Polskie Radio
Section05
Czarnogóra

USA dały zielone światło dla członkostwa Czarnogóry w NATO

Senat Kongresu USA zaakceptował poprawki w traktacie waszyngtońskim, które pozwolą na przyjęcie Czarnogóry do NATO. Decyzję popiera również administracja prezydenta Donalda Trumpa. O znaczeniu Bałkanów dla Sojuszu mówił w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Czarnogóra NATO Bałkany Rosja Jarosław Guzy Światowa Szachownica - archiwalne

Jest zgoda Holandii. Czarnogóra coraz bliżej NATO

Holandia zaakceptowała członkostwo Czarnogóry w NATO. W ostatnich dniach odpowiedni dokument ratyfikowały również władze Hiszpanii. Do przyłączenia Podgoricy do Sojuszu brakuje już tylko zgody amerykańskiego Senatu. W audycji Spojrzenie na Wschód Lidia Gibadło z portalu „Defence24.pl” mówiła o tym, co akcesja Czarnogóry do NATO znaczy dla Rosji, a także samego Paktu Północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czarnogóra podgorica NATO USA Rosja

Państwa Bałkańskie w kolejce do Unii Europejskiej

Relacje państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską układają się różnorodnie. Podczas gdy Słowenia należy do Wspólnoty od 2004 roku, istnieje cała lista kandydatów i - kandydatów na kandydatów. O tym, kto jest dziś najbliżej akcesji do Unii Europejskiej – mając na uwadze, że czołówka wciąż się zmienia – mówiła w Panoramie Europejskiej Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Bałkany Unia Europejska Słowenia Czarnogóra

W Warszawie o rozszerzeniu UE. V4 mówi "tak"

We wtorek w Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, państw Bałkanów Zachodnich i krajów sąsiedzkich. W Polsce pojawiła się również szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Rozmawiali m.in. o perspektywach rozszerzenia UE. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentowała dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska grupa wyszehradzka Bałkany Grecja migracja imigranci w Europie Bliski Wschód POLSKA Czechy Węgry Słowacja Czarnogóra Serbia macedonia Albania Kosowo Bośnia i Hercegowina Komisja Europejska Ukraina Holandia