Mózg na sali sądowej, czyli prawo i neurobiologia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 16:00
W "Skarbcu nauki polskiej" spotkaliśmy się z prof. Bartoszem Brożkiem, jednym z siedmiu laureatów 18. odsłony Programu Mistrz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Audio
  • Rozmowa o projekcie "Prawo i neurobiologia. Nowy paradygmat filozofii prawa" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Czy neurobiologia może zostać użyta w postępowaniu sądowym? (zdj. ilustracyjne)
Czy neurobiologia może zostać użyta w postępowaniu sądowym? (zdj. ilustracyjne)Foto: Patrick J. Lynch/wikimedia/CC BY SA 2.5

Subsydium profesorskie przeznaczone będzie na realizację projektu "Prawo i neurobiologia. Nowy paradygmat filozofii prawa".

Ostatnie trzydzieści lat to burzliwy rozwój nauk o zachowaniu człowieka, a przede wszystkim - neurobiologii. Rewolucyjne osiągnięcia tych nauk nie umykają uwagi prawników. Mówić już wręcz można o powstaniu nowego nurtu w naukach prawnych - Law & Neuroscience - który stawia sobie za cel zarówno refleksję nad wykorzystaniem technik obrazowania mózgu na sali sądowej, jak i bardziej abstrakcyjne rozważania nad naturą prawa widzianą przez pryzmat ustaleń nauk kognitywnych. I temu drugiemu aspektowi ma być poświęcony projekt, którego celem jest m.in określenie, jak rozwój neurobiologii i nauk kognitywnych może wpłynąć na kształt instytucji prawnych.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Bartosz Brożek (prawnik, filozof, kognitywista z Wydziału Prawa i Administracji UJ)

Data emisji: 15.01.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Czytaj także

Język wśród dźwięku, czyli retoryka i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:00
W "Skarbcu nauki polskiej" rozmawialiśmy z Tomaszem Górnym z Wydziału Polonistyki UJ, laureatem konkursu popularyzatorskiego INTER 2015 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys rodziny to nie wymysł współczesności

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 19:40
- Z zaskoczeniem stwierdziłem, że rodzina rozpada się od dawna, jeśli nie od zawsze. Pięćdziesiąt i dwieście lat temu również pisano o jej kryzysie - mówi socjolog dr Filip Schmidt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jedlicki i fenomen warstwy inteligenckiej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 15:45
W 2015 roku w "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy o roli inteligentów w procesach modernizacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Bohaterem audcji był prof. Jerzy Jedlicki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowód polskiej potęgi w egipskich grobowcach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:30
– Polska ma tradycję badań egiptologicznych od XVIII w. Znajdujemy się w czołówce krajów działających w tej dziedzinie – mówił papirolog prof. Adam Łukaszewicz.
rozwiń zwiń