Polskie Radio
Section05
CDU

Niemcy rozliczają się z błędnej polityki wobec Rosji. CDU wytrwale broni Angeli Merkel

W Niemczech trwają rozliczenia z dotychczasową polityką wobec putinowskiej Rosji. W dyskusji o współodpowiedzialności byłej kanclerz Angeli Merkel, w jej obronie wystąpiło CDU. - To wojna Putina i jego zbrodniczej kremlowskiej kliki przeciwko Ukrainie - podkreślił sekretarz generalny CDU Mario Czaja. - W przeszłości politycy inaczej oceniali Rosję. Dopiero z dzisiejszej perspektywy widać, że było to błędne - tłumaczył. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja Europa Angela Merkel CDU Berlin wojna 2022

Słowa dowódcy marynarki wojennej Niemiec ws. Putina i Krymu. Prof. Musiał: to nie był wypadek przy pracy

- Sytuacja pokazała poglądy wiceadmirała Kay-Achima Schoenbacha, które są podobne do poglądów niemieckich polityków. Szczególnie ze strony SPD, ale także ze strony CDU. Jego słowa nie są wypadkiem przy pracy, on powtarzał to, co myślą niemieckie elity polityczne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Niemcy CDU SPD polityka wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin

"Jesteśmy z narodem białoruskim". Nowa deklaracja przyszłego rządu Niemiec

Niemieckie ugrupowania: socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP porozumiały się w sprawie utworzenia nowego rządu. Partyjni liderzy przedstawili w Berlinie umowę koalicyjną, w której jest mowa m.in. o wsparciu dla białoruskiej opozycji. Podkreślono jedność z narodem białoruskim i poparcie do jego dążenia do nowych wyborów, demokracji, wolności i praworządności
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy CDU Ukraina Rosja Białoruś reżim Europa

NASZ WYWIAD Po wyborach w Niemczech. Ekspert OSW: nowy rząd skoncentruje się na zachodzie UE, wyzwaniem będą relacje z Pekinem

- To, co dzieje się za Odrą, nie jest priorytetem młodszego pokolenia polityków w Niemczech. Nowy niemiecki rząd skoncentruje się na relacjach z Francją i zachodem Europy. Wyzwaniem dla polityki Berlina będą relacje z Chinami – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Frymark.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory w Niemczech Angela Merkel CDU SPD NASZ WYWIAD

Jaka będzie nowa niemiecka koalicja? Ruszyły rozmowy między SPD, Zielonymi i FDP

Dokładnie tydzień po wyborach do niemieckiego Bundestagu rozpoczęły się rozmowy sondażowe między SPD, Zielonymi i FDP w sprawie sformowania przyszłego rządu. Potem Zieloni i liberałowie zamierzają rozmawiać z chadekami o możliwościach zawarcia tak zwanej "koalicji jamajskiej". Zdaniem mediów, ten drugi scenariusz jest jednak mało prawdopodobny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy CDU wybory polityka Berlin

"Musimy przezwyciężyć antagonizmy między nurtami politycznymi". Kandydat chadecji zaprasza do koalicji Zielonych i FDP

Po posiedzeniu prezydium CDU w Berlinie kandydat chadecji CDU/CSU na kanclerza Armin Laschet oświadczył, że jest gotowy do rozmów na temat koalicji z Zielonymi i FDP. Jego zdaniem żadna partia nie otrzymała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wyraźnego mandatu do rządzenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Unia Europejska polityka wybory w Niemczech Bundestag SPD CDU Chadecja AfD