Atomowe piosenki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 07:30
W "Nocnej strefie" słuchaliśmy piosenek o bombie atomowej i wojnie nuklearnej. Ale nie tylko słynnych protest songów, również utworów, które po swojemu przetwarzały temat zagrożenia. Usłyszeliśmy m.in. Sun Ra.
Utwory o wojnie nuklearnej w Nocnej strefie
Utwory o wojnie nuklearnej w "Nocnej strefie"Foto: Shutterstock/Inspired By Maps

Zagrali ponadto – między innymi – Charles Mingus, Pere Ubu, Fad Gadget, George Clinton, Killing Joge, John Lydon & Afrika Bambaataa.

***

Sun Ra uważał się za przybysza kosmosu. Był mistrzem improwizacji, a jednocześnie bezkompromisowo podchodził do dyscypliny. Choć jego nazwisko nie jest powszechnie znane, to wpływy tego artysty wyraźnie można usłyszeć we współczesnej muzyce jazzowej. Swoją fascynację kosmosem przekładał na zastosowanie instrumentów. Mówił, że jesteśmy już po końcu świata i żyjemy w pożyczonym czasie.  

O jego muzyce mówił w Dwójce Marek Pędziwiatr, kompozytor i klawiszowiec formacji EABS, która wydała w 2020 roku płytę "Discipline of Sun Ra" będącą hołdem dla tego nieco zapomnianego kompozytora, pianisty, poety, filozofa. Płyta zawiera siedem utworów Sun Ra z lat 1957-1979.

- Jego muzyka jest ponadczasowa i do dziś poniekąd nierozumiana - zaznaczył Marek Pędziwiatr. - Zainspirował kolejne pokolenia do tworzenia nowych gatunków muzycznych. Jego muzyka miała duży wpływ na house, hip-hop, nie tylko na jazz, ale był trochę wyrzutkiem jazzowym.

Posłuchaj
114:50 2022_10_13 22_59_39_PR2_Nocna_strefa.mp3 Utwory o bombie atomowej i wojnie nuklearnej (Nocna strefa/Dwójka)

  

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 13.10.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:15
- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Dąbrowski: miałem być pianistą, a nie perkusistą [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 13:00
- Podobno miałem dobre ręce do fortepianu, moja mama widziała we mnie pianistę. Trochę grałem i dlatego zostałem przyjęty do liceum muzycznego, nowo otwieranego wtedy w Krakowie. W czasie egzaminu wstępnego mój przyszły profesor stwierdził, że mam wyjątkowe poczucie rytmu, którym się zachwycił. Zaproponował moim rodzicom, żebym z fortepianu przeszedł na główną perkusję - opowiadał Andrzej Dąbrowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem.
rozwiń zwiń