Jarosław Gajewski: w teatrze najważniejszy jest aktor [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 13:00
- Moje wykształcenie i doświadczenie aktorskie jest fundamentem do rozmowy z młodymi ludźmi o tym, jak się postępuje z aktorami, czyli tworzywem teatru, przez które reżyser się wypowiada - mówił w Dwójce aktor, reżyser i wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.
Jarosław Gajewski
Jarosław GajewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki]

Jego związki z teatrem sięgają wczesnego dzieciństwa, przedszkolnych przedstawień i wystąpień w czasie rodzinnych spotkań. "To urodzony aktor" - mówili o nim bliscy.

Praca na uczelni

Dziś artysta, który jest jednocześnie profesorem sztuk teatralnych, dzieli się swoim zawodowym doświadczeniem ze studentami, pracując zarówno na kierunku aktorskim, jak i reżyserskim. W Dwójce mówił o swoim sposobie na pracę z adeptami reżyserii.

- Mówię im, że aktor jest w teatrze najważniejszy. Nie oceniam tego, czego dokonają reżyserzy, na podstawie tego, jak zareaguje widownia, tylko na podstawie tego, jak postępują z aktorami i jak są w stanie skłonić ich do twórczości. To jest zadanie V seminarium reżyserskiego, które prowadzę - wyjaśniał Jarosław Gajewski.

Gajewski jako strażnik więzienny

Aktor - urodzony w 1961 roku - zadebiutował 38 lat temu.

- Byłem świeżo po studiach, spektakl nazywał się "Miarka za miarkę", to był Szekspir. Grałem dozorcę więziennego - bardzo ważna postać, która ze względu na relacje międzyludzkie rezygnuje z podporządkowania się władzy. Jest człowiekiem bardzo rzetelnym i nagle, ze względu na przeczucie, że przełożony postępuje niegodnie, dokonuje wyłomu w swoich obowiązkach - opowiadał Jarosław Gajewski.

Jak przyznał, w 1984 roku spektakl ten miał niezwykle wymowny wymiar polityczny.

- Reżyserował to nieżyjący już Janusz Nyczak, wybitny reżyser, człowiek, który wybijał się w Warszawie po sukcesach w Poznaniu i Kaliszu. Jego młodość, jego nowość postrzegania tego, co trzeba powiedzieć, były ogromną wartością - mówił aktor.

Czytaj także:

Przyjaźń z radiem

Jarosław Gajewski ma na koncie wiele ról teatralnych i filmowych, a także kreacji radiowych. Jest laureatem licznych nagród. W 2021 roku otrzymał Wielki Splendor, wyróżnienie przyznawane przez Teatr Polskiego Radia, za "wszechstronność w opisywaniu ludzi i świata, bogactwo środków artystycznych i wiarę, że słowa pomagają zrozumieć świat".

Posłuchaj
54:39 2022_11_05 11-59-55_PR2_Mazurek_slucha.mp3 Jarosław Gajewski gościem Roberta Mazurka (Mazurek słucha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadzi: Robert Mazurek

Gość: Jarosław Gajewski (aktor, reżyser, wykładowca akademicki)

Data emisji: 5.11.2022

Godzina emisji: 12.00

mg/kor

Czytaj także

Szymon Kuśmider: tekst "Fausta" wypala piętno w aktorze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 11:00
- Zanurzenie się w dzieło Goethego powoduje, że w nocy się mniej śpi - na insceniację "Fausta" w nowym cyklu Dwójki i Teatru Polskiego, zapraszał odtwórca głownej roli Szymon Kuśmider.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Osterwy i Gardzienice wspólnie wystawiają XVI-wieczne misterium

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 11:00
- Spotkanie dwóch zespołów, nadzwyczajna synergia, zderzenie muzyki komponowanej i zabytków muzycznych odtwarzanych na instrumentach rekonstruowanych - to tworzywo spektaklu, to przestrzeń, w której rodzi się nasze przedstawienie – mówił w Dwójce reżyser Jarosław Gajewski o inscenizacji pt. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim". Premiera 9 kwietnia w Lublinie.
rozwiń zwiń