Łukasz Gaweł: jestem przypadkiem dość dziwnym i szczególnym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 13:00
- Przez lata pracowałem jako ekspert w różnego rodzaju instytucjach, ale głównie w muzeach. Profesjonalizacja muzeów, zespołów, kadry zarządzającej jest niesamowita, to jest olbrzymia zmiana. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy: muzea tworzą ludzie niezwykli. To jest najciekawsze i najtrudniejsze. Jeśli masz człowieka, który wie absolutnie wszystko o określonej części kolekcji, to to "absolutnie wszystko" jest ważniejsze niż wszystkie jego inne cechy - mówił w Dwójce Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Dr hab. Łukasz Gaweł, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest specjalistą w zakresie zarządzania dziedzictwem kulturowym oraz publicznymi instytucjami kultury. Pod koniec 2020 roku otrzymał z rąk ministra kultury powołanie na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. - Jestem przypadkiem dość dziwnym i szczególnym - mówił podczas rozmowy z Robertem Mazurkiem.

- Studiowałem teatrologię i na teatrologii robiłem doktorat, ale mój profesor Emil Orzechowski, który jako pierwszy w Polsce mówił o zarządzaniu kulturą czy zarządzaniu w kulturze, widział, że trochę mi się nudzi, powiedział: "chodź, robimy nowy wydział, na wydziale będzie zarządzanie w kulturze, ty masz swoje doświadczenia z instytucjami kultury" - opowiadał. 

"Poznałem większość historyków sztuki w Krakowie"

Mając 24 lata, Łukasz Gaweł został szefem produkcji Wydawnictwa Kluszczyński. - Wydawnictwo to wydawało wtedy najlepsze publikacje na temat polskiej sztuki. Zupełnie poważnie mówiąc, gdyby nie Ryszard Kluszczyński, który wtedy mnie zatrudnił (za jego prywatne pieniądze uczyłem się zarządzania) (...) to nie otwarłyby się dla mnie wtedy drzwi do tego kawałka świata (…). Gdy robiliśmy Encyklopedię Sztuki Polskiej, poznałem większość historyków sztuki w Krakowie. To było ożywcze, niezwykłe, to był kontakt z wybitnymi osobami - podsumowywał.

Podwójne życie

Gaweł ukończył Uniwersytet Jagielloński, z którym później związał swoją działalność naukową i zawodową. - Jeśli było się studentem Jana Błońskiego, Ewy Miodońskiej-Brookes czy Józefa Tischnera, to uczy pokory, bo, i nie jest to żaden tani chwyt, nigdy nie będę miał nawet części wiedzy, którą oni mieli; to byli giganci (...). "Podwójne życie" było bardzo ciekawe, bo z jednej strony byłem zawsze w sektorze publicznym, uczelnianym, a z drugiej strony byłem w firmie prywatnej. Świat może być dziwny i te dwie rzeczywistości niekoniecznie się ze sobą krzyżują - skonkludował.


Posłuchaj
56:43 2022_11_19 12_01_29_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Spotkanie z dr. hab. Łukaszem Gawłem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie (Mazurek słucha/Dwójka) 

Dr hab. Łukasz Gaweł, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego od 2016 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji. Jest specjalistą w zakresie zarządzania dziedzictwem kulturowym oraz publicznymi instytucjami kultury. Uczestniczył w realizacji projektów finansowanych z funduszy europejskich, współpracował z kilkudziesięcioma instytucjami kultury w zakresie prowadzenia kontroli zarządczej, audytów organizacyjnych, opracowania strategii, opracowania standardów obsługi w muzeach i obiektach turystycznych. Kierował projektami naukowo-badawczymi (między innymi Odbiorca krakowskiej oferty kulturalnej), był członkiem zespołów eksperckich (między innymi ds. opracowania strategii rozwoju Krakowa w zakresie kultury i dziedzictwa kulturowego), ekspertem w międzynarodowych projektach poświęconych zarządzaniu dziedzictwem kulturowym (TETRIS, SHIFT-X). Jest autorem publikacji popularnych (polskie dziedzictwo kulturowe) oraz naukowych (zarządzanie dziedzictwem, zarządzanie publicznym sektorem kultury).

[źródło: mnw.art.pl]

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadzi: Robert Mazurek

Gość: Łukasz Gaweł (dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 19.11.2022

Godzina emisji: 12.00

djr/kor

Czytaj także

Marc Chagall. W Warszawie można już oglądać niedawno zakupione prace

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 18:00
- Mamy prace o tematyce religijnej, mamy obrazy, które poświęcone są jego wielkiej miłości do obu żon, jego przeżyciom dotyczącym przebywania w dwóch światach: fantastycznym i realnym. Mamy jeszcze całą serię pejzaży i bukiety kwiatów - wyliczała podczas Dwójkowej audycji kuratorka wystawy "Chagall" dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listopad w rezydencjach królewskich. Bezpłatne zwiedzanie muzeów

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 16:30
- Przyjdźcie do nas, a zobaczycie wiele pięknych przedmiotów, poznacie wiele wspaniałych historii. Jest to miejsce, do którego warto zaglądać - zapraszał kurator pałacu Pod Blachą dr Mateusz Klarecki na antenie radiowej Dwójki. 
rozwiń zwiń