Nakwasza. Śladami Leopolda Buczkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 15:43
- Przed II wojną światową Nakwasza była miejscowością zamieszkałą przez różne narodowości. Mieszkali tam Polacy, Rusini, Żydzi. Buczkowski mówił, że do jego klasy chodziły dzieci o siedmiu narodowościach - był to zlepek wielu kultur. Uczniowie wywodzący się z tych rodzin wnosili swoje różne myślenie, obyczaje. Dlatego ten pisarz rozumiał dramat ludzi, którzy w czasie wojny zginęli - mówił w Dwójce Mariusz Olbromski, poeta i pisarz.
Audio
  • Nakwasza. Śladami Leopolda Buczkowskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Leopold Buczkowski Nakwasza (fragment obrazu)
Leopold Buczkowski "Nakwasza" (fragment obrazu)Foto: Polona/domena publiczna

Izba pamięci Leopolda Buczkowskiego w szkole w Nakwaszy powstała dzięki staraniom Stanisława Makowskiego – polskiego filologa, badacza twórczości Słowackiego. Nikt w miejscowości nie wiedział, że to właśnie tam urodził się ten pisarz. Jak opowiadała córka Makowskiego, Urszula, jej ojciec zdobywał portrety Buczkowskiego i starał się sprowadzić wszystkie publikacje pisarza do szkoły w Nakwaszy. - Chodzi o to, żeby tutejsi mieszkańcy pamiętali o Buczkowskim, ale może głównie z tego powodu, że jest to miejsce, które rodzi tak świetnych ludzi - mówiła Urszula Makowska.

Przedstawiliśmy też opowieść o twórczości Leopolda Buczkowskiego, nie tylko literackiej, ale również malarskiej i rzeźbiarskiej. Naszymi przewodnikami byli Urszula Olbromska - historyk sztuki, Urszula Makowska - historyk sztuki oraz Mariusz Olbromski - poeta i pisarz.

W której powieści Leopold Buczkowski opisuje swoją rodzinną wieś? I czym jeszcze, oprócz pisania, zajmował się artysta? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Krzysztof Renik

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 15.00

am/mko

Czytaj także

Stanisław Swen Czachorowski. Pisarz odzyskany po latach

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 19:16
Bohaterem audycji był autor wznowionego tomu utworów zatytułowanego "Pejzaż gnojnej góry". Książka pierwotnie została wydana w 1968 roku w małym nakładzie i była do dziś nie do zdobycia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fort Mokotów. Wojskowo-radiowa przeszłość i drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 15:54
- Bardzo długo, praktycznie do lat 80., to był teren wojskowy. Nie można było tu wejść, był zamknięty szlaban i ochrona wojskowa. Potem przekształciło się to w firmę "Zarat", która produkowała anteny nadawczo-zakłóceniowe - mówił w Dwójce Bogdan Milewski, administrator Fortu Mokotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzemieniec. Śladami Juliusza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:46
W audycji "Kwadrans bez muzyki" wędrowaliś po ukraińskim miasteczku, w którym urodził się polski poeta epoki romantyzmu, autor dramatu "Kordian".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięci Władysława Szpilmana i wszystkich ofiar II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 15:25
- Zależało nam, żeby wydarzyło się to dokładnie wtedy, kiedy 80 lat temu zamilkła rozgłośnia Polskiego Radia Warszawa II, i żeby zatrzymało nas na chwilę w tym dramatycznym momencie dla stolicy - mówiła Karolina Sakowicz z Muzeum POLIN, gdzie w poniedziałek (23.09) odbył się wyjątkowy koncert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warsztaty Pisania Ikon. Sztuka i rzemiosło w Nowicy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 15:24
Co roku latem we wsi Nowica w Beskidzie Niskim odbywa się wydarzenie, którego inicjatorem jest ks. Jan Pipka. Jego uczestnikami są artyści reprezentujący tradycje prawosławne i katolickie, którym przyświeca ten sam cel - odnowa ikony jako obrazu.
rozwiń zwiń