Józef Hen w dniu swych setnych urodzin: najbardziej lubię czytać [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 10:00
- Czuję się normalnie jak na stulatka, także dzięki moim dzieciom. Mieszka ze mną syn, córka mnie często odwiedza i dotrzymuje towarzystwa w razie potrzeby. Najbardziej lubię czytać. Siebie muszę, jeśli przygotowuję jakieś nowe wydanie i trzeba coś zmienić lub skreślić - mówił w Dwójce Józef Hen w dniu swych setnych urodzin. 
Józef Hen. Rozdanie Nagród Norwida 2021, Warszawa, 24.09.2021
Józef Hen. Rozdanie Nagród Norwida 2021, Warszawa, 24.09.2021Foto: Andrzej Hulimka / Forum
  • Dwójka obchodzi setną rocznicę urodzin wybitnego polskiego pisarza, scenarzysty i dramatopisarza Józefa Hena, która przypadła w środę 8 listopada.
  • Uroczyste spotkanie z pisarzem odbyło się w specjalnym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą".
  • W audycji wysłuchaliśmy również opowieści o nim - bliskich, przyjaciół i badaczy jego twórczości. Gośćmi Katarzyny Hagmajer-Kwiatek byli Maciej Hen, Krystyna Schmeruk, Remigiusz Grzela, prof. Bartosz Kwieciński, Adam Wyżyński i prof. Barbara Giza.

Józef Hen skończył 100 lat

Józef Hen - prozaik, eseista, diarysta, dramaturg, filmowiec, scenarzysta i reżyser - skończył 100 lat. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek złożyła jubilatowi najserdeczniejsze życzenia urodzinowe, również w imieniu słuchaczy Dwójki. - Czuję się normalnie jak na stulatka, także dzięki moim dzieciom. Mieszka ze mną syn, córka mnie często odwiedza i dotrzymuje towarzystwa w razie potrzeby. Najbardziej lubię czytać. Siebie muszę, jeśli przygotowuję jakieś nowe wydanie i trzeba coś zmienić lub skreślić - mówił gość Dwójki.

To ma być dobra proza

Krótko opisał ideę swego pisarstwa. - Myślę o tym, że to ma być dobra proza. Ja ją czuję, piszę i ją przeżywam - robię to w sposób naturalny. Chcę, aby odczuł to również mój czytelnik, którym jestem ja sam - stwierdził Józef Hen.

Posłuchaj
52:15 2023_11_08 17_02_10_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Józef Hen w dniu swych setnych urodzin: najbardziej lubię czytać (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Dużo chciałoby się jeszcze przeczytać

Dodał, że największy mistrz prozy Anton Czechow zawsze przy wznowieniu książki coś wykreślał, dopisywał. - Martwił się, że napisał komedię, a ludzie przyjmują to jak dramat, np. "Wujaszek Wania" i "Wiśniowy sad". Jestem zajęty, mam niewiele czasu przed sobą, a dużo chciałoby się jeszcze przeczytać. Bardzo chętnie czytam Szekspira. Jerzy Hoffman namówił mnie do współpracy przy "Starej baśni". Widział to przez Makbeta, zrobiłem to. Potem skreślił wszystko, co było z "Makbeta", ale nie mogłem się już wycofać - wspominał pisarz na antenie Dwójki.

Normalne życie człowieka, który już swoje zrobił

Maciej Hen podkreślił, że Józef Hen spędza większość czasu sam lub przy telefonie. - Czasami ogląda telewizję, ja mu podaję posiłki, pomagam mu się ogolić. Znajomi przychodzą rzadko, ale często dzwonią. To normalne życie człowieka, który już swoje zrobił, teraz przeprowadza rekapitulację tego wszystkiego. Dużo czyta, ma takie książki, które nagle go wciągają. Zazwyczaj nie jest to beletrystyka, lecz jakaś dobrze napisana eseistyka. Stale czyta Boya-Żeleńskiego i ciągle coś nowego u niego odkrywa - opowiadał. 

Czytaj też:

Mędrzec o spojrzeniu młodego chłopaka

Remigiusz Grzela przyznał, że całe życie czyta książki Józefa Hena. - Wracałem też do niego przez lata swej pracy dziennikarskiej, pierwsze spotkanie to był wywiad. Czasami, kiedy robiłem dokumentację do swoich książek, to szedłem do pana Józefa po radę, czegoś się dowiedzieć. Wiele osób znał bardzo dobrze, ma wspaniałą pamięć i do dziś błyskotliwy intelekt, nakreślał bogate tło. Wielokrotnie prowadziłem z nim różne spotkania autorskie, to zawsze była duża przyjemność. Naprzeciwko siebie widziałem chłopaka, a to mnie wzrusza. Spotykając bardzo dojrzałego człowieka, mędrca, patrzyłem w rozognione oczy chłopaka - wspominał rozmówca Katarzyny Hagmajer-Kwiatek.

"Stulecie Józefa Hena" to emitowane przez cały dzień 8 listopada fragmenty wypowiedzi jubilata odnoszące się w swojej nazwie nie tylko do samego wyjątkowego jubileuszu

Fragmenty książki Józefa Hena pt. "Mój przyjaciel król" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza

Przez cały tydzień o godzinie 11.00 w audycji "To się czyta" przypominamy fragmenty książki Józefa Hena pt. "Mój przyjaciel król" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Maciej Hen (pisarz, syn Józefa Hena), Krystyna Schmeruk (przyjaciółka Józefa Hena), Remigiusz Grzela (dziennikarz, pisarz i dramaturg), prof. Bartosz Kwieciński (historyk kina z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Adam Wyżyński (filmoznawca, kierownik Biblioteki Naukowej Filmoteki Narodowej, reżyser filmu "Hen i wojna") i prof. Barbara Giza (filmoznawczyni, pracownik naukowy Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, współautorka filmu "Hen i wojna")

Data emisji: 8.11.2023

Godzina emisji: 17.00

mo

Czytaj także

"Każda książka jest przygodą". Józef Hen o życiu i o pisaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 06:01
– Nie można sobie powiedzieć: teraz napiszę arcydzieło. Wtedy to na pewno nie będzie to. Arcydzieło powstaje mimochodem – mówił Józef Hen w Polskim Radiu w 2013 roku. Znakomity twórca chętnie dzieli się na antenie swymi wspomnieniami, opowieściami i refleksjami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Hen. "Życie spełnione" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 07:35
"Nie mogę mieć do swego życia pretensji. Tak bym powiedział. To, co przeżyłem dramatycznego, te porażki... Wiem, że to jest nieodłączna część mojego życia i mojej psychiki. Tak że w tym sensie mogę powiedzieć - trudno tego nie powiedzieć, kiedy ja mam niemal sto lat - że to życie jest spełnione i oby trwało" - powiedział Józef Hen w reportażu Joanny Bogusławskiej. Zapraszamy do wysłuchania jego historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Hen kończy sto lat - wspomnienia pisarza na antenie Dwójki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 08:00
Dwójka czci setną rocznicę urodzin wybitnego polskiego pisarza, scenarzysty i dramatopisarza Józefa Hena (w środę, 8 listopada). "Stulecie Józefa Hena" to emitowane przez cały dzień fragmenty wypowiedzi jubilata odnoszące się w swojej nazwie nie tylko do samego wyjątkowego jubileuszu. 
rozwiń zwiń