Austria wciąż odkrywa to, co trzyma w piwnicy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 20:00
– Rozliczenie Austriaków z wojenną przeszłością nastąpiło - z wielkimi oporami - dopiero pod koniec lat 80. – mówiła Monika Muskała, autorka książki o artystach rozdrapujących austriackie rany.
Audio
  • Austria wciąż odkrywa to, co trzyma w piwnicy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Ulricha Seidla W piwnicy
Kadr z filmu Ulricha Seidla "W piwnicy"Foto: materiały prasowe

miedzy-placem-bohaterow-a-rechnitz-austriackie-rozliczenia.jpg

– Austriacy po wojnie natychmiast schowali się w bajkę, w mit habsburski wyrażany m.in. filmami o cesarzowej Sissi – zauważyła Monika Muskała, która w publikacji "Między »Placem Bohaterów« a »Rechnitz«. Austriackie rozliczenia" opisuje, jak w tekstach np. Thomasa Bernharda i Elfriede Jelinek oraz w filmach Ulricha Seidla na światło dzienne wyciąga się to, o czym w Austrii nie mówiło się przez dziesiątki lat, o czym chciano zapomnieć i co próbowano zamaskować fałszywym obrazem własnej historii.

Autorka książki mówiła w Dwójce m.in. o tym, na ile trafnie austriacką mentalność opisuje metafora piwnicy (nie tylko w kontekście przerażającej sprawy Josefa Fritzla), o ambiwalentnych reakcjach, jakie wywołał Bernhard swoją sztuką "Plac Bohaterów" i o fali antysemityzmu w Austrii pod koniec lat 80., która miała związek z pewnym dyplomatycznym skandalem międzynarodowym.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Monika Muskała (autorka książki "Między »Placem Bohaterów« a »Rechnitz«. Austriackie rozliczenia")

Data emisji: 7.03.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mg

Czytaj także

Isabelle Huppert odkleja etykietę "Pianistki"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 20:00
- Film Hanekego na wiele lat określił jej aktorskie emploi, wydaje mi się, że w "Elle" ona umyka z tej szufladki - mówił o roli ikony francuskiego kina w nowym dziele Paula Verhoevena krytyk Piotr Czerkawski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"3 x Mrożek", ksenofobia i dialogi o strachu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:30
- To przedstawienie jest zmierzeniem się z tematem, który staje się po tylu latach znów aktualny. W tekstach Mrożkach widać nasze lęki, obawę przed światem, ksenofobię i wieczne poszukiwanie kogoś, kto może nam zagrażać – zauważył Jerzy Schejbal, opowiadając o spektaklu "3 x Mrożek" w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego nie gra się dziś sztuk Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 17:10
- Dramaty Havla nie odwołują się do końca do naszych czasów - mówił w Dwójce reżyser Feliks Folk. - Uważam, że one czekają na nowe odczytanie, bo ich problematyka jest jednak ponadczasowa - odpowiadał tłumacz Andrzej Jagodziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groteska, mrok i dystans. Listy Samuela Becketta

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 20:00
– Najlepszym słowem opisującym jego podejście do świata jest "autoironia" – mówił pisarz Antoni Libera, tłumacz dramatów Becketta, a także adresat kilku jego listów.
rozwiń zwiń