Trinity Boys Choir. Tak trzeba śpiewać, chłopcy!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 10:55
– Sądzę, że dzieci powinny słuchać śpiewających rówieśników, bo to zachęci je do robienia tego samego – mówił David Swinson, dyrygent i dyrektor artystyczny Trinity Boys Choir.
Audio
  • Rozmowa o polskich występach Trinity Boys Choir (Poranek Dwójki)

Trinity Boys Choir po raz czwarty przyjeżdża na koncerty do Polski. Chór wystąpi 10 sierpnia w katedrze św. Floriana w Warszawie oraz 11 sierpnia w kościele św. Katarzyny w Krakowie, gdzie zaśpiewa podczas uroczystości w pierwszą rocznicę śmierci kardynała Franciszka Macharskiego.

Jak skłonić chłopców do śpiewania? David Swinson uważa, że nie jest to trudne. – Chór działa w szkole, w której uczę. Chłopcy, którzy do niej przychodzą, widzą po prostu innych śpiewających chłopców – powiedział, dodając, że prowadzenie takiego zespołu wymaga wiele cierpliwości i energii, ale wszystkie trudy wynagradza "niewinna radość w oczach śpiewających dzieci".

Dyrygent omawiał także programy polskich koncertów Trinity Boys Choir, mówił, co podoba mu się w Polsce, i zauważył, że tutejsza publiczność jest podobna do publiczności brytyjskiej, co ma zarówno dobre, jak i złe strony...

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: David Swinson (dyrygent i dyrektor artystyczny Trinity Boys Choir), Amman (śpiewak, członek Trinity Boys Choir), William de Mousson-Romanski (fundacja Magna Res, organizator koncertów Trinity Boys Choir w Polsce)

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/iwo

Czytaj także

Christie: w wykonawstwie muzyki zawsze stawialiśmy na autentyzm

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 13:03
- Naszym zadaniem było wykonywanie muzyki XVII i XVIII wieku w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną oraz z wykorzystaniem dawnych instrumentów lub ich kopii - podkreślał w Dwójce założyciel i legendarny szef zespołu Les Arts Florissants.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pannom z dobrych domów wypadało grać na fortepianie"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 13:00
- Dzięki tej umiejętności panie zwiększały swą towarzyską atrakcyjność, ale istnieje grono pianistek z końca XVIII wieku, które przekroczyły poziom amatorski - mówiła w Dwójce Katarzyna Drogosz, specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paavo Järvi: symfonie Brahmsa to cud inżynierii

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:00
– U niego wszystko jest ze sobą połączone, każda najmniejsza nuta nie jest napisana przypadkowo. Każde oznaczenie, każdy klucz, znak mają swój głęboko przemyślany cel – mówił estoński dyrygent w przerwie koncertu BBC Proms, podczas którego zabrzmiała m.in. Brahmsowska II Symfonia D-dur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem gotów zapłacić cenę za nieśmiertelność"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 18:00
- Arturo Benedetti to moje światło w ciemnościach. Jego pianistyka jest dla mnie jak kompas, a dążenie do dorównania mu jest moją misją - mówił w Dwójce Federico Colli. Włoski pianista wystąpił na festiwalu w Dusznikach.
rozwiń zwiń