Poszukiwanie autentyczności podczas Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 14:23
Nie da się jej sfabrykować – autentyczność pozostaje dobrem rzadkim i pożądanym. W Krakowie poszukiwać jej będą pisarki i pisarze z niemal całego świata - deklarują organizatorzy Festiwalu Conrada. Ideą przewodnią 16. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada stała się właśnie autentyczność.
Ideą przewodnią 16. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada jest autentyczność.
Ideą przewodnią 16. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada jest autentyczność.Foto: mat.pras.

"Niektórzy próbują ją fabrykować, najczęściej jednak bez skutku. Autentyczność to dobro rzadkie, ale też najbardziej pożądane. Być może nie potrafimy jej precyzyjnie zdefiniować, za to czasem da się ją uchwycić w locie. Tej jesieni poszukamy autentyczności nie tylko w literaturze opartej na faktach, ale też w fikcji, a nawet w czystym zmyśleniu" – mówi Olga Drenda, dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada, z którą spotkamy się w Poranku Dwójki we wtorek 10 września o godz. 9.15.

Rok Marka Hłaski

W tym roku mija 90 lat od urodzin i 55 lat od tragicznej śmierci Marka Hłaski. Dzięki inicjatywie Fundacji Filmowej What’s Your Story?, a także Stowarzyszenia im. Marka Hłaski sejm PR postanowił upamiętnić te obie rocznice. Ustanowił tym samym rok 2024 Rokiem Marka Hłaski.

Literackiego Festiwalu Filmowego FILMATURA.HŁASKO 2024

Festiwal, w zamyśle jego twórców, ma być miejscem dialogu pomiędzy światem filmu i literatury. Oparte na prozie Hłaski obrazy takie jak "Pętla" Wojciecha Jerzego Hasa, czy "Baza ludzi umarłych" Czesława Petelskiego, należą do najwybitniejszych dzieł polskiego filmu tamtego okresu.

Wpływ Marka Hłaski na polską, ale też na międzynarodową kinematografię, jest jednak szerszy. Jednocześnie Hłasko sam w pracy literackiej inspirował się dorobkiem kinematografii, zwłaszcza zachodniej. Jak twierdził w "Pięknych dwudziestoletnich" (jego literackiej quasi-biografii) miał z nią zapoznać się m.in. w trakcie tolerowanych przez komunistyczne władze seansów w ambasadzie amerykańskiej w Warszawie.

Szczegóły w rozmowie z Dyrektorem Artystycznym Festiwalu – Aleksandrem Zalewskim o godz. 8.35.

Ponadto w audycji:

  • Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów
  • Rozmowa z Joanną Wilganowską o książce jej "Król Warmii i Saturna"

*** 

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (10.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Czytaj także

48 Hour Film Project. Jurorzy konkursu: da się zrobić dobry film w dwie doby

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2024 13:44
– Te filmy wychodzą na takim wysokim poziomie, bo ekipy robią je z chęci dobrej zabawy, wzięcia udziału w czymś ciekawym i – oczywiście – z chęci wygrania. Kiedy rozmawiam z osobami z zagranicy, one mi mówią, żeby się nie stresować efektem. Bo jeżeli człowiek pobawi się formą, to powstaje rewelacyjna produkcja – mówiła w Dwójce Maria Leśnodorska-Lis, producentka i szefowa polskiej edycji konkursu 48 Hour Film Project.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poczuć się jak Chopin. Festiwal Kultury Regionalnej w Żelazowej Woli

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 10:00
Czy Fryderyk Chopin inspirował się kulturą tradycyjną? Niewątpliwie! Czy możemy poczuć się jak Fryderyk podczas tradycyjnej potańcówki? Być może… W ten weekend w malowniczej scenerii parku w Żelazowej Woli, odbędzie się Festiwal Kultury Regionalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Kornowicz o Warszawskiej Jesieni 2024: pokazujemy, że pamięć jest nowoczesna

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 11:40
Blisko 70 wydarzeń: koncertów, performansów, spotkań i warsztatów, a w ramach głównego nurtu festiwalu 65 utworów, w tym 39 prawykonań. Rusza 67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". O przenikaniu przeszłości z teraźniejszością, a także łączeniu wielu estetyk w Dwójce opowiedział Jerzy Kornowicz, dyrektor wydarzenia. 
rozwiń zwiń