Biografka Edwarda Dwurnika: jedni go kochali, inni nienawidzili, większość zazdrościła

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 17:45
- Edward Dwurnik generował bardzo skrajne emocje. Jedni go kochali, inni nienawidzili, większość zazdrościła. Zazdroszczono mu pędu do pracy; tego, że on naprawdę był robotnikiem sztuki. To nie jest tytuł na wyrost, on w pełni oddaje charakter Edwarda Dwurnika artysty - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, autorka książki "Dwurnik. Robotnik sztuki".
Edward Dwurnik w swojej pracowni, 2011 rok
Edward Dwurnik w swojej pracowni, 2011 rokFoto: Dominik Pisarek/Forum
  • W tym roku mija 80. rocznica urodzin (19.04) i 5. rocznica śmierci (28.10) Edwarda Dwurnika.
  • Środa (18.10) była dniem premiery książki "Dwurnik. Robotnik sztuki" Małgorzaty Czyńskiej - pisarki, dziennikarki, historyczki sztuki i kuratorki wystaw.
  • To zapis wielu rozmów, jakie autorka przeprowadziła z Edwardem Dwurnikiem w 2015 roku, trzy lata przed śmiercią artysty.

Edward Dwurnik (1943-2018) - wybitny malarz i grafik, ulubieniec mediów i przewrotny prowokator - stał się bohaterem najnowszej książki Małgorzaty Czyńskiej pt. "Dwurnik. Robotnik sztuki".

Na trzy lata przed śmiercią Edwarda Dwurnika 

- Praca nad wywiadem rzeką, takie spotkanie, sięganie do przeszłości i w głąb siebie, uczestniczenie w tym procesie to ogromne przeżycie. Myślę, że w tych rozmowach słychać też to, jak Edward Dwurnik chciał tych rozmów, że miał do mnie zaufanie - przekonywała autorka.

W 2016 roku ukazał się już wywiad rzeka Małgorzaty Czyńskiej z Edwardem Dwurnikiem pt. "Moje królestwo". "Dwurnik. Robotnik sztuki" to nowe wydanie tamtej publikacji, uzupełnione przede wszystkim o materiał ilustracyjny. 

Malarstwo Dwurnika w szerokim przekroju

- W poprzednim wydaniu pokazywaliśmy tylko zdjęcia z archiwum Edwarda Dwurnika i Teresy Wierzyńskiej, prywatne zdjęcia z domu i pracowni. Tutaj te zdjęcia również są, ale poza tym jest cała masa reprodukcji. Pokazujemy malarstwo Dwurnika w szerokim przekroju - podkreślała pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki i kuratorka wystaw.

Małgorzata Czyńska jest także zadowolona z tego, że udało się zachować balans między tekstem a ilustracją. - To nie jest album, natomiast przez wiele lat słyszałam od czytelników, że bardzo brakuje im obrazów, że muszą sobie googlować w telefonach... No to już nie trzeba. Mam wrażenie, że ta książka jest świetnie zilustrowana - wyznała.


Posłuchaj
15:14 Wybieram Dwójkę czyńska 18.10.2023.mp3 Rozmowa z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Dwurnik. Robotnik sztuki" (Wybieram Dwójkę) 

Książka "Dwurnik. Robotnik sztuki" to opowieść o życiu i o sztuce. Edward Dwurnik wspomina w niej awanturniczą młodość w podwarszawskim Międzylesiu, lata studiów w Akademii Sztuk Pięknych czy pierwsze wyjazdy zagraniczne. Dzieli się historiami o brutalnej wojennej rzeczywistości, kontaktach z peerelowską władzą, zaangażowaniu w politykę, ale i o pierwszych młodzieńczych zauroczeniach, pijackich ekscesach, sławie i pieniądzach. Opowiada też o swoim warsztacie, kolorach, o fascynacjach i mistrzach – od Delacroix przez Nikifora aż po Hoppera.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Małgorzata Czyńska (pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki i kuratorka wystaw, autorka książki "Dwurnik. Robotnik sztuki")

Data emisji: 18.10.2023

Godz. emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Angelika Kuźniak: Boznańska chciała, by jej obrazy ją przeżyły

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 10:10
- To nie jest tak, że to była starsza pani w zupełnie niemodnej gipiurowej sukni z trenem, która się snuła po paryskim bruku i zabierała ze sobą kurz, ale w niej dział się cały świat - mówiła w Dwójce autorka biografii słynnej polskiej malarki "Boznańska. Non finito", która 30 października będzie miała swoją premierę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruno Schulz i jego droga do malarstwa. "Naiwnością był podbój Paryża"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 05:50
Znany ze swoich literackich arcydzieł Bruno Schulz zapisał się w historii polskiej kultury również jako intrygujący rysownik oraz grafik. Jego wielkie życiowe marzenie – by zostać popularnym, nie tylko w Polsce, artystą – nie miało się jednak spełnić.   
rozwiń zwiń