Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Wybitny literaturoznawca miał 76 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 09:00
Zmarł historyk literatury i krytyk literacki - profesor Jerzy Jarzębski. - Był jednym z takich humanistów, którzy nie akcentują mocno teorii, tylko wprowadzają czytelnika w meandry interpretacji - mówiła o nim pisarka, poetka i historyczka literatury - prof. Anna Nasiłowska. Naukowiec odszedł 25 lutego w wieku 76 lat po ciężkiej chorobie.
Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski
Nie żyje prof. Jerzy JarzębskiFoto: PAP/Rafał Guz
  • Jerzy Jarzębski urodził się na Śląsku, w Bytomiu. Studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. 
  • Jako historyk literatury badał twórczość Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisława Lema, a jako krytyk literacki najczęściej zajmował się współczesną prozą.
  • W "Poranku Dwójki" Jerzego Jarzębskiego wspominała pisarka, poetka i historyczka literatury - prof. Anna Nasiłowska.

Prof. Jerzy Jarzębski - wykładowca i badacz

Profesor Jerzy Jarzębski pracował na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (wykładał m.in. w Studium Literacko-Artystycznym) i w Instytucie Polonistyki Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Wykładał również przez semestr na Uniwersytecie Harvarda (w 1998 roku), zastępując Stanisława Barańczaka.

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Posłuchaj, co mówił o Lemie, Schulzu, Gombrowiczu

Był również profesorem wizytującym na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Wykładał gościnnie na kilkudziesięciu wyższych uczelniach Europy, Azji i obydwu Ameryk. Jego prace przetłumaczono na 20 języków.

- Jurek Jarzębski był specjalistą przede wszystkim od twórczości Brunona Schulza, Witolda Gombrowicza, Stanisława Lema, a także Witkacego. Te nazwiska, wielkie nazwiska, mówią też o skali wyzwań. I Jerzy Jarzębski pozostawił tu swój ogromny ślad - mówiła prof. Anna Nasiłowska.

Krakowska szkoła krytyki

Historyczka literatury zwróciła uwagę, że prof. Jarzębski "był jednym z takich humanistów, którzy nie akcentują teorii, tylko wprowadzają czytelnika w meandry interpretacji".

- I to było piękne w jego pisaniu, które tworzyło samo w sobie pewien poziom humanistyki - stwierdziła i dodała: - Dzięki Jerzemu Jarzębskiemu z Krakowa, wychowankowi polonistyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, można powiedzieć, że krakowska szkoła krytyki związana z prof. Kazimierzem Wyką miała swoją kontynuację.

 

Nagroda Literacka Nike

Profesor Jerzy Jarzębski latach 2001–2003 był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike, w 2008 roku członkiem jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej COGITO. Od 2016 roku przewodził jury Nagrody im. Witolda Gombrowicza za debiut prozatorski.

Czytaj także:

Osiągnięcia prof. Jarzębskiego

W 1984 roku otrzymał Nagrodę Wydziału I PAN im. Aleksandra Brücknera, a w 1985 roku został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (od 1993 był jej jurorem). W 1991 roku uhonorowano go Nagrodą im. Kazimierza Wyki, a w marcu 2003 został laureatem nagrody Krakowska Książka Miesiąca za książkę "Wszechświat Lema". W 2006 roku został nominowany do Nagrody Literackiej Nike za "Prowincję Centrum". 

Był autorem książek i esejów literackich, m.in. "Gra w Gombrowicza", "W Polsce, czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Miasta – rzeczy – przestrzenie". Od 1997 roku zasiadał w zarządzie Polskiego PEN Clubu.


Posłuchaj
07:22 2024_02_26 08_06_33_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Wybitny literaturoznawca miał 76 lat (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Anna Nasiłowska (pisarka, poetka i historyczka literatury)

Data emisji: 26.02.2024

Godzina emisji: 8.05

oprac. rk/mgc/wmkor

Czytaj także

Sławomir Mrożek: nie chciałem być pisarzem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 05:40
- Dzięki opowiadaniom i dramatom stałem się sławny i było mi w Polsce coraz lepiej - mówił Mrożek o latach przed wyjazdem z kraju. - A jednak cała nędza tej rzeczywistości ukazała mi się bardzo bezpośrednio. Gdy zupełnie zerwałem z Polską Ludową, przyniosło mi to kolosalną ulgę. 29 czerwca wspominamy 93. rocznicę urodzin tego wybitnego dramatopisarza, prozaika, satyryka, eseisty i rysownika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": "Katar" Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 07:38
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy do twórczości jednego z najbardziej przenikliwych futurologów naszych czasów – Stanisława Lema. Prezentujemy powieść "Katar", której akcja - jak rzadko u tego autora - w całości rozgrywa się na Ziemi. Czyta Przemysław Bluszcz (nagranie z 2021 roku).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrowersyjny Gombrowicz, czyli początki Biblioteki "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 05:55
Instytut Literacki w Paryżu pod kierownictwem Jerzego Giedroycia był nie tylko najważniejszym w 2. poł. XX. w. polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, ale przede wszystkim znakomitym wydawnictwem. 71 lat temu, 30 stycznia 1953 roku, zaczęła tu wychodzić jedyna w swoim rodzaju seria książek, a zapoczątkowały ją dzieła Witolda Gombrowicza.
rozwiń zwiń