Polskie Radio
Section05

Anna Stempniak

"Wprowadzał radość do życia innych". Andrzej Matul we wspomnieniach

- Zawsze zwracał mi uwagę, że radio to nie jest medium, przez które się przemawia, tylko służy ono temu, żeby rozmawiać - mówiła o zmarłym w grudniu dziennikarzu Polskiego Radia Andrzeju Matulu Małgorzata Małaszko, dyrektor-redaktor naczelna Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Matul Dwójka Paweł Siwek Jakub Jamrozek dziennikarstwo Małgorzata Małaszko Barbara Osterloff Marcin Przybylski Polskie Radio

Galeria osobistości. "Moi ważni. Portrety prywatne" Barbary Gruszki-Zych

Książka Barbary Gruszki-Zych pod tytułem "Moi ważni. Portrety prywatne" to zbiór osobistych portretów poetów, pisarzy, muzyków, artystów kina i teatru, duchownych, lekarzy, naukowców, świadków historii. - To "tylko" dwadzieścia pięć portretów. Przecież tak dużo jest ważnych osób w naszym życiu - zauważa sama autorka w rozmowie z Anną Stempniak. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki muzyka filmowa KULTURA

Ludzie kultury i przyjaciele wspominają Andrzeja Matula

- Według mnie był niesamowicie skromnym człowiekiem, pełnym pokory w życiu, w stosunku do sytuacji, wydarzeń, losu. Zawsze pozostanie w mojej pamięci jako ten bezinteresownie dobry, uśmiechnięty, pogodny - mówi w "Kulturalnej Jedynce" aktorka Anna Nehebrecka wspominając zmarłego dzisiaj wieloletniego dziennikarza i lektora Polskiego Radia Andrzeja Matula. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Andrzej Matul Magda Mikołajczuk Anna Nehrebecka Tomasz Mościcki

Wspominamy Andrzeja Matula. Stempniak: będzie ze mną zawsze

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul. Polski lektor i dziennikarz radiowy, od roku 1973 związany z Polskim Radiem. W swojej karierze prowadził m.in. "Sygnały dnia", "Cztery pory roku" i "Lato z radiem. - Andrzej będzie ze mną zawsze. Ze słuchaczami pewnie również - mówi Anna Stempniak, dziennikarka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Matul Polskie Radio Barbara Krafftówna Joanna Chmielewska Joanna Racewicz KULTURA

Nie żyje Andrzej Matul. "Przebywanie z nim to było coś wyjątkowego"

- Był legendą i Polskiego Radia, i lektorowania. Pierwszy raz usłyszałam Andrzeja i zakochałam się w jego głosie jako nastolatka, słuchając, jak czytał serial "MASH" albo "Muppet Show". To było coś zupełnie niesłychanego. A później, gdy poznałam go w radiu, zrozumiałam, że on jest wzorem dla wielu dziennikarzy, ale w taki naturalny sposób - mówiła o Andrzeju Matulu Magdalena Mikołajczuk z radiowej Jedynki. Dziennikarz Polskiego Radia zmarł w wieku 75 lat.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Matul odeszli 2022 Dwójka Paweł Siwek Magda Mikołajczuk Małgorzata Tułowiecka

"To setki, tysiące działań". Podsumowanie Roku Romantyzmu Polskiego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowało działania edukacyjno-kulturalne realizowane w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. Zwieńczeniem obchodów jest projekt muzyczny "Jednego serca. (Kon)teksty polskiego romantyzmu". - Wszyscy jesteśmy z romantyzmu. Te odwieczne dyskusje Polaków na temat naszego charakteru narodowego przechylają szalę w tę stronę - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Rok Romantyzmu Polskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Jan Stokłosa

"Ważniejsza jest jakość, a nie długość związku". Romaniuk o miłości i nowej książce

Powieść "Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości" to zbiór prawdziwych historii dojrzałych miłości, które nie miały prawa się zdarzyć, a jednak się wydarzyły na ostatniej prostej życia. - Jeśli nie będziemy kochać, to coś na pewno stracimy. Jeżeli jednak spróbujemy pokochać, to być może tak nie będzie. Rachunek miłosny na poziomie arytmetycznym jest bardzo prosty: trzeba próbować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agata Romaniuk, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KULTURA Agata Romaniuk

"Listy do Gestapo". Opowieść o milczeniu i jego konsekwencjach

Kilkunastoletnia dziewczyna zakochuje się w dźwięku skrzypiec, a także w młodym i przystojnym muzyku. Wkrótce jednak wybucha wojna, która znaczy kolejne miesiące pasmem strat, cierpienia i bólu. Zuzanna zaczyna pracę na Poczcie Głównej i włącza się w podziemną walkę z okupantem. Maria Paszyńska w powieści "Listy do Gestapo" jeszcze raz pokazuje, jak ważna jest w jej twórczości historia.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KULTURA II wojna światowa

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939". Radiowcy przekazywali Europie, że nadal walczymy

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" opowiada dramatyczną historię Warszawy sprzed 83 lat. - Pokazuje Polaków radiowców, którzy nie walczyli z karabinami, ale robili to głosem. Do samego końca wykonywali swoje obowiązki - mówi w Programie 1 Maciej Czaplicki, jeden z autorów komiksu. Jak powstawało to wyjątkowe wydawnictwo?
Zobacz więcej na temat:  komiks II wojna światowa Maciej Czaplicki

Podsumowanie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Złote Lwy dla filmu o bliźniaczkach z Barbadosu, "IO" bez nagród

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już za nami. Złotymi Lwami uhonorowano film "The Silent Twins". Wydarzenie było pod pewnymi względami wyjątkowe. Decyzją komitetu organizacyjnego w tym roku o Złote Lwy rywalizowało aż 20 filmów, w tym kilkanaście premier. Festiwalowi towarzyszyły pokazy specjalne w ramach sekcji "Czysta klasyka", "Polonica" - czyli filmy powstałe w koprodukcji z polskimi filmowcami - pokazy filmów dla najmłodszych pod wspólnym tytułem "Gdynia dzieciom", a także spotkania filmowców z widzami i debaty poświęcone problemom polskiego kina.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni spektakl Gdynia Agnieszka Smoczyńska Walia Barbados Leopold Tyrmand Jerzy Skolimowski Polski Instytut Sztuki Filmowej