X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nakwasza. Śladami Leopolda Buczkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 15:43
- Przed II wojną światową Nakwasza była miejscowością zamieszkałą przez różne narodowości. Mieszkali tam Polacy, Rusini, Żydzi. Buczkowski mówił, że do jego klasy chodziły dzieci o siedmiu narodowościach - był to zlepek wielu kultur. Uczniowie wywodzący się z tych rodzin wnosili swoje różne myślenie, obyczaje. Dlatego ten pisarz rozumiał dramat ludzi, którzy w czasie wojny zginęli - mówił w Dwójce Mariusz Olbromski, poeta i pisarz.
Audio
  • Nakwasza. Śladami Leopolda Buczkowskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Leopold Buczkowski Nakwasza (fragment obrazu)
Leopold Buczkowski "Nakwasza" (fragment obrazu)Foto: Polona/domena publiczna

Izba pamięci Leopolda Buczkowskiego w szkole w Nakwaszy powstała dzięki staraniom Stanisława Makowskiego – polskiego filologa, badacza twórczości Słowackiego. Nikt w miejscowości nie wiedział, że to właśnie tam urodził się ten pisarz. Jak opowiadała córka Makowskiego, Urszula, jej ojciec zdobywał portrety Buczkowskiego i starał się sprowadzić wszystkie publikacje pisarza do szkoły w Nakwaszy. - Chodzi o to, żeby tutejsi mieszkańcy pamiętali o Buczkowskim, ale może głównie z tego powodu, że jest to miejsce, które rodzi tak świetnych ludzi - mówiła Urszula Makowska.

Przedstawiliśmy też opowieść o twórczości Leopolda Buczkowskiego, nie tylko literackiej, ale również malarskiej i rzeźbiarskiej. Naszymi przewodnikami byli Urszula Olbromska - historyk sztuki, Urszula Makowska - historyk sztuki oraz Mariusz Olbromski - poeta i pisarz.

W której powieści Leopold Buczkowski opisuje swoją rodzinną wieś? I czym jeszcze, oprócz pisania, zajmował się artysta? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Krzysztof Renik

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 15.00

am/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Swen Czachorowski. Pisarz odzyskany po latach

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 19:16
Bohaterem audycji był autor wznowionego tomu utworów zatytułowanego "Pejzaż gnojnej góry". Książka pierwotnie została wydana w 1968 roku w małym nakładzie i była do dziś nie do zdobycia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fort Mokotów. Wojskowo-radiowa przeszłość i drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 15:54
- Bardzo długo, praktycznie do lat 80., to był teren wojskowy. Nie można było tu wejść, był zamknięty szlaban i ochrona wojskowa. Potem przekształciło się to w firmę "Zarat", która produkowała anteny nadawczo-zakłóceniowe - mówił w Dwójce Bogdan Milewski, administrator Fortu Mokotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzemieniec. Śladami Juliusza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:46
W audycji "Kwadrans bez muzyki" wędrowaliś po ukraińskim miasteczku, w którym urodził się polski poeta epoki romantyzmu, autor dramatu "Kordian".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięci Władysława Szpilmana i wszystkich ofiar II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 15:25
- Zależało nam, żeby wydarzyło się to dokładnie wtedy, kiedy 80 lat temu zamilkła rozgłośnia Polskiego Radia Warszawa II, i żeby zatrzymało nas na chwilę w tym dramatycznym momencie dla stolicy - mówiła Karolina Sakowicz z Muzeum POLIN, gdzie w poniedziałek (23.09) odbył się wyjątkowy koncert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsztaty Pisania Ikon. Sztuka i rzemiosło w Nowicy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 15:24
Co roku latem we wsi Nowica w Beskidzie Niskim odbywa się wydarzenie, którego inicjatorem jest ks. Jan Pipka. Jego uczestnikami są artyści reprezentujący tradycje prawosławne i katolickie, którym przyświeca ten sam cel - odnowa ikony jako obrazu.
rozwiń zwiń