Janusz Degler: z Witkacym nie sposób się nudzić

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 09:50
Wybitny Witkacolog nie nudzi się już od 1966 r. – Wtedy właśnie opublikowałem pierwszy tekst o artyście – mówił Janusz Degler w dniu urodzin Witkacego.
Audio
  • Janusz Degler: z Witkacym nie sposób się nudzić (Poranek Dwójki)
Jedno ze zdjęć Stanisława Ignacego Witkiewicza na wystawie Witkacy. Psychoholizm zorganizowanej w 2009 r. w Krakowie
Jedno ze zdjęć Stanisława Ignacego Witkiewicza na wystawie "Witkacy. Psychoholizm" zorganizowanej w 2009 r. w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Stanisław Ignacy Witkiewicz przyszedł na świat 24 lutego 131 lat temu. – Jednak jeśli zajrzymy do aktu chrztu oraz innych dokumentów, zobaczymy tam datę urodzenia 24 marca – zauważył badacz. – Dlaczego tak się stało? Winna jest poniekąd Helena Modrzejewska – powiedział.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tym, jak słynna aktorka doprowadziła do sfałszowania metryki chłopca i dlaczego chrzest 7-letniego Stasia był "najgłośniejszym chrztem od czasu Jagiełły".

Janusz Degler opowiedział też o słynnych dziwactwach artysty i figlach, które nie ustały nawet po jego śmierci. – Duch Witkacego ukradł moją teczkę – wspominał pewien nieszczęsny moment swej działalności naukowej.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Janusz Degler (znawca twórczości biografii Witkacego)

Data emisji: 24.02.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc/pg

Czytaj także

Witkacy - samobójstwo po inwazji Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 06:03
W obliczu ostatecznej katastrofy - po napaści na Polskę przez Niemców z jedne i przez Sowietów z drugiej strony - Stanisław Ignacy Witkiewicz widział dla siebie tylko jedno wyjście. 18 września 1939 popełnił samobójstwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witkacy i jego ojciec. Starcie geniuszy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 16:14
Z jednej strony znakomity malarz i krytyk sztuki. Z drugiej – jeden z najważniejszych polskich twórców XX wieku. Spotkanie w rodzinie takich osobowości musiało rodzić napięcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztuki piękne pod Tatrami", czyli jak Podhale inspiruje artystów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 18:00
Pejzaże Leona Wyczółkowskiego, oryginalna ceramika i domy w stylu zakopiańskim stworzonym przez Stanisława Witkiewicza. To wszystko można znaleźć w nowym albumie "Sztuki piękne pod Tatrami".
rozwiń zwiń