Polskie Radio
Section05
Barbara Nowacka

My rezygnujemy z prac domowych, Szwedzi wracają do zeszytu i ołówka. Rewolucja czy kontrrewolucja w szkole?

W Polsce ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała likwidację prac domowych w szkołach podstawowych. Równocześnie trwają poszukiwania pieniędzy na "tablety dla ucznia", bo jak się okazało, poprzedni rząd, obiecując je, nie zapewnił finansowania tego programu. Tymczasem w Szwecji władze oświatowe wycofują z przedszkoli i młodszych klas podstawowych tablety. Oznacza to, że wracają tam papierowe książki, zeszyty, kredki i ołówki. Czyżby cyfrowa edukacja była błędem i nadchodziła szkolna kontrrewolucja?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła praca domowa Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka Szwecja szkoła podstawowa Piotr Łodej Trójka

Podwyżki dla nauczycieli z opóźnieniem? Minister Nowacka podała powód

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka powiedziała, że nauczyciele otrzymają zapowiadane podwyżki najprawdopodobniej w kwietniu, a nie jak wcześniej zapowiadała - w marcu. Wyższe wynagrodzenie będzie wypłacane z wyrównaniem od stycznia. Powodem opóźnienia, jak mówiła minister, jest działanie prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka Sławomir Broniarz

Politycy wspierają WOŚP. Wiemy, co na licytację wystawili prezydent i premier

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra po raz 32. Jak co roku, do akcji włączyli się politycy, którzy przekazali na licytację zaskakujące przedmioty. Co wystawili prezydent, premier i marszałek Sejmu? Odpowiedzi w naszym artykule.
Zobacz więcej na temat:  WOŚP polityka POLSKA Andrzej Duda prezydent Agata Kornhauser-Duda Donald Tusk premier Szymon Hołownia Sejm Władysław Kosiniak-Kamysz MON Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Edukacji i Nauki Barbara Nowacka Michał Kołodziejczak

MEN podaje, że wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o ponad 1500 zł. ZNP: doceniamy, ale nie jest to spełnienie obietnic

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia w komunikacie, że zgodnie z zapowiedziami rządu, wynikające z Karty Nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o ponad 1500 zł brutto. O 30 proc. i 33 proc., w zależności od stopnia awansu zawodowego, wzrosną również stawki minimalne wynagrodzenia zasadniczego. Tymczasem negatywnie komentują to przedstawiciele oświaty, zwracając uwagę, że ustalenia były inne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Barbara Nowacka Ministerstwo Edukacji Narodowej nauczyciel Związek Nauczycielstwa Polskiego wynagradzanie wynagrodzenia szkoła edukacja Rząd Donalda Tuska pieniądze

Szachy z ministrem, wizyta w MSZ, obiad z szefem MON. Członkowie rządu włączają się w finał WOŚP

Ministrowie zaangażowali się w tegoroczną edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach akcji można wylicytować m.in. partię szachów z ministrem finansów Andrzejem Domańskim; pióro, którym minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podpisała wniosek o środki z KPO; spotkanie z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, który oprowadzi po swoim resorcie, czy obiad z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA WOŚP Radosław Sikorski Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Ministerstwo Finansów MSZ Ministerstwo Edukacji Narodowej Jerzy Owsiak szachy WOŚP 2024 Barbara Nowacka Władysław Kosiniak-Kamysz MON społeczeństwo

Brak prac domowych, ograniczenie religii oraz podwyżki dla nauczycieli. Nowa minister edukacji przedstawiła priorytety

Podwyżki dla nauczycieli, zmiany w kuratoriach oświaty, "odchudzenie" programu nauczania, odejście od prac domowych, ograniczenie liczby godzin lekcji religii w szkołach i likwidacja HiT w dotychczasowej formule znajdą się wśród pierwszych decyzji - powiedziała nowa minister edukacji Barbara Nowacka.
Zobacz więcej na temat:  rząd szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki Barbara Nowacka POLSKA polityka edukacja

Czarnek: Tusk chciałby powrotu pedagogiki wstydu. Polska szkoła jest realnie zagrożona

- Donald Tusk chciałby powrotu z pedagogiki dumy do pedagogiki wstydu, którą serwowano w latach jego poprzednich rządów. Do tych rządów zdaje się wracamy. Dlatego trzeba pilnować Polski, polskich szkół i dzieci - powiedział były minister edukacji i nauki, szef struktur PiS na Lubelszczyźnie Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Barbara Nowacka lewica edukacja dzieci młodzież szkoła