Muzeum Narodowe w Warszawie. Stanisław Wyspiański powraca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 13:00
Galeria, w której prezentowane są XIX-wieczne obrazy i rzeźby, zyskała właśnie nową aranżację i to przy tej okazji na ściany Muzeum Narodowego powróciły pastele Stanisława Wyspiańskiego. 
Po latach na wystawę powrócą pastele. Stanisław Wyspiański: Macierzyństwo
Po latach na wystawę powrócą pastele. Stanisław Wyspiański: "Macierzyństwo"Foto: cyfrowe.mnw.art.pl
  • Przy okazji nowej aranżacji Galerii Sztuki XIX Wieku do Muzeum Narodowego powróciły pastele Stanisława Wyspiańskiego.
  • W sali Jana Matejki obrazy zostały poprzesuwane, zyskały też nowe tło kolorystyczne.
  • Kuratorka galerii Agnieszka Rosales Rodriguez podkreśla, że na XIX-wieczne dzieła można patrzeć w kontekście współczesnych problemów, np. klimatycznych czy migracyjnych.

- Stanisław Wyspiański zawsze miał w Muzeum Narodowym swój gabinet pasteli. A pastel jest wrażliwy zarówno na wszelkie drgania, jak i na światło - wyjaśniała w Dwójce Agnieszka Rosales Rodriguez, kuratorka Galerii Sztuki XIX Wieku.

Stanisław Wyspiański w trybie rotacyjnym

Zwiedzających powitają "Chochoły" oraz "Widoki z okna pracowni na Kopiec Kościuszki". Pokazane zostaną portrety żony i dzieci artysty ("Macierzyństwo", "Śpiący Staś"), jego kolegów z kręgu krakowskiej inteligencji i słynny "Autoportret wśród pędów winobluszczu".

- Pastele Wyspiańskiego będziemy pokazywać rotacyjnie, co kilka miesięcy garnitur prac będzie się zmieniał, co pozwoli zwiedzającym zapoznać się ze znacznie większą liczbą dzieł - zaznaczała Agnieszka Rosales Rodriguez.

Jan Matejko w nowych kolorach

Zmieniła się również sala Jana Matejki, ponieważ Muzeum Narodowe zwróciło Zamkowi Królewskiemu w Warszawie długoletni depozyt, słynne "Kazanie Skargi". Jak wyjaśniała Agnieszka Rosales Rodriguez, wymusiło to szereg przesunięć obrazów, które pozwoliły budować nowe narracje i ciekawe zestawienia.

- Przy tej okazji zmieniliśmy zasadniczo kolory w galeriach, obrazy nabrały nowego życia czasem przez bardzo mocne posunięcia kolorystyczne. Wprowadziliśmy też nowy system opisu dzieł sztuki - dodaliśmy krótkie komentarze stworzone we współpracy z Działem Edukacji - wyjaśniała.

Aktualne problemy na XIX-wiecznych obrazach

Kuratorka galerii zachęcała, by podczas wizyty w muzeum spojrzeć na ponad 100-letnie dzieła przez pryzmat współczesności.

- Na "Ziemię" Ferdynanda Ruszczyca możemy spojrzeć poprzez ekran problemów klimatycznych. Kiedy patrzymy na grupę bezdomnych, matkę z dziećmi, w małym gabinecie Jacka Malczewskiego, gdzie wiszą także obrazy zesłańców syberyjskich, to natychmiast przychodzi na myśl humanitarny dramat na polskiej granicy. Gdy oglądamy "Wyrok na Matejkę", to stawiamy sobie pytania o wolność artysty - wyjaśniała.

Czytaj także:

Galeria Sztuki XIX Wieku warszawskiego Muzeum Narodowego liczy przeszło 300 obiektów. Wśród autorów - poza Wyspiańskim i Matejką - są Chełmoński, Boznańska, Malczewski, Gierymski czy Siemiradzki.


Posłuchaj
15:54 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_12_08-09-31-34.mp3 Agnieszka Rosales Rodriguez: Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do obejrzenia nowej aranżacji Galerii Sztuki XIX wieku (Poranek Dwójki)

Zobacz wideo:

[YouTube Muzeum Narodowego w Warszawie]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Rosales Rodriguez (kuratorka Galerii Sztuki XIX wieku Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Freski z Faras - piękny obraz wczesnego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 05:35
49 lat temu, w 1972 roku, w warszawskim Muzeum Narodowym otwarto jedną z najwspanialszych stałych ekspozycji, słynne freski z Faras.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2022 Rokiem Romantyzmu w Warszawie, Paryżu i Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 17:30
Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało projekt „Romantyczność 2022. Wilno–Warszawa–Paryż” zainspirowany dwusetną rocznicą wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń