Od Bad Reinerz do Dusznik-Zdroju. Dwójka na miejscu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 14:08
Z okazji 80-lecia Dwójki przez całe wakacje zapraszamy Państwa na plenerowe audycje w różnych polskich miastach. Tym razem gościć będziemy w miejscu znanym m.in. z organizacji najstarszego festiwalu pianistycznego na świecie.
Widok na Duszniki-Zdrój
Widok na Duszniki-ZdrójFoto: Jacek Halicki/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

O historii dusznickiego uzdrowiska opowie Jan Bałchan, historyk, kustosz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Z kolei dr Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa, będzie mówił o historii i współczesności tej wyjątkowej placówki oraz o nowo otwartej wystawie stałej "Sztuka papieru: Polifonia".

Z prof. Ireną Poniatowską porozmawiamy o "spotkaniach Kafra z Irokezem", czyli o wizytach Chopina i Mendelssohna w Dusznikach. A fenomen najstarszego festiwalu pianistycznego na świecie - Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju - przybliżą redaktor Zofia Owińska (z Polskiego Radia Wrocław) i dyrektor Fundacji Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Andrzej Merkur.

W audycji wspomnimy również o sąsiedniej Kudowie-Zdrój. Z dyrektorem artystycznym Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie, dyrygentem Stanisławem Rybarczykiem rozmawiać będziemy o Moniuszce nie tylko dla kuracjuszy…

Studio plenerowe Dwójki będzie się mieściło obok Dworku Chopina w Dusznikach-Zdroju. Zapraszamy!

***

"Dwójkę na miejscu" w sobotę (12.08) w godz. 15.00-16.00 prowadzić będzie Róża Światczyńska.

jp/mc

Czytaj także

"Wielkie zagęszczenie twórców". Dwójka w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 17:55
- Musi coś być tu w powietrzu, bo zagęszczenie twórców na metr kwadratowy można porównać z Krakowem – mówił Mariusz Sieniewicz, jeden z wielu gości olsztyńskiego wydania audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwójka w pałacu króla czytelnika. Zwiedzamy Wilanów!

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 18:00
- O Janie III Sobieskim najczęściej pamiętamy jako o zwycięzcy spod Wiednia, tymczasem był on też mecenasem sztuki i namiętnym czytelnikiem, który zabierał książki na wyprawy wojenne - mówiła w Dwójce Zuzanna Flisowska z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwójka w Żaganiu - ukochanym mieście księżnej Doroty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 18:00
- Nasze miasto zawdzięcza jej dobrodziejstwo architektoniczne. Wyremontowała wiele budynków zgodnie z ówczesnymi gustami, ale też stworzyła fantastyczny ogród - mówiła o legendarnej książnej Żagańskiej Beata Tołpa, dyrektorka Centrum Kultury w Żaganiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół Pokoju w Świdnicy. Miał rozpaść się 300 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 18:30
– Cesarz Ferdynand III zezwolił na wybudowanie świątyni z materiałów nietrwałych - gliny, słomy, piasku i drewna - by przetrwała nie więcej niż 30-40 lat. Teraz biedny cesarz przewraca się w grobie – mówił biskup Waldemar Pytel, proboszcz Kościoła Pokoju w Świdnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kocham to miasto za skromność". Wędrówki po wielokulturowym Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 17:59
- Lublin ma jeszcze wiele do odkrycia zarówna dla mieszkańców, jak i dla osób przyjezdnych - podkreślał Bartłomiej Wąsik, jeden z gości lubelskiej odsłony audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń