Charles Bukowski. Prawda niefrasobliwego włóczęgi

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 11:53
– Uważał, że literatura pisana przy biurku, w eleganckich okolicznościach przyrody, jest jakimś okropnym kłamstwem – mówił o pisarzu krytyk literacki Tadeusz Nyczek.
Audio
  • Tadeusz Nyczek o książce "Historie o zwykłym szaleństwie" Charlesa Bukowskiego (Wybieram Dwójkę)
Charles Bukowski podczas spotkania autorskiego w Hamburgu w 1978 r.
Charles Bukowski podczas spotkania autorskiego w Hamburgu w 1978 r.Foto: PAP/DPA

– Bukowski, jako człowiek dosyć niefrasobliwy w życiu, równie niefrasobliwie poczynał sobie z tekstami – opowiadał literaturoznawca. – Pisał je byle gdzie, porzucał albo gubił maszynopisy i rękopisy, zazwyczaj w mało trzeźwym stanie, w którym z upodobaniem pozostawał przez większość życia. Podobno jeszcze do dzisiaj odnajdują się jego teksty i co jakiś czas są publikowane – dodał.

Włóczęga o niezwykle barwnej biografii, który nienawidził salonu oraz intelektualistów, był wielbicielem Ernesta Hemingwaya, choć często odsądzał go od czci i wiary. Tadeusz Nyczek mówił w Dwójce, co Bukowski wziął od swojego idola i czemu wieczory autorskie były tak ważnym elementem życia i twórczości autora "Historii o zwykłym szaleństwie".

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Goście: Tadeusz Nyczek (krytyk literacki)

Data emisji: 5.01.2016

Godzina emisji: 17.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/mg

Czytaj także

Chcesz poznać Nowy Jork? Zacznij od barów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
– Ernest Hemingway twierdził, że nie da się zrozumieć amerykańskiej literatury bez wypicia kilku głębszych w nowojorskich barach – mówiła w Dwójce Małgorzata Kałuża, korespondentka Polskiego Radia w Nowym Jorku, autorka książki "W cieniu prohibicji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listy Kurta Vonneguta. Złośliwość z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 22:56
– Niełatwo było żyć z Vonnegutem. Niektóre jego listy wywoływały sporą konfuzję nawet wśród rodziny – mówił tłumacz Rafał Lisowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurt Vonnegut. Ciężki krzyż ateisty

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 14:00
- To był dobry człowiek, który nie mógł pojąć ogromu zła na świecie. Jego światopogląd nie dawał żadnego wyjaśnienia - uważa tłumacz prozy Kurta Vonneguta Lech Jęczmyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze i najgorsze książki 2015 r. Ranking Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 14:00
Zaskoczenia, olśnienia, ale także rozczarowania... Wśród lektur przeczytanych w 2015 r. recenzenci "Czytelni" wskazali książki, które ich zachwyciły - albo wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń