Premiera w Teatrze Polskiego Radia: Wojciech Kass, "Pled"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 20:00
Stéphane Mallarmé, Konstanty Ildefons Gałczyński, Józef Wittlin, Feliks Netz, Jarosław Marek Rymkiewicz i Wojciech Kass - w jaki sposób tych poetów różnych epok i krajów łączy... stary koc? Odpowiedź jest zawarta w premierowym spektaklu Teatru Polskiego Radia - "Pled".
Zapraszamy na słuchowisko pt. Pled
Zapraszamy na słuchowisko pt. "Pled"Foto: mat. pras.

Wojciech Kass, "Pled"

Adaptacja: Łukasz Borkowski

Muzyka i reżyseria: Michał Zdunik

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Obsada: Łukasz Borkowski, Tomasz Nosinski

Słuchowisko "Pled" jest radiową adaptacją poematu Wojciecha Kassa – opowieści o metafizycznym spotkaniu poetów różnych epok, stylów, konwencji.

Tytułowy przedmiot – wysłużony koc w szkocką kratę – w tajemniczy sposób łączy ze sobą losy Stéphane’a Mallarmégo, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Józefa Wittlina, Feliksa Netza, Jarosława Marka Rymkiewicza i samego Wojciecha Kassa. Fascynujący obraz "najstarszej ludzkiej rodziny, którą stanowią poeci", to zarazem próba odpowiedzi na najistotniejsze pytania: o istotę tworzenia, kruchość materii, sens ludzkiego życia i lęk przed śmiercią.

Wojciech Kass to poeta, eseista, a także dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, na Mazurach. Jest autorem wielu tomików poetyckich, a także opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem pt. "Aj, moi dawno umarli" (1996), książki eseistycznej "Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego" (2004), współautorem słownika "Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany" (2008) oraz współautorem (wraz z Jarosławem Ławskim) książki "Z ducha Orfeusza. Studia o polskiej poezji 2010-2016" (2018). Esej Wojciecha Kassa "Światło jaśnie gość" zainaugurował serię broszur "Prelekcje Mistrzów" Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (2018).

Wojciech Kass należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego "Topos". Uhonorowany nagrodą "Nowej Okolicy Poetów" za dorobek poetycki (2004), nagrodą "Otoczaka" za tomik wierszy "Wiry i sny" (2009), "Sopocką muzą" – nagrodą prezydenta Sopotu (2011), srebrnym medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" (2015). Jego wiersze tłumaczone są na języki: niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski, rosyjski.

[biogram pochodzi ze strony Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego] 

Zobacz zapowiedź wideo:

YouTube PR2

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 9.04.2022

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 05:40
– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müldner-Nieckowski. Lekarz, językoznawca, pisarz i poeta

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 12:00
- Język to podstawowe narzędzie lekarskie, co pacjent, to inny język, inne słownictwo, a nawet czasem gramatyka. To zmusza lekarzy do tego, by rozszerzali swoje umiejętności językowe. Większość odruchowo dostraja się to tego, co pacjent ze sobą przynosi, ale są tacy, którzy interesują się też naukowo i ja do tej grupy należę - mówił w Dwójce Piotr Müldner-Nieckowski.
rozwiń zwiń