Polskie Radio
Section05
Chersoń

Rosjanie wycofują się z Chersonia? Prof. Daniel Boćkowski o możliwej pułapce

- Tak naprawdę potrzeba kontroli nad miastem, jego okrążenia, po to aby ewentualnie je w odpowiedni sposób zdobyć. Inaczej Chersoń stanie się pułapką dla tych, którzy próbują tam walczyć - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski. Gośćmi "Debaty PR24" byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) i prof. Mieczysław Ryba (KUL). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Jerzy Jachowicz Rosja Władimir Putin Krym Chersoń

"Odbicie Chersonia jest w zasięgu ręki Ukraińców". Szef Pentagonu o działaniach armii na froncie

- Co do tego, czy Ukraińcy są w stanie zająć pozostałe terytorium na zachodnim brzegu Dniepru i w Chersoniu, z pewnością uważam, że mają do tego zdolności - powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin podczas konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem Li Dzong-supem. Jak dodał "co najważniejsze, sami Ukraińcy w to wierzą".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Chersoń Ameryka Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Pentagon

Zdjęcie rosyjskiej flagi z budynku administracji w Chersoniu. Ukraińskie służby: to dezinformacja

Z budynku administracji w okupowanym Chersoniu zdjęto rosyjską flagę. Według oceny ukraińskich wojskowych to element świadomej rosyjskiej dezinformacji. Ostatnio Rosjanie stwarzają pozory wycofania wojsk na południowym odcinku frontu, a jednocześnie przygotowują się do odparcia ukraińskiej ofensywy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Chersoń

Siły rosyjskie przygotowują wycofanie z Chersonia. Chcą stworzyć tam warunki nie do życia

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie przygotowują się do wycofania jednostek artyleryjskich z prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Jak podkreślono, okupacyjne władze próbują stworzyć mieszkańcom kontrolowanego przez siebie terytorium warunki nie do życia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Chersoń

Minister obrony Ukrainy: Rosjanie nie uciekną z Chersonia

Rosyjskie wojska nie mają już możliwości wycofania się z Chersonia i zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy - stwierdził minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z amerykańską telewizją Fox News. Jak wyjaśnił, ukraińskie siły utrzymują tam kontrolę ogniową nad wszystkimi przeprawami rzecznymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Chersoń

Czy Rosjanie wysadzą zaporę na Dnieprze? Historia pokazuje, że są do tego zdolni

Wobec porażek ponoszonych w obwodzie chersońskim, Rosjanie biorą pod uwagę wysadzenie w powietrze kontrolowanej przez siebie elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Zniszczenie zapory na Dnieprze miałoby zahamować ukraińską ofensywę. Podobną operację Sowieci przeprowadzili w 1941 roku podczas wojny z Niemcami. Rozkaz Józefa Stalina doprowadził do śmierci tysięcy niewinnych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Józef Stalin Adolf Hitler Władimir Putin wojna na Ukrainie Dniepr Chersoń