X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polacy są Włochami północy". Codzienność nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 13:00
– Mamy podobne do południowców temperamenty, zwłaszcza przez naszą nieprzewidywalność – mówiła dr Agata Bisko, autorka książki "Polska dla średnio zaawansowanych".
Audio
  • "Polacy są Włochami północy". Rozmowa o kodzie polskości (Inny stan skupienia/Dwójka)
Czy żyjemy według deklarowanych przez nas wartości? Co jest specyficzne dla Polaków? Czy lubimy siebie nawzajem? (zdj. ilustracyjne)
Czy żyjemy według deklarowanych przez nas wartości? Co jest specyficzne dla Polaków? Czy lubimy siebie nawzajem? (zdj. ilustracyjne)Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

W swojej publikacji dr Agata Bisko powołuje się nie tylko na badania socjologiczne, lecz także na relacje obcokrajowców mieszkających w Polsce. Cudzoziemcy, widząc podobieństwo naszej mentalności do włoskiej czy hiszpańskiej, dziwią się zarazem polskiemu kompleksowi Zachodu, narzekaniu, że nad Wisłą nic się nie udaje.

– Obcokrajowcy mówią, że jest wręcz przeciwnie, i porównują Polaków do mężczyzny, który ma piękną i gospodarną żonę, a wciąż spogląda na sąsiadkę – powiedziała badaczka.

W Dwójce rozmawialiśmy ponadto o trzech typowych cechach Polaka, o tym, w jaki sposób piłkarskie mistrzostwa Europy przezwyciężyły dziedzictwo zaborów, a także co nuda i zimny klimat mają wspólnego z polską gościnnością.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr Agata Bisko (kulturoznawca, autorka książki "Polska dla średnio zaawansowanych. Współczesna polskość codzienna"), dr Włodzimierz Pessel (kulturoznawca), prof. Małgorzata Bogunia-Borowska (medioznawca, socjolog)

Data emisji: 6.01.2016

Godzina emisji: 21.30 

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czemu Polacy to "chojracy", a Szwedzi nie?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 06:00
- Stosunek do wszelkiej władzy, nie tylko politycznej, jest w Szwecji zupełnie inny niż w Polsce – przekonywał w radiowej Dwójce Krzysztof Dorosz pisarz, eseista, przebywający w tym kraju w latach 70. na emigracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy skolonizowali Wenus już w latach 20.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 16:00
- Pod koniec XIX wieku doszło praktycznie do opisania przez podróżników całej ziemi. Literatura przygodowa musiała więc wyruszyć w kosmos... - wyjaśnił historyk Adam Podlewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biała Reduta". Jak elfy odbudowały potęgę Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 16:40
- Ta wizja może trafić nie tylko do miłośników historii, ale też do czytelników, którzy chcą przygody i fantastyki. Przy okazji dostają niesamowity zastrzyk patriotyzmu - mówiła o książce Tomasza Kołodziejczaka Maja Kossakowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zamienić historię Polski w towar eksportowy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 09:00
- Ekscytująca dla wielu obcokrajowców może być dawna Rzeczpospolita, która stworzyła coś nowego, łącznie z kulturą sarmacką i kulturą tolerancji - mówił w Dwójce prof. Andrzej Chwalba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda po polsku, czyli... sztuka kamuflażu?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 20:00
- Jest w polskiej tradycji skłonność nie do wyróżniania się, lecz do znikania w tłumie - mówił Janusz Noniewicz, kierownik Katedry Mody ASP w Warszawie.
rozwiń zwiń