Piotr Wierzbicki: Mickiewicz łączył sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 17:00
- Powinniśmy go odczytać wszechstronnie. Widzieć w nim zagadkowy splot sprzecznych żywiołów, które potrafił harmonijnie połączyć - mówił w Dwójce Piotr Wierzbicki o bohaterze swojej nowej książki "Powrót do Mickiewicza".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
27:08 _PR2_AAC 2020_06_17-17-31-12.mp3 Rozmowa z Piotrem Wierzbickim o jego nowej książce "Powrót do Mickiewicza" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

napiórkowski 1200.jpg
Mickiewicz miał ucho. Płyta "Sonety Krymskie" Krzysztofa Napiórkowskiego [wideo]

Piotr Wierzbicki po Chopinie i Bachu bohaterem swojego najnowszego eseju uczynił Adama Mickiewicza.

- On był skrajnym realistą. Największy romantyk, który szaleje w "Dziadach", w "Panu Tadeuszu" potrafi być realistą, etnografem. Kiedy sam wymienia zalety tego poematu, mówi, że tam są opisy dawnych obyczajów – zwracał uwagę gość Dwójki. Co istotne, jak podkreślał Piotr Wierzbicki, Mickiewicz łączył sprzeczności. - Eksplozja tego romantycznego w "Dziadach" i tego przyziemnego, realistycznego w "Panu Tadeuszu", w którym jest zarazem mnóstwo poezji.

"Sonety krymskie" są również Moniuszki >>>

Jaki jest nasz dzisiejszy odbiór tego najwybitniejszego polskiego poety? Co o nim wiemy, jak nasze spojrzenie na jego twórczość zmieniła perspektywa historyczna? Kim był, czy mógł napisać więcej? Inaczej. Co było dla niego ważne?

Piotr Wierzbicki rzuca w swojej książce nowe światło na twórczość Mickiewicza, odkrywa sekrety i podaje tropy. Mówi o języku, powrocie do Boga, obłędzie, lokajstwie, stylu, o credzie poety. O tym czy Mickiewicz był wyrocznią i czy drwina była motywem przewodnim jego wierszy. - Drwina jest u niego połączona z głębokim współczuciem z głębokim bólem - zaznaczał gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: Piotr Wierzbicki (eseista, publicysta, krytyk muzyczny, autor m.in. książki "Migotliwy ton. Esej o stylu Chopina")

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Posłuchaj, jak "Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 15:00
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki "Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze" – szóstego tomu serii poświęconej życiu i twórczości wieszcza. Czytał Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 05:50
Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
rozwiń zwiń