Pavel Trojan: na festiwalu "Praska Wiosna" oddajemy hołd czeskim kompozytorom

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 12:00
- W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Bedřicha Smetany. Chcemy oddać hołd naszym dawnym kompozytorom, a więc także Dvořákowi, Sukowi, Janáčkowi i Martinů, ale także pokazać publiczności, że i dziś mamy wielu kompozytorów, z których naprawdę możemy być dumni - mówił w Dwójce Pavel Trojan, dyrektor festiwalu "Praska Wiosna".
Pavel Trojan - dyrektor festiwalu Praska Wiosna
Pavel Trojan - dyrektor festiwalu "Praska Wiosna"Foto: PAP/Katerina Sulova
  • W poniedziałkowy wieczór, 27 maja, przenieśliśmy się na festiwal "Praska Wiosna".
  • Z praskiego Rudolfinum transmitowaliśmy koncert Orkiestry Filharmonicznej Radia Francuskiego pod dyrekcją Mikko Francka.
  • W roli solisty wystąpił francuski skrzypek Amaury Coeytaux.

W przerwie koncertu w ramach festiwalu "Praska Wiosna" wyemitowaliśmy rozmowę z Pavlem Trojanem, dyrektorem wydarzenia.

Bedřich Smetana - 200. urodziny

Tegoroczny festiwal stoi pod znakiem czeskiej muzyki oraz spektakularnych obchodów rocznicy urodzin Bedřicha Smetany, jednego z najsłynniejszych kompozytorów na świecie.

- Festiwal "Praska Wiosna" celebruje Rok Muzyki Czeskiej. Jak wiemy, w tym roku przypada 200. rocznica urodzin Bedřicha Smetany. Ale to nie tylko Smetana, bo tak naprawdę w tym roku przypadają rocznice ważne z perspektywy biografii wielu czeskich kompozytorów - mówił w Dwójce dyrektor wydarzenia.

Czytaj także:

"Praska Wiosna" - trzy wymiary świętowania

Pavel Trojan zaznaczył, że rocznice te celebrowane są w trzech różnych wymiarach.

- Po pierwsze, chcemy oddać hołd naszym dawnym kompozytorom, a więc także Dvořákowi, Sukowi, Janáčkowi i Martinů, ale także pokazać publiczności, że i dziś mamy wielu kompozytorów, z których naprawdę możemy być dumni - wyjaśniał. - Trzeci wymiar dotyczy ukłonu w stronę działalności tych muzyków, którzy dbają o promocję muzyki czeskiej za granicą i dzięki którym mamy poczucie, że jesteśmy ważną częścią międzynarodowego środowiska związanego z wykonawstwem muzyki klasycznej. Mam na myśli choćby Jakuba Hrůšę, który podczas festiwalu występuje z Orkiestrą Accademia di Santa Cecilia, w której pełni funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego - dodał.

"Praska Wiosna" - program festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Praska Wiosna" to największy i najstarszy festiwal muzyki klasycznej w Czechach, który przez lata stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju. Aktualna edycja trwa od 12 maja do 3 czerwca, a w programie jest 50 koncertów w różnych salach koncertowych i muzycznych w Pradze.

Wydarzenie rozpoczęło się 12 i 13 maja, a podczas wieczoru otwarcia można było usłyszeć cykl "Moja Ojczyzna" autorstwa Smetany w wykonaniu Filharmoników Berlińskich.


Posłuchaj
19:28 Dwojka_Filharmonia_Dwojki_2024_05_27-21-00-01.mp3 Pavel Trojan o festiwalu "Praska Wiosna"

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Data emisji: 27.05.2024

Godzina emisji: 20.30

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mgc/kormp/dz

Czytaj także

Michał Klauza o Kilarze, Dvořáku i planach Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 10:45
- Nasze działania artystyczne są coraz bardziej doceniane przez organizatorów różnych festiwali. Orkiestra wychodzi poza studio koncertowe, jesteśmy coraz bardziej zauważani i zapraszani - mówił na progu nowego sezonu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza, dyrektor artystyczny zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Tradycja. Zwycięzcy Konkursu Muzyki Folkowej i SenJawaZabawa - transmisja o 18.00

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 12:00
W dzisiejszej "Filharmonii Dwójki" (19.05) zapraszamy na uroczystą transmisję Koncertu Laureatów Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2024 oraz zespołu SenJawaZabawa! Początek o godz. 18.00.
rozwiń zwiń