Polskie Radio
Section05
Chersoń

Odkryto kolejne rosyjskie katownie na Ukrainie. Szokujące ustalenia śledczych

W Chersoniu odkryto kolejne rosyjskie katownie. Według informacji prokuratury "w celach i w piwnicach stosowano różne metody tortur, przemoc fizyczną i psychiczną". W jednym pomieszczeniu, w piwnicy budynku biurowego, gdzie również urządzono katownię, znaleziono części rury, kajdanki i inne przedmioty.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Chersoń zbrodnie wojenne ŚWIAT

NASZ WYWIAD "Rosja tworzy kryzys humanitarny, to forma ludobójstwa". Ekspert: nie złamie nas, nadal walczymy o nasze terytoria

- Wyłączenia energii elektrycznej nie złamały ducha narodu - nie zważając na tego rodzaju ciosy ze strony Rosji, my i tak oswobadzamy nasze terytoria. Nie złamaliśmy się - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ekspert ukraińskiego Centrum Badań Wojskowo-Prawnych. Zaznaczył, że ma miejsce świadome wywoływanie kryzysu humanitarnego przez Rosję, co jest formą ludobójstwa, a Kreml otwarcie przyznaje, że chodzi mu o zmuszenie Ukrainy do kapitulacji. Obecnie nie działa połowa systemu energetycznego Ukrainy, a Moskwa nadal ją ostrzeliwuje. Miliony ludzi są bez ciepła, prądu, wody. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Ukraina wojna 2022 Raport Białoruś NASZ WYWIAD serwis wschodni wojna na Ukrainie wojsko Chersoń

Dr Anusz: uświadomiliśmy sobie, jak blisko Polski jest ta wojna

W miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie) doszło wczoraj do wybuchu, w którym zginęło dwóch obywateli Polski. Według relacji świadka nad miejscowość nadleciały dwie rakiety. - Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, jak ta wojna jest blisko Polski - zauważa dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Anusz wojna na Ukrainie Rosja Chersoń wybuch w Przewodowie Grzegorz Jankowski

Ukraina odzyskała Chersoń. Prof. Grochmalski: potężne osłabienie Rosji

- Pojawienie się w Chersoniu prezydenta Ukrainy pokazuje, że wielkie plany Putina się skończyły, że w wymiarze mentalnym dokonał się w tej wojnie wielki zwrot. Rosja i Putin realnie nie mogą myśleć o wielkich planach podboju Ukrainy, muszą poważnie obawiać się kolejnej ofensywy wojsk ukraińskich - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Chersoń Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Michał Rachoń

ISW: Rosja przerzuca wojska z obwodu chersońskiego. Aktualna sytuacja na froncie

Amerykański Instytut Badań nad Wojną twierdzi, że sytuacja na Ukrainie wymaga wzmocnienia wsparcia wojsk ukraińskich i nie sprzyja dążeniu do szybkiego rozejmu. Według dzisiejszego raportu instytutu Rosjanie po utracie Chersonia przerzucają wojska do obwodu donieckiego, aby nasilić działania wokół Bachmutu i Doniecka. Liczą na zdobycie nowych terenów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Chersoń

Zełenski: flaga Ukrainy oznacza cywilizację. Rosja niszczy wszystko

W swoim cowieczornym oświadczeniu Wołodymyr Zełenski podkreślił, że władze kraju "robią wszystko, by na tereny odzyskane od okupanta wróciło normalne życie". Ukraiński przywódca był w poniedziałek przed południem w Chersoniu, który został zajęty przez rosyjskie wojska już w lutym. Przed kilkoma dniami udało się go odzyskać.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Chersoń

NASZ WYWIAD Triumf strategii Ukrainy pod Chersoniem. Ekspert: chcę podziękować, bo polskie czołgi i kraby miały tu swój udział

- Przekonaliśmy się, że ukraińska strategia wojskowa, w zakresie przerywania szlaków logistycznych i dróg zaopatrzenia rosyjskich wojsk na prawym brzegu Dniepru w okolicy Chersonia, dała rezultaty - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl pl Ołeksandr Musijenko, ekspert ukraińskiego Centrum Badań Wojskowo-Prawnych. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Ukraina wojna 2022 Raport Białoruś NASZ WYWIAD serwis wschodni wojna na Ukrainie wojsko Iran Chersoń

Zbrodnie rosyjskie w obwodzie chersońskim. "Znaleziono ciała małżeństwa zamordowanego w piwnicy"

W wyzwolonej miejscowości Archanhelske w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, znaleziono ciała małżeństwa zamordowanego w piwnicy ich domu przez rosyjskich żołnierzy. Według wstępnych doniesień ofiary doznały uszkodzeń czaszki - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Chersoń Europa zbrodnie wojenne

Kontrofensywa Ukrainy. Ekspert: przy użyciu sił konwencjonalnych Rosja nie jest w stanie wygrać tej wojny

- Problemem jest to, co się dzieje teraz na północy Ukrainy, czyli w Donbasie. Rosjanie będą między innymi tam przerzucać siły wycofane spod Chersonia i będą starali się prowadzić działania zaczepne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Jakub Olchowski z Instytutu Europy Środkowej. Ekspert ocenił też, że "militarnie, przy użyciu sił konwencjonalnych, Rosja nie jest w stanie wygrać wojny".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Chersoń Europa ŚWIAT