Na wystawie "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 15:50
- Zostały przygotowane dla nas bardzo wysokiej jakości zdjęcia przedstawiające te najważniejsze malowidła już po konserwacji. W oparciu o nie powstała opowieść o historii katedry, której dzieje sięgają czasów średniowiecza. Potem z kolei opowiadamy o tym, jak na początku XX w. bp. Teodorowicz, który opiekował się społecznością Ormian lwowskich, podjął decyzję o przebudowie katedry - mówił w Dwójce kurator dr Michał Wiśniewski.
Audio
  • Polskie ślady w Katedrze Ormiańskiej we Lwowie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Katedra Ormiańska we Lwowie
Katedra Ormiańska we LwowieFoto: Dmitrydesign/Shutterstock

ossolineum lwów 1200.jpg
"Polską racją stanu jest wsparcie muzeów we Lwowie"

Katedra Ormiańska we Lwowie, ozdobiona mozaikami Józefa Mehoffera i malowidłami Henryka Rosena, jest jednym z najciekawszych zabytków sakralnych tego miasta. Nieczęsto można zobaczyć wystawę malowideł ściennych i dekoracji mozaikowych poza miejscem ich wykonania. Dzięki ekspozycji "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy", przygotowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury i Instytut POLONIKA w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w warszawskim Wilanowie, mamy szansę z bliska przyjrzeć się reprodukcjom odrestaurowanych dzieł polskich artystów sprzed niemal stu lat. 

Naszymi przewodnikami po wystawie byli w audycji jej kurator dr Michał Wiśniewski oraz dr Joanna Wolańska, znawczyni twórczości Henryka Rosena.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 15.10.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

"Lwów był muzyczną stolicą Polski"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 10:10
- Na początku ubiegłego wieku Lwów miał bardzo wiele instytucji muzycznych, które działały bardzo aktywnie. Opera, towarzystwo muzyczne, filharmonia, wiele chórów i orkiestr. Miasto tętniło muzyką – mówił w Dwójce dr Michał Piekarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ossolineum - niezwykłe muzeum sprawy narodowej

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 05:30
Po utracie niepodległości Polacy zastanawiali się, w jaki sposób zachować swoje dziedzictwo kulturowe. Rozwiązanie tego problemu znalazł Józef Maksymilian Ossoliński.
rozwiń zwiń