Polskie Radio
Section05
Chersoń

Medal dla mieszkanki Chersonia. Wskazała lokalizację rosyjskich baz

Olga, mieszkanka Chersonia, po zajęciu miasta przez siły rosyjskie zdecydowała się nie wyjeżdżać. Jej syn dotarł na tereny kontrolowane przez Ukrainę. Postanowił wykorzystać obecność mamy w dobrym celu i pytać ją o informacje potrzebne ukraińskiemu wywiadowi. W taki sposób właścicielka sklepu monopolowego została bohaterką. Dostała nawet nagrodę od Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Chersoń

Reportaż "Jestem matką" - wojna na Ukrainie oczami kobiety [POSŁUCHAJ]

- To było zupełnie zwyczajne życie. Wtedy wydawało się, że brakuje nam tego i tamtego, że mało zarabiamy. Pracowałam w dużym sklepie, dzieci chodziły do szkoły. Z dzisiejszej perspektywy widzę, że to było bardzo dobre życie. Przede wszystkim byliśmy wolni i mogliśmy żyć po swojemu - mówi Hanna Kuczerenko, samotna matka z Nowej Kachowki, bohaterka reportażu Justyny Piernik. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina wojna na Ukrainie Chersoń reportaż Dwójka Justyna Piernik

Wojenne relacje Polaków z Odessy i Mikołajowa

Wojna ciągle trwa. A jej skutki odczuwają mieszkańcy całej Ukrainy. Wyjątkiem nie są Polacy, którzy zostali w miejscowościach południowej części państwa. To oni borykają się z trudnościami życia codziennego, ale mimo to niosą też pomoc swoim rodakom i walczącym żołnierzom na froncie. O sytuacji w Odessie i Mikołajowie na południu Ukrainy opowiedzieli miejscowi Polacy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Lwów Chersoń Odessa

Chersoń pod rosyjskim ostrzałem. Zginęło co najmniej sześć osób

We wtorek rosyjskie wojska ostrzelały Chersoń z wyrzutni rakietowych Grad, trafiając m.in. w przystanek komunikacji publicznej, dwa bloki mieszkalne i sklep, w wyniku tego ataku zginęło co najmniej sześć osób, a 12 zostało rannych - poinformował portal Suspilne za administracją miasta na południu Ukrainy i źródłami w ukraińskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  Chersoń Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2023 wojna na Ukrainie

Rosjanie szkolą dzieci na okupowanej części obwodu chersońskiego. Uczą je strzelania z broni

Na okupowanej części obwodu chersońskiego Rosjanie rozpoczęli szkolenia wojskowe dzieci i młodzieży szkolnej. Według filmu, opublikowanego na kontrolowanej przez okupantów stronie internetowej Tawrija Cherson, zajęcia obejmują naukę strzelania z broni maszynowej, a biorą w nich udział nawet dzieci w wieku 12-13 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chersoń broń dzieci wojna na Ukrainie wojna 2023

"Ja już nie chcę znać rosyjskiego". Ukrainka z Chersonia: to straszne, co ci "bracia" nam zrobili

Mieszkańcy Chersonia po długiej rosyjskiej okupacji witali ukraińskich żołnierzy z radością. Traumy wywołane tym okresem były żywe, ale chersończycy myśleli, że będzie już tylko lepiej. Tymczasem rozpoczął się drugi akt dramatu - codzienne ostrzały. Miasto, które w propagandzie rosyjskiej były ogłoszone i nazywane częścią Rosji, teraz jest celem rosyjskich pocisków. Niszczone są obiekty strategiczne, jak i zwykłe osiedla i domy mieszkalne. Rosjanie nie oszczędzają też podchersońskich miejscowości.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Chersoń

Do Chersonia z Polski dotarł konwój humanitarny

Do Chersonia z Polski dotarł konwój z pomocą humanitarną. Transport został wysłany w ramach projektu Poland Helps, inicjatywy Fundacji Siępomaga. Na południe Ukrainy dojechało 15 samochodów wiozących ponad 15 ton różnego rodzaju produktów, 30 wolontariuszy z całej Polski, ale też Polacy i Ukraińcy ze Lwowa. Niektórzy z nich, tak jak choćby wolontariusze ze Szczecina, przejechali nawet 4600 km by dotrzeć z pomocą do potrzebujących.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Chersoń pomoc Polacy za granicą