03 Dwójka owzk 5.10.2022.mp3 Tymon Tymański o swojej książce "Sclavus" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Tymon Tymański opowiada w niej historię jednej z najbarwniejszych grup artystycznych lat 80. XX wieku. Rozpoznaje i przywołuje legendarne postaci, opisuje happeningi i akcje, wciąga w świat własnych literackich fascynacji i muzycznych olśnień.

Artysta totalny

Tymon Tymański (ur. 1968 r.) - muzyk, poeta, dramaturg, scenarzysta, teoretyk i kronikarz Tranzytoryjnej Formacji Totart. Na gitarze klasycznej zaczął grać jako ośmiolatek. Studiował anglistykę na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie poznał poetów formacji artystycznej Totart. Jest współtwórcą zespołu Miłość, który święcił sukcesy w latach 90., i zespołu Kury. W 2002 r. powołał do życia grupę Tymon & The Transistors.

Za muzykę do filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wesele" otrzymał nagrodę Orła. Od 2006 do 2009 r. razem z Jackiem Dehnelem i Maciejem Chmielem prowadził w TVP1 kulturalny program telewizyjny "Łossskot!". W 2013 r. ukazała się autobiografia Tymona Tymańskiego: "ADHD" - książka w formie wywiadu, który przeprowadził z artystą Rafał Księżyk.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Tymon Tymański (autor książki "Sclavus", muzyk, poeta, dramaturg, scenarzysta)

Data emisji: 5.10.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/kor

Czytaj także

50 lat temu Polacy po raz pierwszy doświadczyli wolnej soboty

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 05:50
21 lipca 1973 roku, na mocy dekretu Rady Państwa z roku poprzedniego, Polacy po raz pierwszy w historii PRL nie poszli w sobotę do pracy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Degradacja komunistycznych generałów. Szef IPN: postulat warty rozważenia i realizowania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 19:19
- Postulat premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący konieczności degradacji komunistycznych wojskowych może zyskać merytoryczne wsparcie IPN - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Jego zdaniem propozycja premiera "jest warta rozważenia i realizowania". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści na celowniku bezpieki. Służby PRL inwigilowały Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 13:53
Wojciech Młynarski, jako kolejny polski artysta, znalazł się w katalogu osób rozpracowywanych przez służby PRL. Instytut Pamięci Narodowej umieścił informację o inwigilacji artysty przez Służbę Bezpieczeństwa w ramach ostatniej aktualizacji katalogu osób obserwowanych przez bezpiekę. 
rozwiń zwiń